اخبار خارجی

افزایش حریم خصوصی در بیت کوین کش با عرضه کش فیوژن (Cashfusion)

در تاریخ ۱۷ ژانویه، یکی از توسعه دهندگان بیت کوین کش به اسم Acidsploit عرضه نسخه آزمایشی آلفای کش فیوژن (Cashfusion) را اعلام کرد. افراد علاقه مند از طریق گروه تلگرامی تیم کش فیوژن می‌توانند با توسعه دهندگان آن ارتباط برقرار کنند و تستر نسخه آزمایشی آلفا شوند. خبر عرضه کش فیوژن باعث ایجاد هیجان در جامعه بیت کوین کش شد، زیرا بدان معنا است که ابزار حریم خصوصی چشمگیری به محیط بیت کوین کش وارد خواهد شد.

قابل تعویض تر شدن بیت کوین کش

طی چند ماه اخیر، صحبت های زیادی در خصوص پروتکل کش شافل (Cashshuffle) و مفهوم جدید حفظ حریم خصوصی کش فیوژن بوده است. از زمان پیدایش پروژه اصلی کش شافل که در تاریخ ۲۷ مارس ۲۰۱۹ عرضه شد، بیش از ۲۰۰,۰۰۰ بیت کوین کش ترکیب شده است. طبق اطلاعات گفته شده توسط Acidsploit تاکنون مجموعا ۴۲,۴۴۶ ترکیب بیت کوین انجام شده است و حجم معاملات روزانه ثبت شده نشان می‌دهد ترکیب کوین در آخر هفته افزایش می‌یابد. سایت توسعه دهندگان کش شافل نیز تعداد تراکنش های کش فیوژن را نشان می‌دهد که تاکنون ۱۳۲۲ تراکنش بوده است. کش شافل از مفهوم کوین جوین (Coinjoin) بهره می‌برد، اما هنوز روش های دیگری وجود دارد که ترکیب کنندگان می‌توانند اطلاعات مرتبط با آدرس های اصلی خود را لو بدهند.

اخیرا گاوین اندرسن (Gavin Andresen) سرپرست سابق توسعه دهندگان بیت کوین کور درباره مسائل مرتبط با ترکیب کوین ها و استفاده از کیف پول اتریومی به سبک کوین جوین یعنی Tornado.cash نوشته است. هرچند کش فیوژن فراتر از ایده اصلی کوین جوین است، زیرا توسعه دهندگان مدعی هستند تراکنش های کوین جوین مبتنی بر کش فیوژن را می‌توان بدون الزامات مشابه انجام داد. جونالد فیوکبال (Jonald Fyookball) توسعه دهنده الکترون کش (Electron Cash) مقاله ای درباره ریاضیات ترکیبی در کش فیوژن نوشته است. نقل قولی از مارک لاندبرگ (Mark Lundeberg) در مقاله فیوکبال به شرح زیر آمده است:

در کش فیوژن، ما تصمیم گرفته ایم تا مفهوم مقدار یکسان را کاملا کنار بگذاریم. اگرچه در نگاه اول این موضوع هیچ تفاوتی با طرح های ضعیف قدیمی ندارد، اما تحلیل های ریاضیاتی نشان می‌دهند صرفا با افزایش تعداد ورودی ها و خروجی ها، سطح حریم خصوصی نیز افزایش می‌یابد. برای مثال، با وجود صدها ورودی و خروجی، تکرار تمام بخش ها از نظر محاسباتی غیرممکن نیست، اما حتی با وجود توان محاسباتی نامحدود، باید تعداد بسیار زیادی بخش های معتبر در اختیار داشت.

کش فیوژن، نقطه عطفی در حریم خصوصی بیت کوین

اخیرا توسعه دهنده کیف پول مبتنی بر حریم خصوصی واسابی (Wasabi) از پروژه کش فیوژن تعریف کرده و گفته است که می‌تواند به نفع حریم خصوصی بیت کوین باشد. وی گفت من هنوز قانع نشده ام که این پروژه حقیقت دارد یا خیر، اما اگر صحت داشته باشد نقطه عطفی در حریم خصوصی بیت کوین خواهد بود. در تاریخ ۱۷ ژانویه و پس از آنکه توسعه دهندگان کش فیوژن، این پروژه را به طور مختصر اعلام کردند که نرم افزار اولیه به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت، Acidsploit اعلام کرد نسخه آزمایشی آلفای کش فیوژن عرضه می‌شود.

وی گفت:

نسخه آلفا به حدی اصلاح شده است که توسط کاربران استفاده شود تا نظر اولیه خود درباره این ابزار را بگویند و ثبات و انسجام این پروتکل را آزمایش کنند. ما به دنبال این هستیم که افراد بیشتری این پروتکل را آزمایش کنند. افراد علاقه مندی که می‌خواهند نسخه اولیه کش فیوژن را آزمایش کنند، می‌توانند از طریق گروه تلگرامی با تیم توسعه دهنده ارتباط برقرار کنند.

توسعه دهندگان هم چنین خاطر نشان کردند که کلاینت کنونی نسخه آلفای کش فیوژن از ویژگی های زیر برخوردار است:

  • فعال و غیر فعال کردن کش فیوژن
  • کلاینت یکپارچه TOR
  • نظارت بر وضعیت
  • تنظیمات کوین هدف (تعداد کوین ها، حجم کوین ها، کارمزد تصادفی)
  • مالتی کیوینگ (Multi queueing)
  • ترکیب خودکار

توسعه دهندگان بیان کرده اند که طبق برنامه ریزی انجام شده در نقشه راه کش فیوژن، ویژگی های دیگری نظیر توانایی رصد و پیگیری کوین های ترکیب شده به منظور تعیین سطح حریم خصوصی اضافه خواهد شد. دو گزینه برای کسانی که کوین های هوشمند انتخاب می‌کنند ارائه می‌شود. این دو گزینه شامل اجتناب از ترکیب کوین های مشکوک و غیرمشکوک و انتخاب کوین های ترکیب شده در پرداخت ها می‌باشند. در آخر اعلام شده است که توسعه دهندگان کش فیوژن در صدد افزودن محدود کننده در ترکیب دائمی می‌باشند. در پست توسعه دهندگان آمده است: هنگامی که به تراکنش کش فیوژن بپیوندید، ورودی های مشخصی که می‌خواهید به آنها بپیوندید و خروجی های مورد انتظار خود را مشخص می‌کنید. پس از ایجاد شدن تراکنش، از شما درخواست می‌شود تا آن را امضا کنید و کلاینت بررسی می‌کند که آیا تراکنش کش فیوژن شامل ورودی ها و خروجی های مورد نظر شما می‌باشد یا خیر. در غیر این صورت، کلاینت شما، تراکنش را امضا نخواهد کرد. Acidsploit در ادامه بیان کرد:

هنگامی که به هر دلیلی مشکلی برای شرکت کننده پیش بیاید، تراکنش کش فیوژن به طور کل انجام نخواهد شد.

در تمام شبکه های اجتماعی و فروم های ارز دیجیتال، خبر عرضه کش فیوژن با استقبال مواجه شده است. راجر ور مدیرعامل Bitcoin.com با هیجان عبارت “حریم خصوصی در بیت کوین کش” را نوشت و از او پرسیده شد که آیا این پروتکل در نسخه آتی کیف پول Bitcoin.com پیاده سازی خواهد شد یا خیر. راجر ور نیز پاسخ داد حتما، در حالی که سایر حامیان بیت کوین کش در خصوص اهمیت نسخه آلفا صبحت هایی کرده‌اند. یکی از کاربران سایت ردیت نوشته است: ارتقای حریم خصوصی و قابل تعویض بودن، ویژگی هایی هستند که بیت کوین کش را به یک پول همتا به همتای واقعی تبدیل می‌کند، نکته ای که در بیت کوین هرگز وجود نداشته و نخواهد داشت.

منبع
news.bitcoin

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا