مقالات عمومی

جدال بیت کوین کش، تاثیرات آن روی قیمت بازار و تصمیم نهایی!

شش روز از جدال و بحث داغ بیت کوین کش می گذرد و گویی هیج یک از طرفین تمایل به ترک این جدال ندارند. این جنگ بزرگ که در بازار کریپتو پا گرفته است، قطعا در افت قیمت کل بازار بی تاثیر نبوده و همچنان هم ادامه دارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

علاوه بر این، صرافی های ارزهای دیجیتالی که حساب های بیت کوین کش را به دلیل جدال به وجود آمده در روز پنجشنبه بر سر هارد فورک فریز کردند، کم کم به این نتیجه رسیدند که باید از این پس بیت کوین کش را دو ارز جداگانه ببینند.

در روز سه شنبه، کوین بیس، یکی از بزرگترین صرافی های ارزهای دیجیتالی مستقر در آمریکا، تأیید کرد که آماده است تا در شکلی محدود مبادله بیت کوین کش را از سر گرفته و فورک بیت کوین ABC را آماده کند.

علاوه بر این، کوین بیس در ادامه اضافه کرد که این صرافی پشتیبانی از خدمات برداشت برای شاخه ای دیگر از بیت کوین کش به نام بیت کوین SV را هم دارد، اما توسعه این کار به احتمال زیاد حداقل چند هفته به طول خواهد انجامید.

صرافی های دیگر مانند Poloniex و Bitfinex پیش از این از مبادله فعال هر دو شبکه حمایت کرده اند و به سادگی نماد اصلی بیت کوین کش را کنار گذاشته و بین ارزهای دیجیتالی BCHABC یا BAB و BCHSV یا BSV تمایز ایجاد کرده اند.

علاوه بر این، اطلاعات بدست آمده از Coin Dance نشان می دهد که زنجیره بیت کوین ABC از بیت کوین SV پیشی گرفته است، چه از نظر بلاک ها و چه از نظر الگوریتم PoW.

طرفداران بیت کوین SV، علیرغم کمبودها و ضرر و زیانهای رخ داده در رابطه با ارزش بازار و تعداد بلاک های ماین شده، تأئید می کنند که برنامه ها و پروژه های این ارز دیجیتال در نهایت باعث پیشی گرفتن آن از بلاک چین بیت کوین ABC می شود.

کریگ رایت، پیشگام پیشرو بیت کوین SV و دانشمند ارشد در nChain که نقشه راه بیت کوین SV را توسعه داد، به خبرگزاری کوین دسک گفت:

ما هنوز در کورس رقابت هستیم و این روند مدتی به طول خواهد انجامید. این یک تقسیم قدرت نیست،  بلکه جدالی است بر سر زنده ماندن و ما نمی خواهیم که بمیریم.  

او همچنین توضیح می دهد که در نهایت پیروزی زنجیره بیت کوین SV در گرو شکست طرف دیگر این مبارزه است. رایت اذعان دارد که توان محاسباتی فعلی یا “قدرت هش”که از شبکه بیت کوین ABC پشتیبانی می کند ناپایدار است. او پیش بینی می کند که کاهش نهایی قدرت هش باعث می شود تا بیت کوین SV از زنجیره ABC پیشی گرفته و به طور کامل آن را از بین ببرد.

 با این حال، در سمت بیت کوین ABC طرفدارانی مانند راجر ور، مدیر عامل شرکت و وبسایت bitcoin.com ادعا می کنند که قدرت فعلی هشی که از طریق آن بلاک های بیت کوین ABC ماین می شوند می تواند تا ماه ها به طور مداوم ادامه یابد.

در یک گزارش هفتگی از اخبار بیت کوین کش در کانال رسمی یوتیوب بیتکوین داتکام، راجر ور اظهار کرد که:

به شما هیچ ربطی ندارد که قدرت هش از کجا بدست آمده و این قدرت برای یک روز نیست و تا زمانی که ما بخواهیم ادامه خواد داشت. اگر بخواهیم می توانیم از آن حتی به مئت یک دهه استفاده کنیم.

 جستجوی پایداری

به همین ترتیب، گویی رقابت بین بیت کوین ABC و بیت کوین SV پایان ناپذیر است. رایت ادعا می کند که این شبکه به اندازه کافی قدرت هش برای راه اندازی یک حمله ۵۱ درصدی را داراست. این تهدید حتی قبل از فعال شدن هارد فورک در روز پنج شنبه به صورت متداوم وجود داشته است.

اگر چه اکثرا تصور می کردند چنین حمله ای پس از آنکه زنجیره بیت کوین ABC ایجاد و اجرای طولانی ترین زنجیره بیت کوین کش شود اتفاق خواهد افتاد، رایت برای کوین دسک توضیح داد که روش مبارزه او که او آن را جستجو و شکار پایدار نامیده بود،  هرگز به معنای انفجارات سریع و یا به تعبیری کنشهای سریع نبوده است. رایت گفت:

ما پشت سر آنها حرکت می کنیم، آنها را ردیابی می کنیم، ما آنها را سایه به سایه تعقیب می کنیم، ما اساسا آنها را مجبور به پول خرج کردن می کنیم تا زمانی که کاملا نابود شوند. 

در راستای حواشی و احتمالات یک حمله ۵۱ درصدی، کریس پاسیا توسعه دهنده بیت کوین کش و پشتیبان بیت کوین ABC در روز ​​شنبه اعلام كرد كه اقدامات خاصي براي جلوگيري از تغييرات گسترده در بلاكهاي معتبر در زنجيره ABC صورت گرفته است.

رویکرد سه ضلعی یا سه شاخه

باید توجه داشته باشید که نقطه بازرسی اجرا شده در بیت کوین ABC پس از فعال شدن هارد فورک از احتمال سازماندهی مجدد بلاک ها جلوگیری نمی کند. فقط بلاک های پیش از بازرسی از حملات مخرب توسط یک بلاک چین رقابتی ایمن هستند، به این معنی که پاسیا در مقاله خود اشاره می کند، آنها برای جلوگیری از حمله ۵۱ درصدی توسط ماینرهای بیت کوین SV پیش از تقسیم بیت کوین کش کارآمد هستند. با ایجاد هر روزه بلاک های جدید بر روی بیت کوین ABC، احتمال حمله ۵۱ درصدی و تخریب این بلاک ها توسط قدرت هش بیت کوین SV در حال حاضر غیر ممکن به نظر می رسد.

اولا، به پیشنهاد راجر ور زنجیره بیت کوین ABC می تواند به ماین کردن خود ارزان تر از بلاک چین بیت کوین ادامه دهد. بیت کوین ABC همچنین می تواند قدرت هش را به بیت کوین بازگرداند و روند و مسیر شبکه را در صورت نیاز و به هنگام تهدید حمله قریب الوقوع بیت کوین SV  تغییر دهد. در نهایت، در مورد سازماندهی مجدد بلاک ها، تومین پیشنهاد می کند که:

همچنین برخی راه حل های فنی برای محافظت در برابر حملات سازماندهی مجدد حتی بدون نرخ هش وجود دارد، مانند نوشتن کد که به سادگی مانع از خطر سازماندهی مجدد بیش از شش بلوک می شود. اگر ما هر یک از این دو مورد را انجام دهیم، همچنان که از بیت کوین ABCدر برابر حملات محافظت می کنیم، می توانیم درآمدی مساوی با بیت کوین نیز بدست آوریم. 

تومین همچنین تأیید کرد که بیت کوین ABC می تواند به بیت کوین SV با توجه به برتر بودن قدرت هش حمله کند اما این مساله انتخاب و اولویت ما نیست. طرف ABC معتقد است که هر کسی می تواند که یک کوین را با قوانین خاص خودش اجرا کند. به دلیل عدم نیاز به کسب اجازه آنها ممکن است کوینی را آزاد و خلاقانه ایجاد کنند. بیت کوین ABC از قدرت هش خود برای از بین بردن BSV استفاده نکرده است، زیرا این امر نقض باورهای ما خواهد بود. ما ترجیح می دهیم چنین حملاتی را آغاز نکنیم.

تلفات برای هر دو طرف!

فورک بیت کوین کشبا این حال، واقعیت این است که ماینرهای بیت کوین SV و بیت کوین ABC مایننیگ را با ارزش پایین تر انجام می دهند. طبق آمار موجود در Coin Dance، ماینرهای بیت کوین کش با ماینینگ بلاک چین بیت کوین به نسبت با بیت کوین SV یا بیت کوین ABC  ۷۲درصد سود بیشتری خواهند برد.

این امر مخصوصا به استخر های ماینینگ مانند Bitcoin.com  مربوط است که عمدتا توان هش را از مایننیگ بیت کوین برای ماین کردن بیت کوین کش هدایت می کند. براساس  اطلاعات بدست آمده از MarketView، قیمت بیت کوین کش در روز قبل از فعال شدن هارد فورک با قیمت ۵۰۴.۰۴ دلار معامله می شد. از زمان ایجاد آن، بیت کوین ABC به قیمت ۳۰۰ دلار رسیده است.

علاوه بر این، اگر چه بیت کوین SV در مدت کوتاهی پس از راه اندازی به اوج خود یعنی ۱۷۰.۹۷ دلار رسید، اما در طول شش روز گذشته، ارز دیجیتال به طور پیوسته کاهش یافته است . اکنون با قیمت تقریبی ۶۰ دلار معامله می شود.

در نتیجه، برخی از کاربران فضای کریپتو ادعا می کنند که در حال حاضر هر دو طرف تلفات سنگینی تجربه می کنند.

رایان چارلز، مدیر عامل پلتفرم پرداخت آنلاین MoneyButton اذعان کرد که تلفات به وجود آمده صدمات جدی به اعتبار رهبران دو سوی این جدال یعنی بیت کوین ABC و SV  وارد کرده و به اعتقاد او این جدال هنوز به پایان خود نرسیده است.

تاریق لوئیس، مدیر عامل Promise Protocols نیز تأکید و پیش بینی کرد که تا زمانی که این جداسازی به ارزش ارزهای دیجیتال در بازار صدمه وارد می کند بیت کوین ABC و SV  به حیات خود ادامه خواهند داد.

هر دو آنها به حیات خود ادامه خواهند. Dogecoin و بیت کوین گولد زنده باقی می ماند. ما پیش بینی کرده ایم که تا زمانی که یک ارز دیجیتال یک جامعه کاربری داشته باشد، از بین نخواهد رفت. 

به همین ترتیب، این سوال باقی می ماند: آیا بیت کوین ABC همچنان به عنوان شبکه غالب بیت کوین کش به فعالیت خود ادامه خواهد داد و یا در برابر تهدید حملات از سوی ماینرهای بیت کوین SV  دچار معضل خواهد شد؟

در انتها باید گفت که برای چنین جدالی به واقع نمی توان پیروزی متصور شد و همانطور که راجر ور معتقد است:

هیچ کس در این جنگ پیروز نمی شود. تنها یک طرف از طرف مقابل کمتر شکست می خورد.

به نظر شما این جدال چقدر روی افت قیمت های بازار تاثیر داشته است؟

منبع
coindesk

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا