مبتدی مقالات عمومی

قیمت بیت کوین در طی ۱۰ سال گذشته چه تغییراتی داشته است؟!

بیت کوین در طی چند سال گذشته و در حین خرید و فروش‌ها، باعث شده که اطلاعات زیادی درباره آن در  بازار آزاد منتشر شود. این اطلاعات کمک می‌کنند که معامله‌گران چشم‌انداز خودشان را نسبت به آینده این ارز دیجیتال بهتر ساماندهی کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در ۱۷ جولای ۲۰۱۰ برای اولین بار دو گروه معامله‌گر بیت‌کوین در صرافی Mt.Gox با هم هماهنگ شدند؛ یعنی درست زمانی که ۲۰ بیت کوین زیر یک دلار معامله می‌شد. در آن زمان قیمت دقیق هر یک بیت‌کوین برابر با ۰.۰۴۹۵۱ دلار بود. همین الان قیمت اولین معامله و حال حاضر بیت‌کوین را مقایسه کنید تا ببینید بازار چقدر رشد داشته است!

پیش از معامله در Mt.Gox، در دنیای واقعی برای معامله بیت‌کوین از کالاها استفاده می‌کردند. اما خب، وجود یک فضای مدرن دیجیتالی برای مطابقت معامله‌ها همه چیز را عوض کرد. در حال حاضر پیدا کردن شریک معامله‌گر در این فضا، خیلی ساده‌تر از آن است که بخواهید به سراغ پست یک فروم بروید یا حتی وارد اتاق‌های گفت و گوی IRC شوید. همچنین بد نیست بدانید که در جولای ۲۰۱۰ کشف قیمت لحظه‌ای بیت کوین شروع شد؛ این یعنی برای اولین بار تحلیلگران و معامله‌گرها توانستند قیمت احتمالی بیت کوین را تخمین بزنند.

اولین معامله بیت کوین

قیمت بیت کوین

مشخصات اولین معامله بیت کوین به صورت زیر است:

  • زمان : ۱۷ جولای ۲۰۱۰
  • مقدار : ۲۰.۰۰۰۰۰۰۰۰ بیت کوین
  • قیمت : ۰.۰۴۹۵۱ دلار
  • ارزش : ۰.۰۹۹۰۲ دلار

۱۰ سال پیش، طول شبکه بلاک چین ۶۸۷۷۳، و تعداد بیت کوین‌های عرضه شده نیز ۳.۴۳۸.۶۵۰ بود. یک ضرب ساده نشان می‌دهد که مارکت کپ بیت کوین در زمانی که اولین معامله در Mt.Gox انجام شد، به سختی به ۱۷۰۰۰۰ دلار می‌رسید.

اگر بیت کوین‌هایشان را نمی‌فروختند!

برای یک لحظه تصور کنید معامله‌‎گرانی که خریداران اولین بیت کوین‌ها تا به امروز بیت کوین‌های خودشان را نمی‌فروختند و ۲۰ بیت کوین را تا الان که قیمت به ۱۰۰۰۰ دلار رسیده است، نگه می‌داشتند. سرمایه دلاری آتها،  اکنون ۱۸۴۰۰۰ برابر می‌شد!!

اگر نگاهی به قیمت‌های اخیر بیت کوین بیندازید، می‌بینید که ارزش بیت کوین به بیش از ۵ برابر بسیاری از شرکت‌های بزرگ رسیده است. همین موضوع باعث می‌شود که معامله‌گرها چشم‌ انداز خوبی از قیمت پیدا کنند.

اغلب اوقات بیت کوینرهای جدید تصور می‌کنند که به اندازه کافی زود نجنبیدند و از قافله عقب افتاده‌اند. اما هر از چند گاهی، سفارشات بسیار بزرگی برای بیت کوین ثبت می‌شود و قیمت افزایش می‌یابد.

دست اندازها و نقاط عطف مسیر

تقریبا دو ماه بعد از اولین معامله، در ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۰ قیمت بیت کوین دو برابر شد و از ۱۰ سنت هم عبور کرد و حدودا یک ماه بعد و در تاریخ ۸ اکتبر ۲۰۱۰، بیت کوین ۹۰ درصد ریزش کرد و کمترین قیمت خود یعنی ۰.۰۱ دلار را تجربه کرد؛ در این زمان، فرد می‌توانست یک بیت کوین را با ۱ پنی بخرد!

بد نیست بدانید که قیمت دلار تا ۹ فوریه ۲۰۱۱ به توازن نرسیده بود و هر بیت کوین در تاریخ ۲ ژوئن به ازای هر ۱۰ دلار معامله می‌شد. یعنی نسبت به ۹ ماه قبل، قیمت آن ۱۰۰۰ برابر شده بود!

سرگذشت من

قیمت بیت کوین

مدتی بعد از این که بیت‌کوین در فوریه ۲۰۱۱ به ۱ دلار رسید، من از این پروژه باخبر شدم. در آن زمان من علاقه شدیدی به بازارهای معاملاتی داشتم. به همین خاطر سرگرم بازارهای معاملاتی آزاد و اطلاعاتی که از سمت Mt.Gox تهیه می‌شد بودم. در آن زمان وقتی که اولین سایت بیت کوین خودم را در اوایل ژوئن معرفی کرده بودم، بیت کوین تقریبا به ۱۰ دلار رسیده بود.

در طی این سال‌ها، پروژه‌های من به نحوی با داده‌های بازار بیت کوین مرتبط بود؛ البته تا زمانی که من داشبورد وب سایتم را معرفی نکرده بودم و در آن آمار لحظه‌ای را ارائه نکرده بودم، خبری از این ماجرا نبود.

در حال حاضر بازار کاملا به بلوغ رسیده است. ما صدها صرافی لحظه‌ای، اوراق مشتقه قانونی و برنامه‌های خرید خودکار داریم. حتی برای این کار کیف پول‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید کوین‌های خودتان را در آن جا نگهداری کنید. همچنین ما به اطلاعات به صورت رایگان دسترسی داریم. بدون دسترسی به چنین اطلاعاتی از طرف داده‌های بلاک چین و صرافی‌ها، کار سایت‌هایی مانند وب سایت من سخت‌تر می‌شد.

مسیر پیش رو

در ده سال گذشته، مارکت کپ بیت‌کوین از ۱۷۰ هزار دلار به ۱۷۰ میلیارد دلار رسیده است. ما ۹۰ درصد ریزش کردیم و بعد ۱۰۰ برابر سود کردیم. هر بار افزایش قیمت بیت کوین، گروه جدیدی از  کلاهبرداران، فرصت طلبان، کارآفرینان و توسعه دهندگانی که می‌خواستند با پول جادویی اینترنت آشنا شوند را به میدان می‌آورد.

هر موج جدید نوسانات بیت‌کوین استارت‌آپ‌ها، هک‌ها، ورشکستگی‌ها و البته لامبورگینی‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد. ماهیت بیت کوین به عنوان پول قانونی، بدین شکل است که ماینرها نمی‌توانند با افزایش میزان استخراج، تقاضای آن را نیز افزایش دهند. به همین خاطر پیش بینی من این است که به این زودی‌ها شاهد پایان نوسانات نخواهیم بود.

فرقی نمی‌کند که افراد به چه دلیلی به سراغ بیت کوین می‌آیند. هر موج جدیدی که در این بازار شکل می‌گیرد، باعث می‌شود که بیشتر به گذشته این ارز دیجیتال دقت کنیم و سوالات اساسی‌تری در مورد ماهیت پول و وضعیت آن بپرسیم. این پرسش و پاسخ‌ها ممکن است سال‌ها طول بکشند؛ اما در پایان، این بیت‌کوین است که راهی به سمت پول قانونی را به مردم نشان می‌دهد و شاید ما را فراتر از جایی که هستیم ببرد.

منبع
Bitcoin.ClarkMoody wikipedia

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا