اخبار خارجی

سقوط ۸٪ قیمت بیت کوین پس از حمله نظامی روسیه به اوکراین

ارتش روسیه عملیات نظامی خود را در اوکراین آغاز کرد. این عملیات پس از فرمان ساعات گذشته پوتین آغاز شد و در ساعات اولیه نقاط مختلفی از اوکراین مورد هدف موشک‌های روس قرار گرفت.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین تلگراف، بامداد امروز پوتین در بیانیه‌ای از آغاز عملیات ویژه نظامی روسیه در خاک اوکراین خبر داد. در واکنش به این خبر، بازارهای جهانی از جمله رمز ارز و سهام سقوط کردند.

پس از دستور پوتین مبنی بر آغاز حملات، ارتش روسیه چندین موشک را به مناطق مختلفی از اوکراین از جمله کیف، پایتخت آن و شهر خارکف پرتاب کرد.

در واکنش به اعلام جنگ رسمی پوتین، قیمت بیت کوین با ۸.۳٪ کاهش به کمتر از ۳۵،۰۰۰ دلار سقوط کرد و اکنون در سطح ۳۴,۹۰۰ دلار خرید و فروش می‌شود. اتریوم و ریپل نیز هر یک به ترتیب ۱۱.۸٪ و ۱۱.۳٪ افت را تجربه کردند و در مجموع ارزش کل بازار رمزارزها با کاهشی ۹.۲ درصدی، به ۱.۵۸ تریلیون دلار سقوط کرد.

نمودار قیمت بیت کوین
نمودار قیمت بیت کوین

بازار رمزارز تنها بازاری نبود که قربانی اعلام جنگ پوتین با اوکراین شده است و نوسانات به شاخص‌های مالی مهم جهانی نیز رسیده‌اند. به عنوان مثال، دو شاخص مطرح S&P 500 و داو جونز تنها در یک ساعت گذشته نزدیک به ۲٪ افت را تجربه کرده‌اند.

ویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم که شش سال اول زندگی خود را در کولومنا روسیه گذرانده است ساعت ۴ صبح به وقت محلی به زبان روسی توییتی را منتشر کرد و گفت:

از تصمیم پوتین برای کنار گذاشتن راه‌حل مسالمت آمیز مناقشه با اوکراین و وارد شدن به جنگ بسیار ناراحت هستم. این جنایتی علیه مردم اوکراین و روسیه است. می‌خواهم برای همه آرزوهای امنیت کنم اگرچه می‌دانم امنیتی وجود نخواهد داشت. زنده باد اوکراین.

توییت ویتالیک

بوترین کمی بعد در توییت دیگری نوشت:

صرفا برای یادآوری؛ اتریوم بی طرف است اما من نیستم.

آلتکوین شرپا، مشاور صرافی غیرمتمرکز اطلس نیز به این اخبار واکنش نشان داد و در توییتی خاطرنشان کرد تمرکز بایستی بر افراد درگیر در این جنگ باشد و نباید به تاثیر آن بر بازار توجه کرد. ویل کلمنته، تحلیلگر مطرح نیز در توییتی برای مردم اوکراین آرزوی امنیت و سلامتی کرد.

توییت Altcoin Sherpa

قیمت نفت در واکنش به اقدامات اخیر روسیه به ۹۹.۵۰ دلار افزایش یافت. به گفته آنتونی پومپلیانو، از آنجایی که روسیه سومین تولیدکننده بزرگ نفت در جهان است،‌ این وضعیت در سطح جهانی احساس خواهد شد.

توییت آنتونی پومپلیانو

شاخص ترس و طمع بیت کوین، معیاری که احساسات بازار را هم به صورت کمی و هم به صورت کیفی بیان می‌کند نیز در واکنش به این اخبار به محدوده ترس شدید وارد شد و عدد ۲۳ را نشان می‌دهد.

شاخص ترس و طمع بیت کوین
شاخص ترس و طمع بیت کوین
منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا