اخبار خارجی

آیا رایانه‌های کوانتومی در آینده می‌توانند تهدیدی برای بیت کوین باشند؟

نگرانی درباره امکان هک شدن بیت کوین یکی از مواردی است که بعضا تازه‌واردان به دنیای رمزارزها را درگیر می‌کند. از جمله مواردی که طرح می‌شود امکان شکستن رمزنگاری بیت کوین با استفاده از ابر رایانه‌های کوانتومی در آینده است. تحقیقات محققان بریتانیایی دانشگاه ساسکس نشان می‌دهد که رایانه‌های کوانتومی موجود در صورتی که ۳۰۰٬۰۰۰ برابر قوی‌تر شوند ممکن است شانسی برای این کار داشته باشند. در ضمن در صورت دستیابی تکنولوژی بشر به این حد از توان محاسباتی همچنان امکان فورک شبکه بیت‌کوین و استفاده از الگوریتم‌های رمزنگاری قوی‌تر از SHA256 برای مقابله با این تهدیدات وجود دارد.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، مارک وبر، محقق فیزیک کوانتوم در دانشگاه ساسکس، می‌گوید شکستن رمزنگاری بیت‌کوین با ابررایانه‌های کوانتومی در آینده می‌تواند امکان‌پذیر شود. البته در حال حاضر این رمز ارز در امنیت کامل است چرا که به نقل از ایندیپندنت، رایانه‌های کوانتومی موجود باید ۳۰۰٬۰۰۰ قوی‌تر شوند تا شانسی برای این کار داشته باشند.

کامپیوترهای کوانتومی به جای بیت از «کیوبیت (qubit)» استفاده می‌کنند که به آنها اجازه می‌دهد داده‌های بسیار بیشتری را در مقایسه با رایانه‌های معمولی پردازش کنند.

در ماه نوامبر (آبان)، شرکت IBM، غول فناوری ایالات متحده، از یک تراشه محاسبات کوانتومی ۱۲۷ کیوبیتی رونمایی کرد که دستاورد بزرگی بود و برای اولین بار سد ۱۰۰ کیوبیتی را شکست.

وبر و همکارش تخمین زده‌اند که یک رایانه‌ کوانتومی باید حداقل ۱۳ میلیون کیوبیت داشته باشد تا بتواند رمزنگاری بیت کوین را پس از یک روز محاسبه بشکند. این محققان معتقدند که در آینده رایانه‌های کوانتومی در اختیار بشر، ممکن است به ۳۰۰ میلیون کیوبیت برسند و این امر می‌تواند تهدیدی برای بیت کوین باشد:

تخمین ۳۰ تا ۳۰۰ میلیون کیوبیتی ما برای رایانه‌های کوانتومی در آینده، نشان می‌دهد که بیت‌کوین در حال حاضر در برابر حمله کوانتومی ایمن است، اما رایانه‌های کوانتومی با این ابعاد قابل دستیابی هستند و پیشرفت‌ها در آینده ممکن است حجم کیوبیت مورد نیاز را کاهش دهد.

وبر همچنین معتقد است که بیت کوین در آینده می‌تواند با انجام یک هارد فورک در برابر حملات کوانتومی مقاوم شود و مشکل ابررایانه‌های کوانتومی در آینده را برطرف کند.

او همچنین معتقد است که تکنیک‌های رمزنگاری موجود به اندازه کافی امن نیستند. الگوریتم رمزنگاری SHA256 که بیت کوین از آن استفاده می‌کند، توسط آژانس امنیت ملی ایالات متحده (NSA) ساخته شده است. مساله رایانه‌های کوانتومی و تهدیدهای آن برای بلاکچین از قبل مورد بحث متخصصان رمزنگاری قرار گرفته است و موضوع جدیدی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر، «راه حل های بلاک چین برای غلبه بر تهدید کامپیوترهای کوانتومی چیست؟» را مطالعه کنید.

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا