مقالات

راه حل های بلاک چین برای غلبه بر تهدید کامپیوترهای کوانتومی چیست؟

یکی از متخصصان رمزنگاری گفت جامعه بلاک چین باید سریعا به سه مسأله بپردازد تا رایانه های کوانتومی نتوانند بر آن چیره شوند.

شین شین فان (Xinxin Fan) سرپرست رمزنگاری پلتفرم بلاک‌چین متمرکز بر اینترنت اشیا (IoT) و حریم خصوصی به اسم IoTeX مقاله ای منتشر کرد. وی در این مقاله به جامعه بلاک چین گوشزد کرد تا درباره پیشرفت های در حال انجام در خصوص رایانه های کوانتومی هوشیار و به روز باشند.

اگرچه دائما بیان می‌شود که توسعه ها و پیشرفت های کوتاه مدت در رایانش کوانتومی اندک است، اما فان اذعان داشته است که بلاک چین ها باید سرعت توسعه خود را حفظ کنند تا رایانه های کوانتومی با رشد و بهبود خود بر این حوزه چیره نشوند.

بدین ترتیب، فان به سه نکته مهم برای جامعه بلاک چین اشاره کرد که هرچه زودتر به آنها پرداخته شود. این سه نکته عبارتند از استانداردسازی رمزنگاری مقاوم در مقابل رایانش کوانتومی، سرعت پیشرفت رمزنگاری و نظارت بر بلاک چین.

استانداردهای رمزنگاری مقاوم در مقابل رایانش کوانتومی

طبق سخنان این متخصص، اولین نکته فرآیند استانداردسازی رمزنگاری مقاوم در مقابل رمزنگاری می‌باشد. فان خاطرنشان کرد که فناوری رمزنگاری مقاوم در مقابل رایانش کوانتومی توسط موسسه ملی استانداردها و فناوری شروع شده است.

فان با تاکید بر نیاز به چنین استانداردسازی، گفت:

توسعه و پیاده سازی قابلیت هایی که به طور ویژه برای مقاومت در برابر رایانه های کوانتومی طراحی شده اند، کلید بقا و آینده بلاک چین خواهد بود. حامیان و توسعه دهندگان بلاک چین باید به طور دقیق بر فرآیند استانداردسازی نظارت کنند و برای استفاده از نتایج در پروژه های بلاک چین فعلی و آینده آماده شوند.

سرعت پیشرفت رمزنگاری

نکته بعدی سرعت پیشرفت رمزنگاری است. به طور ساده می‌توان گفت این موضوع به توانایی توسعه دهندگان برای پیاده سازی به روزرسانی های مقاوم در مقابل رایانش کوانتومی  برای شبکه های بلاک چین کنونی می‌پردازد.

فان اذعان کرد که به عنوان مثال شبکه اتریوم، بر اهمیت چنین پلتفرمی تاکید می‌کند که به طور مرتب سیستم های خود را به دلیل تعداد زیاد پروژه های موجود به روزرسانی می‌کند.

نظارت بر بلاک چین

سومین مسأله مهم، نظارت بر بلاک چین می‌باشد. طبق سخنان فان، پروژه های بلاک چین باید رویه هایی را ایجاد کنند تا به طور مشخص نحوه و زمان اجرای به روزرسانی های مقاوم در مقابل رایانش کوانتومی را توضیح دهند.

با در نظر گرفتن دشواری هایی که بلاک چین در ایجاد ساختار نظارتی بهینه با آن مواجه است، فان بیان کرد که جامعه بلاک چین باید به طور جدی روش هایی را برای این موضوع در نظر گرفته و آزمایش کند که نظارت بر بلاک چین از اهمیت کمتری نسبت به بهبود این فناوری برخوردار نیست.

وی در پایان سخنانش گفت:

بدون شک رایانش کوانتومی در راه است و تاثیر بسزایی در سراسر حوزه بلاک چین خواهد داشت. اما کسانی که معتقدند وجود رایانش کوانتومی به معنای مرگ بلاک چین می‌باشد، از این نکته غافل هستند که فناوری بلاک چین نیز همراه با رایانش کوانتومی رشد و تکامل خواهد داشت. کارهای زیادی می‌توان انجام داد تا بلاک چین پویاتر و منسجم تر شود و اگر این اقدامات را انجام دهیم، دیگر جای نگرانی درباره برتری رایانش کوانتومی وجود نخواهد داشت.

در تاریخ ۲۵ اکتبر، ویتالیک بوترین موسس اتریوم نظر خود درباره برتری رایانش کوانتومی بیان کرد. وی گفت:

اگر بخواهم نظر خودم را درباره برتری رایانش کوانتومی بگویم این است که شرایط فعلی در مقابل رایانش کوانتومی واقعی مانند بمب های هیدروژنی در مقابل گداخت هسته ای می‌باشد. شواهد این پدیده و قابلیت استخراج قدرت از آن وجود دارد اما هنوز فاصله زیادی با استفاده مستقیم و کاربردی دارد.

قبل از این نیز آندریاس آنتونوپولوس مدعی شده بود که پیشرفت های اخیر گوگل در زمینه رایانش کوانتومی بر بیت کوین تاثیری نداشته است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا