اخبار خارجی

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و اتریوم؛ ۳۰ شهریور ۱۴۰۰

آغاز هفته میلادی با فشار فروش رمز ارزها آغاز شد و به اصلاح صعودی بیت کوین در ناحیه ۴۸،۵۴۳ دلار پایان داد و یک گام نزولی جدید در بازار کریپتوکارنسی آغاز شد. از‌ این رو در ادامه نگاهی به وضعیت تکنیکال نمودار قیمت بیت‌ کوین و اتریوم خواهیم انداخت و به بررسی سناریوهای احتمالی بر سر راه قیمت این دو کوین بزرگ بازار می‌پردازیم.

این مطلب تنها تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. بازار رمز ارزها با ریسک بالایی همراه است و با مطالعه و آگاهی به این ریسک‌ها وارد این بازار شوید. میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال از دست رفتن سرمایه شما ندارد.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

مطابق با انتظاری که در تحلیل‌های گذشته داشتیم گام صعودی هفته گذشته بیت کوین که تا ۴۸،۵۴۳ دلار ادامه داشت یک گام اصلاحی بود و با پایان آن شاهد یک نزول شدید در قیمت بودیم. در حال حاضر قیمت توانسته است در حمایت ۴۰،۹۶۲ دلار، جلوی این ریزش را بگیرد. در ادامه به دو سناریو محتمل برای بیت کوین و نواحی حمایتی و مقاومتی مهم آن می‌پردازیم.

در تحلیل بلند مدت از نظر تئوری اموج الیوت با پایان یافتن موج ۵ در ناحیه ۶۴۰۰۰ دلار به نظر با یک اصلاح سه موجی از نوع زیگزاگ طرف هستیم چرا که موج نخست این سیکل اصلاحی در قالب یک سیکل ۵ موجی در ناحیه ۲۹،۰۰۰ دلار پایان یافته است. پس احتمال شکل گیری یک زیگزاگ بیشتر است. همچنین با ریزش شدیدی که از ناحیه ۵۲۰۰۰ دلار آغاز شد می‌توان با احتمال زیادی از اتمام موج B این سیکل سخن گفت و اکنون بازار درحال شکل بخشی به آغاز یک موج نزولی در قالب موج C است که می‌تواند قیمت را به محدوده‌های بسیار پایین‌تری بکشاند.

در مقیاس کوتاه مدت پس از ریزش از ۵۲،۰۰۰ دلار ما شاهد یک الگوی سه موجی هستیم که هنوز نمی‌توان با قطعیت آن را یک سیکل مستقل دانست. درحال حاضر ناحیه حمایتی ۴۰،۹۰۰ دلار که با میانگین متحرک نمایی (Ema) ۲۰۰ روزه توانسته است جلوی ریزش بیت‌کوین را بگیرد اما قیمت میانگین متحرک نمایی (Ema) ۵۰ روزه را شکسته است و اکنون زیر این میانگین متحرک در حال معامله است.

در صورتی که فروشندگان در روزهای آتی بتوانند میانگین متحرک نمایی (Ema) ۲۰۰ روزه را به پایین بشکنند کاهش بیشتر قیمت بیت کوین دور از انتظار نیست و سناریو نزولی ترسیمی احتمال وقوع بیشتری دارد. اگر حمایت میانگین متحرک نمایی (Ema) ۲۰۰ روزه از دست برود حمایت‌های پیش‌روی بیت‌کوین به ترتیب در نواحی ۳۷،۸۰۰ ، ۳۴،۶۰۰ و ۲۹،۵۰۰ دلار قرار دارد. البته فروشندگان برای فتح این سطوح نیازمند شکست خط روند صعودی شکسته شده هستند (خط سفید رنگ در تصویر) که البته سطح قدرت‌مندی است.

اما اگر میانگین متحرک نمایی (Ema)  ۲۰۰ روزه بتواند از ریزش بیشتر قیمت جلوگیری نماید و سناریو صعودی ترسیمی محقق گردد می‌توان کاهش اخیر را صرفا در قالب پولبک سه موجی به  خط روند نزولی شکسته شده دانست. اما خریداران برای افزایش قیمت مقاومت‌های سنگینی پیش رو دارند در وحله اول باید بتوانند قیمت معاملات را به بالای میانگین متحرک نمایی (Ema) ۵۰ روزه برسانند. به‌علاوه مقاومت‌های ۴۴،۵۰۰، ۴۸،۵۰۰ و ۵۲،۶۰۰ دلار را در پیش دارند.

بررسی اندیکاتورها اما بیشتر به نفع خرس‌ها و فروشندگان است. در اندیکاتور قدرت نسبی (Rsi)  خط روند صعودی شکسته شده است. در تایم فریم روزانه بیت کوین خطوط روند شاخص قدرت نسبی بسیار معتبر عمل کرده است و شکسته شدن آن در اکثر مواقع هشدار آغاز یک روند بوده است. در حال حاضر گرچه این شاخص به نواحی فروش بیش از حد نزدیک می‌شود اما شکست خط روند صعودی نشان از مومنتوم قوی در جهت فروش است و برای تحقق سناریو صعودی بیان شده، شاخص قدرت نسبی باید به بالای آن خط روند باز گردد. همچنین اندیکاتور مک‌دی (Madc) نیز در وضعیت نزولی است و در حال شکست خط صفر مک‌دی به سمت پایین است و این هم نشان از مومنتوم نزولی بالاز نمودار است.

تحلیل تکنیکال نمودار قیمت بیت کوین BTC
نمودار قیمت بیت کوین تایم‌فریم روزانه

به‌طور کلی با توجه به شکل گیری سقف و کف‌های پایین‌تر در نمودار قیمت بیت‌کوین ما در حال تجربه یک روند نزولی هستیم و برای صعودی شدن خریداران باید سقف و کف‌های بالاتر ساخته شود و خط روند نزولی را بشکنند. همچنین اخبار (مثبت یا منفی) روزهای آتی بسیار می‌تواند در تعیین جهت آینده قیمت بیت‌کوین تعیین کننده باشد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

اتریوم نیز هنگامی که نتوانست قیمت خود را به سقف تاریخی قبلی خود برساند با یک ریزش شدید مواجه شد و مطابق با تحلیل‌های گذشته منتشر شده صعود کوتاه مدت آن صرفا یک اصلاح صعودی بود که در قیمت ۳،۷۶۱ دلار به اتمام رسید و همگام با بیت‌ کوین یک ریزش دیگر را تجربه کرد.

در حال حاضر ناحیه حمایتی ۲،۹۰۰ دلار توانسته است از ریزش قیمت جلوگیری کند؛ اما اتریوم در زیر میانگین متحرک نمایی (Ema) ۵۰ روزه خود در حال معامله است. در صورتی که سناریو نزولی در بیت کوین فعال شود انتظار می‌رود حرکت صعودی اتریوم مقطعی باشد. چرا که همانند بیت‌کوین در شاخص قدرت نسبی (Rsi) شاهد شکست خط روند نزولی هستیم و صعودهای روزهای اخیر می‌تواند نقش پولبک داشته باشند. در صورت ریزش بیشتر قیمت اتریوم حمایت‌های مهم به ترتیب در نواحی ۲،۶۰۰، ۲،۳۰۰ و ۱،۷۰۰ دلار قرار دارند. البته فروشندگان برای کاهش قیمت و تقویت روند نزولی نیازمند شکستن میانگین متحرک نمایی (Ema) ۲۰۰ روزه هستند که کار دشواری است.

در سناریو صعودی خریداران کار بسیار دشواری دارند. گاوها در مرحله اول باید روند نزولی ایجاد شده در اتریوم را به صعودی تغییر دهند و خط روند نزولی قیمت را بشکنند. مقاومت‌های پیش روی خریداران در نواحی ۳،۳۲۰، ۳،۶۷۰ و  ۴،۰۰۰ دلار قرار دارد.

با توجه به شکست خط روند در شاخص قدرت نسبی (Rsi) و همچنین وضعیت نزولی مک‌دی در اتریوم هم فضای حاکم بر بازار یک فضای پر ریسک است و در حال حاضر خرس‌ها بر بازار حاکم‌اند. در صورتی که در روزهای آتی اتریوم نتواند یک کف بالاتر و در تداوم آن یک سقف بالاتر ایجاد نکند سناریو نزولی معتبر‌تر است.

تحلیل تکنیکال نمودار قیمت اتریوم ETH
نمودار قیمت اتریوم تایم‌فریم روزانه

لازم به ذکر است بازار رمز ارزها به اخبار منتشر شده در این حوزه واکنش نشان می‌دهد و نتایج این اخبار می‌تواند بسیار در تحقق هرکدام از این دو سناریو مطرح شده برای بیت‌کوین و اتریوم و در نهایت کل بازار رمز ارزها تعیین کننده باشد.

این مطلب تنها تحلیل تکنیکال قیمت رمز ارزها است و به هیچ عنوان توصیه خرید، فروش و سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال نیست. بازار رمز ارزها با ریسک بالایی همراه است و با مطالعه و آگاهی به این ریسک‌ها وارد این بازار شوید. میهن بلاکچین مسئولیتی در قبال از دست رفتن سرمایه شما ندارد.
منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا