موجودی بیت کوین در صرافی ها ۵ میلیارد دلار کاهش یافت؛ چه تاثیری بر روی بیت کوین دارد؟

طی یک سال اخیر، بیت کوین موجود در صرافی های ارز دیجیتال ۵ میلیارد دلار کاهش یافته است. آیا بازار در حالت تراکم قرار گرفته است؟ این اتفاق چه تاثیری بر قیمت Bitcoin دارد؟

در ادبیات بازارهای مالی، حالت تراکم به حالتی از بازار گفته می‌شود که تقاضا برای خرید یک دارایی افزایش یابد و تمام عرضه آن را جمع کند. معمولا پس از این مرحله، روند صعودی بازار آغاز شده و قیمت دارایی افزایش خواهد یافت.

بیت کوین ها از صرافی خارج می‌شوند

موجودی بیت کوین صرافی‌های ارز دیجیتال به طور مداوم در حال کاهش هستند. این وضعیت نشان می‌دهد که خرده‌سرمایه‌گذاران و سرمایه‌گذاران بزرگ بیت کوین، در حال خرید این دارایی دیجیتال هستند. براساس اطلاعات منتشر شده توسط CryptoQuant ، کل بیت کوین موجود در تمام صرافی‌های ارز دیجیتال جهان به ۲.۴ میلیون BTC ، معادل ۲۵ میلیارد دلار، کاهش یافته است. این درحالی است که در اکتبر سال ۲۰۱۹، کل بیت کوین موجود در صرافی ها، ۲.۸ میلیون BTC ، معادل ۳۰ میلیارد دلار بوده است.

کاهش فشار فروش بیت کوین

این کاهش در موجودی بیت کوین صرافی ها نشان‌دهنده کاهش فشار فروش بیت کوین از جانب نهنگ‌ها و خرده‌سرمایه‌گذاران این دارایی دیجیتال است. افزایش موجودی بیت کوین صرافی های ارز دیجیتال به معنی افزایش فشار فروش و افزایش عرضه در بازار است. زیرا زمانی که افراد بیت کوین خود را از کیف پول خود به صرافی انتقال می‌دهند، قصد فروش آن را دارند و این رفتار باعث افزایش فشار فروش و در نتیجه کاهش قیمت بیت کوین خواهد شد. برعکس زمانی که موجودی بیت کوین صرافی ها کاهش یابد، یعنی سرمایه‌گذاران این دارایی دیجیتال، قصد فروش نداشته و این رفتار باعث کاهش فشار فروش خواهد شد.

نمودار دیگری توسط این موسسه منتشر شده که خالص جریان انتقال بیت کوین به صرافی های ارز دیجیتال و خروج بیت کوین از این صرافی ها را در زمان‌های مختلف بررسی کرده و نشان می‌دهد. در دو ماه گذشته، مقدار خالص جریان بیت کوین در سطح منفی ۲۰,۰۰۰ واحد بیت کوین باقی مانده است. به عبارت دیگر، به طور میانگین مجموع بیت کوین هایی که از صرافی ها خارج شده‌اند، ۲۰,۰۰۰ واحد بیشتر از تعداد مجموع بیت کوین هایی است که به صرافی‌ها واریز شده‌اند.

چند روز پیش نیز کوین تلگراف خبری را منتشر کرد که تعدادی از نهنگ‌های بیت کوین در محدوده ۱۰,۴۰۷ دلار اقدام به خرید بیت کوین کرده‌اند. این رفتار نشان می‌دهد که نهنگ‌های بیت کوین در این محدوده قیمتی تمامی عرضه بیت کوین در صرافی ها را تجمیع کرده و به دارایی گذشته خود اضافه کرده‌اند. رفتار معامله‌گران بیت کوین نشان می‌دهد که هرچه قیمت این دارایی دیجیتال به محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار نزدیک می‌شود، فشار فروش نیز کمتر شده و تقاضا بر عرضه غلبه می‌کند.

موجودی بیت کوین در صرافی ها کاهش یافت

این دو اتفاق در بازار بیت کوین،یعنی قرارگیری بیت کوین در فاز تراکم به دلیل رفتار نهنگ‌ها و کاهش فشار فروش در محدوده ۱۰,۰۰۰ دلار، به نظر برخی از تحلیلگران به معنی آغاز یک روند بزرگ و قدرتمند برای اولین رمزارز بازار ارزهای رمزنگاری شده است. سناریوی دیگری برای خروج بیت کوین از صرافی ها نیز وجود دارد. در هفته اخیر، Kucoin هک شد و ۱۵۰ میلیون دلار از این صرافی ارز دیجیتال به سرقت رفت. ممکن است ترس مردم از به خطر افتادن سرمایه خود، باعث شده تا آنها دارایی خود را از صرافی‌های ارز دیجیتال خارج کرده و در محلی امن‌تر از صرافی نگهداری کنند.

سه دلیل فاندامنتال برای بیت کوین

نهنگ ها در حال خرید بیت کوین

اگر بازار بیت کوین را به صورت فصلی مورد بررسی قرار دهیم، اکنون در انتهای فصل سوم سال ۲۰۲۰ هستیم و در صورتی که قیمت بیت کوین بتواند بالای ۱۰,۰۰۰ دلار این فصل را به پایان برساند، عملکرد بسیار خوبی در سال ۲۰۲۰ به ثبت رسانده است. دلایل زیادی برای عملکرد مثبت بیت کوین در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ وجود دارد. همبستگی مثبتی که میان بیت کوین و طلا بوجود آمده که تقریبا این دو دارایی را در یک کلاس قرار داده‌است، یکی از مهمترین نکات در مورد بیت کوین سال ۲۰۲۰ است. از طرفی کاهش ارزش دلار، بسته‌های محرک اقتصادی دولت‌ها و بحران بهداشتی ناشی از کرونا تاثیر مثبتی بر قیمت بیت کوین داشته است. درچنین مواقعی سرمایه‌گذاران به سراغ دارایی‌های ذخیره ارزش می‌روند و به نظر می‌رسد که بیت کوین نیز جزو دارایی‌های ذخیره ارزش در نظر گرفته می‌شود.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر