اخبار بلاکچیناخبار بیت کوین

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به صفر رسید! دلیل این اتفاق چه بود؟

افزایش بی سابقه ۴۰ درصدی هش ریت شبکه بلاک چین بیت کوین موجب کاهش تعداد تراکنش‌های در انتظار شده و فعالیت Mempool بیت کوین را کاهش داده است. در نتیجه آن، کارمزد انجام تراکنش در شبکه بیت کوین بسیار کاهش یافته و حتی به صفر رسیده است.

کاهش فعالیت در Mempool نه تنها منجر به کاهش کارمزد انجام تراکنش‌ها شد بلکه به کاربران فرصتی برای انجام معاملات می‌دهد که پیش از این عملی نبودند. داده‌ها نشان می‌دهد که حجم تراکنش‌ها در ممپول شبکه بیت کوین به کمترین مقدار از ماه پیش رسیده است. افزایش قدرت پردازشی بین شبکه بلاکچین دلیل این اتفاق بوده است.

کاهش کارمزد تراکنش‌های بیت کوین

کاهش تراکنش‌های موجود در Mempool شبکه بیت کوین باعث شده تا بسیاری از تراکنش‌هایی که از قبل تایید نشده باقی مانده بودند نیز تایید شده و در بلاک‌های شبکه بلاک چین بیت کوین جای بگیرند. در حال حاضر تعداد بسیار کمتری در مقایسه باقبل تراکنش تایید نشده در شبکه وجود دارد. دلیل این اتفاق را می‌توان به افزایش بی سابقه و ناگهانی هش ریت شبکه بیت کوین نسبت داد. قدرت پردازشی شبکه بیت کوین در دو روز بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

Mempool کوچکتر برای کابران عادی بیت کوین خبر بسیار خوبی است. زیرا باعث کاهش رقابت در تراکنش‌های جدید برای قرار گرفتن در بلاک‌ها آینده است. در چنین شرایطی، کارمزد تراکنش در شبکه بیت کوین نیز کاهش خواهد یافت. همچنین ماینرها برای انتخاب تراکنش‌ها توجه کمتری به کارمزد تعیین شده برای آن تراکنش خواهند کرد. تصویر زیر حجم Mempool بیت کوین را نشان می‌دهد. همانطور که مشخص است در یک ماه اخیر، شاهد کاهش شدید آن بوده‌ایم.

کارمزد تراکنش بیت کوین

هزینه انجام تراکنش در شبکه بیت کوین

هزینه میانگین انجام تراکنش در شبکه بیت کوین در هفته‌های اخیر بسیار افزایش یافت. تاآنجا که Fee تراکنش به ۱۳.۱۶ دلار نیز رسید. شبکه بسیار متراکم بود و بیش از ۱۴۰,۰۰۰ تراکنش در Mempool منتظر تایید مانده بود.

افزایش هش ریت شبکه بیت کوین باعث شد تا زمان ایجاد بلاک جدید در شبکه بیت کوین به کمتر از ۱۰ دقیقه کاهش یابد. این اتفاق باعث شد تا تعداد تراکنش‌های تایید نشده در شبکه بیت کوین به صفر رسیده و هیچ تراکنش تایید نشده‌ای در Mempool باقی نمانده بود.

کارمزد صفر در انجام تراکنش‌ها

این وضعیت باعث تایید تراکنش‌هایی حتی با کارمزد صفر شده است. در زمان نگارش، تقریبا ۶,۰۰۰ تراکنش در Mempool بیت کوین قرار دارد. میانگین کارمزد این تراکنش‌ها تنها ۳ ساتوشی به ازای هر بایت است؛ معادل ۰.۱۱ دلار. حتی برخی از تراکنش‌ها با با کارمزد ۱ ساتوشی بر بایت روی شبکه قرار گرفته‌اند.

بر اساس پروتکل شبکه بیت کوین، سختی آن هر ۱۴ روز بازتنظیم می‌شود. با توجه به وضعیت فعلی شبکه، نیاز به بازتنظیم سختی این شبکه ضروری به نظر می‌رسد. اما تا زمان بازتنظیم آن، در کوتاه مدت شاهد انجام تراکنش‌ها با کارمزد بسیار پایین هستیم.

شبکه Mempool بیت کوین در هفته‌های اخیر بسیار متراکم و شلوغ بود. دلیل آن افزایش قیمت بیت کوین بود. قیمت بیت کوین با شکست محدوده ۱۳,۰۰۰ دلار، رکورد سال ۲۰۱۷ خود را شکست و بالاترین قیمت ۳ سال اخیر خود را به ثبت رساند. از این رو معامله‌گران بسیاری اقدام به خرید بیت کوین کردند که این موضوع تراکم شبکه را افزایش داد که که نتیجه آن افزایش تعداد تراکنش‌های تایید نشده در ممپول شبکه بیت کوین بود.

تا زمانی که بیت کوین به صورت خودکار سختی شبکه را تنظیم نکند، شاهد انجام تراکنش با کارمزد بسیار پایین و حتی صفر در اولین رمز ارز بازار ارزهای دیجیتال خواهیم بود. هرچند روز گذشته شاهد کاهش هش ریت شبکه بیت کوین به مقدار ۳۷ اگزاهش بر ثانیه بودیم؛ با این وجود همچنان هش ریت شبکه بیت کوین مقدار بالایی است که نتیجه آن کاهش Fee انجام تراکنش‌ها در شبکه است.

منبع
cointelegraph

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا