مقالات

چگونه ممکن است بیت کوین را به ساده ترین زبان ممکن توضیح داد؟

در این مقاله قصد داریم به مفهوم بیت کوین بپردازیم اما نه آنطور که در همه مقالات دیگر و منابع دیگر تعریف بیت کوین را خوانده اید. برای درک مفهوم بیت کوین به این مثال توجه کنید. ما بر روی یک نیمکت در یک پارک نشسته ایم. روز خوبی است. من یک سیب با خودم دارم و آن را به شما می دهم. شما حالا یک سیب دارید و من هیچی ندارم. این قضیه ساده ای بود، درست است؟

دقیقا به آنچه که اتفاق افتاد توجه کنید. سیب من از لحاظ فیزیکی در دستان شما گذاشته شد. شما می دانید که چنین چیزی اتفاق افتاده است. من در آنجا بودم و شما نیز در آنجا بودید. شما آن را لمس کردید. ما در اینجا به شخص ثالث احتیاج نداریم که در انتقال به ما کمک کند. ما در اینجا لازم نیست که یک قاضی را با خودمان بنشانیم تا تایید کند که سیب از من به شما انتقال یافته است.

سیب مال شماست. من نمی توانم به شما سیب دیگری بدهم زیرا هیچ سیبی برایم نمانده است. کنترل آن دیگر در دست من نیست. سیب کاملا از حیطه دارایی های من خارج شده است. شما حالا کنترل کامل بر سیب دارید. اگر بخواهید می توانید آن را به دوستتان بدهید و آن دوست نیز می تواند آن را به دوست دیگری بدهد و غیره.

پس مبادله حضوری به این شکل است. من حدس می زنم که قضیه واقعا همین باشد چه من به شما موز، کتاب، سکه ۲۵ سنتی و یا اسکناس یک دلاری بدهم. اما فکر می کنم هنوز توضیحات کافی نیستند.

برگشت به مثال سیب ها

حالا فرض می کنیم که من یک سیب دیجیتال دارم. در اینجا من سیب دیجیتال خودم را به شما می دهم. حالا قضیه در حال جذاب شدن است. چگونه می دانید که آن سیب دیجیتالی که مال من بود، حالا فقط و فقط مال شماست؟ یک لحظه در مورد آن فکر کنید.

این قضیه پیچیده تر است، درست است؟ چگونه می دانید که من این سیب را به عنوان یک پیوست ایمیل در ابتدا به شخص دیگری نفرستاده ام؟ یا آن را به دوست شما و یا به دوست خودم نفرستاده ام؟

شاید من چند کپی از آن سیب دیجیتال بر روی کامپیوتر خود ایجاد کرده باشم. شاید آن را بر روی اینترنت گذاشته باشم و یک میلیون نفر آن را دانلود کرده باشند. همچنان که می بینید این مبادله دیجیتال کمی مشکل آفرین است. ارسال سیب های دیجیتال مانند ارسال سیب های فیزیکی نیست.

تعدادی از دانشمندان خوش فکر کامپیوتر در واقع نامی برای این مشکل دارند. آنها این مشکل را دوبار خرج کردن (Double spending) می نامند. اما در مورد آن نگران نباشید. این مشکل برای مدتی این دانشمندان را گیج کرد ولی اکنون دیگر مشکل حل شده است. بیایید خودمان راه حلی در این باره بیاندیشیم.

دفتر کل ها

شاید لازم باشد که این سیب های دیجیتال را در یک دفتر کل پیگیری کرد. منظور از دفتر کل اساسا دفتری است که همه تراکنش ها را در آنجا پیگیری می کنید و در واقع یک دفتر حسابداری است. از آنجا که این دفتر کل دیجیتال است، باید در جهان خودش زندگی کند و فردی متصدی آن باشد.

درست مانند بازی World of Warcraft که افراد ایجاد کننده آن یک دفتر کل دیجیتال از همه شمشیر های شعله ور نادر موجود در سیستم خودشان داشتند. پس خوب است، افرادی مانند آنها می توانند همه سیب های دیجیتال ما را پیگیری و ردیابی کنند. این خیلی عالی است و مسئله حل شد.

مشکلات

چند مشکل در اینجا مطرح است:

۱- چه می شود اگر افرادی در بازی ذکر شده در بالا سیب های بیشتری ایجاد کنند؟ این افراد می توانند تعدادی سیب دیجیتال را به این موجودی در هر زمان که بخواهند اضافه نمایند.

۲- قضیه دقیقا مانند آن روزی نیست که در پارک بر روی نیمکت نشسته بودیم. در آن زمان فقط من و شما بودیم. استفاده از افراد ذکر شده در بازی بالا دقیقا به معنی وجود شخص ثالث برای تمامی تراکنش های ما در پارک است. چگونه من می توانم به طور معمول سیب دیجیتال خود را به شما تحویل دهم؟

آیا هیچ روشی برای کپی دقیق مثال پارک موجود است که با استفاده از آن تراکنش دیجیتال بین من و شما صورت گیرد. به نظر مشکل می رسد.

راه حل

چه می شود اگر ما این دفتر کل را به همگان بدهیم؟ به جای اینکه این دفتر کل تنها در کامپیوتر افراد فوق الذکر باشد، در کامپیوتر های همه زندگی خواهد کرد. همه تراکنش هایی که تا به حال در زمینه سیب های دیجیتال اتفاق افتاده در آن ثبت خواهد شد.

در این سیستم تقلبی در کار نیست. من نمی توانم سیب های دیجیتالی را که ندارم برای شما بفرستم زیرا در سیستم با همه همگام نخواهد شد. شکست دادن چنین سیستمی دشوار است، مخصوصا اگر بزرگ باشد.

علاوه بر این، چنین سیستمی توسط یک نفر کنترل نمی شود و بنابراین فردی موجود نخواهد بود که تصمیم بگیرد که به خودش سیب دیجیتال بیشتری بدهد. قوانین این سیستم در ابتدا تعریف شده اند. کد ها و قوانین متن باز هستند. افراد باهوش می توانند در این سیستم مشارکت کنند و به حفظ، ایمن سازی، بهبود و بررسی بپردازند.

شما نیز می توانید در این شبکه مشارکت کنید و دفتر کل را به روز رسانی کرده و مطمئن شوید که همه چیز رو به راه است. برای این زحمتی که متحمل می شوید، شما ۲۵ سیب دیجیتال را به عنوان جایزه دریافت می کنید. در حقیقت این تنها روش برای ایجاد سیب های دیجیتال بیشتر در سیستم است.

قضیه در اینجا تا حدودی ساده سازی شده است

این سیستمی که توضیح داده شد، در واقعیت موجود است و پروتکل بیت کوین نام دارد. آن سیب های دیجیتال هم بیت کوین های موجود در سیستم هستند. پس متوجه شدید که چه چیزی اتفاق افتاد؟ این دفتر کل عمومی چه چیزی را مقدور می کند؟

۱- اگر به یاد داشته باشید، این سیستم متن باز است. تعداد کل سیب ها در ابتدا در دفتر کل عمومی تعریف شده است. همه مقدار دقیق موجود در سیستم را می دانند. همه می دانند که آنها در سیستم محدود و کمیاب هستند.

۲- وقتی که مبادله ای را انجام می دهم، برای من محرز می شود که سیب دیجیتال از مالکیت من خارج شده و حالا در مالکیت شماست. قبلا قادر نبودیم که چنین چیزی را در مورد چیز های دیجیتال به کار ببریم. این مبادلات توسط دفتر کل عمومی به روز رسانی و تایید می شوند.

۳- از آنجا که آن یک دفتر کل عمومی است، برای اطمینان از عدم تقلب یا ایجاد کپی های بیشتر برای یک شخص و یا فرستادن چند باره سیب ها نیاز به شخص ثالث نیست.

در این سیستم، مبادله یک سیب دیجیتال درست مانند مبادله یک سیب فیزیکی است. این سیستم حالا به قدری خوب شده است که درست مانند این است که یک سیب دستان من را ترک کرده باشد و در جیب شما قرار گرفته باشد. و درست مانند نیمکت پارک، این مبادله تنها شامل دو نفر است. شما و من این دو نفر هستیم و نیاز به شخص ثالث برای اعتبار بخشی این مبادله نیست.

به عبارت دیگر مانند یک شی فیزیکی در اینجا عمل می شود. اما خوبی امر این است که این فرآیند هنوز دیجیتال است. ما حالا می توانیم با ۱۰۰۰ سیب یا ۱۰۰۰۰۰۰ سیب و یا ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ سیب سر و کار داشته باشیم. می توان آن را با کلیک بر روی یک دکمه فرستاد. من می توانم این سیب ها را دقیقا به کیف پول شما ارسال کنم حتی اگر من در نیکاراگوئه و شما در نیویورک باشید.

من حتی می توانم باعث شوم که چیز های دیجیتال دیگری هم بر بالای این سیب های دیجیتال قرار گیرند. در نهایت فرآیند کاملا دیجیتال می باشد. شاید من بتوانم مقداری متن را به عنوان یک یادداشت دیجیتال بر روی آن پیوست کنم. یا شاید بتوانم چیز های مهمتری را پیوست کنم، چیز هایی مانند یک قرارداد، یک گواهی سهام، یک کارت آی دی و غیره از این جمله هستند.

این عالی است و این سیب های دیجیتال خیلی باارزش هستند. افراد زیادی در حال حاضر بر روی این مسئله بحث می کنند. مباحثه های زیادی بین مکتب های اقتصادی، سیاستمداران و برنامه نویسان وجود دارد. البته به همه اینها نباید گوش داد. افرادی هستند که باهوشند و افرادی نیز دارای اطلاعات نادرست در این زمینه هستند. بعضی می گویند که این سیستم خیلی ارزش دارد و بعضی می گویند که ارزشی ندارد. بعضی آن را طلای دیجیتال و بعضی آن را یک ارز می دانند. دیگران می گویند آنها مانند حباب گل های لاله در گذشته هستند. افرادی می گویند که این سیستم جهان را تغییر خواهد داد و افرادی نیز آن را گرایشی زودگذر می دانند.

منبع
medium

نوشته های مشابه

4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا