اخبار بلاکچیناخبار بیت کویناخبار عمومی

بیت کوین ۱۳ ساله شد

۳ ژانویه ۲۰۰۹ اولین بلاک بیت کوین توسط ساتوشی ناکاموتو استخراج شد و بدین ترتیب شبکه بیت کوین فعالیت خود را آغاز کرد. 

به گزارش میهن بلاکچین، ۱۳ سال پیش در چنین روزی، ساتوشی ناکاموتو بلاک ۰ بیت کوین را استخراج کرد و ۵۰ BTC پاداش ماینینگ دریافت کرد. بسیاری تولد بیت کوین را در ۳۱ اکتبر، روزی که ساتوشی ناکاموتو وایت پیپر بیت کوین را عرضه کرد جشن می‌گیرند. با این حال در روز ۳ ژانویه (۱۳ دی) بود که بلاک جنسیس به وجود آمد و شبکه بیت کوین شروع به کار کرد.

از لحظه ایجاد بلاک جنسیس به بعد این صنعت رو به رشد و گسترش بوده و به پذیرش عمومی رسیده است. ساتوشی بعد از فناوری اینترنت مسلما نوآورانه‌ترین فناوری را ایجاد کرد و هرچند این صنعت نوظهور به آینده بیت کوین بستگی دارد اما این فناوری هم چنان در حال گسترش است و کاربردهای آن در طول زمان پدیدار می‌شوند.

قیمت بیت کوین از ابتدای پیدایش

در این مدت کشور السالوادور بیت کوین را به عنوان پول قانونی به رسمیت شناخته است. ETFهای متعددی در سراسر دنیا راه‌اندازی شده است و شرکت‌های عمومی و خصوصی بسیاری، بیت کوین را به ترازنامه مالی خود اضافه کرده‌اند. تسلا و مجله معروف TIMES از این شرکت‌ها هستند.

شبکه بیت کوین همزمان با ۱۳مین سالگرد فعالیت خود به دستاورد دیگری نیز دست یافته است. پس از اعمال تحریم‌های دولت چین بر صنعت استخراج رمز ارزها، هش‌ریت شبکه تا ۵۸.۴ میلیون تراهش بر ثانیه پایین آمد. اما پس از گذشت ۷ ماه این اصلاح بازیابی شده و رکورد جدیدی را نیز به ثبت رسانده است. داده‌های سایت گلس‌نود نشان می‌دهد هش ریت شبکه بیت کوین رکورد ۲۰۸ میلیون تراهش بر ثانیه را ثبت کرده است. انتظار می‌رود سختی شبکه بیت کوین در تنظیم مجدد آن در این هفته به ۲۴.۹۸ تریلیون برسد.

بازگشت ساتوشی ناکاموتو

حساب کاربری ساتوشی ناکاموتو در پلتفرم P2P Foundation در تاریخ ۲۴ دسامبر (۳ دی) با انتشار لینکی مربوط به پلتفرم اوپن‌سی، به تمجید از NFTها پرداخت. ساتوشی ناکاموتو خالق بیت کوین مدت‌هاست که هیچ‌گونه فعالیتی را از خود به ثبت نرسانده است و هویت او نیز همچنان مشخص نیست. اما حساب کاربری او اخیرا پستی در پلتفرم P2P Foundation با مضمون زیر گذاشته است:

پس از ۱۳ سال از سیر تکاملی سیستم‌های پرداخت غیرمتمرکز ما به این نقطه رسیده‌ایم. اکنون به دوران NFT رسیده‌‌ایم. می‌توانید NFTها را از لینک زیر این پست پیدا کنید.

پست حساب کاربری ساتوشی

قبل از این موضوع، تنها فعالیت این حساب در تاریخ ۷ مارس ۲۰۱۴ بود که تایید کرد او دوریان پرنتیس ساتوشی ناکاموتو نیست، همان مرد آمریکایی ژاپنی اهل کالیفرنیا که چند خیابان بالاتر از هال فینی زندگی می‌کند و توسط لئا مک گریث گودمن خبرنگار نشریه نیوزویک شناخته شده بود و همه فکر می کردند او ساتوشی واقعی است.

از آنجایی که یک هکر مدعی شد که چندین ماه پس از این بحث، به آدرس ایمیل ساتوشی ناکاموتو دسترسی داشته است، نمی توان به طور قطع گفت که پست سال ۲۰۱۴ نیز توسط خود ساتوشی گذاشته شده یا توسط هکر. تلاش های کریپتووست (Cryptovest) برای دستیابی به ایمیل آدرس او با شکست مواجه شد چون این ایمیل دیگر بر روی سرورهای GMX موجود نبود. در کل شواهدی موجود نیست مبنی بر اینکه افرادی که به ایمیل ناکاموتو دسترسی داشته‌اند از پروفایل P۲P Foundation وی استفاده کرده اند یا خیر.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا