اخبار خارجی

کاهش ۱۵ درصدی هش ریت استخرهای ماینینگ بیت کوین در چین؛ علت چست؟

استخرهای ماینینگ بزرگ بیت کوین واقع در کشور چین هر کدام شاهد کاهش ۱۰ الی ۲۰ درصدی هش ریت پس از طوفان در استان سیچوان بودند.

استان سیچوان که در جنوب غربی کشور چین واقع است یک منطقه کوهستانی است که تخمین زده می‌شود بیش از ۵۰ درصد کل توان پردازشی شبکه بیت کوین را در اختیار دارد. این استان از هفته گذشته تاکنون با طوفان سهمگینی مواجه بوده است که طی دو روز گذشته به بیشترین شدت خود رسیده است.

کوین پن (Kevin Pan) مدیرعامل و موسس استخر Poolin گفت این طوفان باعث قطعی برق در بخش‌هایی از این منطقه شده است زیرا نیروگاه‌های برق‌آبی تولید برق را متوقف کردند تا به تخلیه سیل کمک کنند. بعضی از بخش‌ها نیز با قطع اینترنت و تلفن مواجه بوده‌اند.

در نتیجه، فارم‌های ماینینگ بیت کوین که تحت تاثیر این موضوع قرار گرفتند مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های خود طی این مدت شدند. هنوز مشخص نیست که شرایط موجود چه زمانی بهبود خواهد یافت زیرا طوفان هم‌چنان ادامه دارد.

اطلاعات BTC.com نشان می‌‌دهد ۴ استخر برتر ماینینگ بیت کوین در جهان که عبارتند از Poolin، استخر F2Pool، استخر BTC.com و استخر Antpool که همگی در کشور چین واقع هسنمد، هر کدام شاهد کاهش هش ریت ۱۰ الی ۲۰ درصدی طی ۲۴ ساعت گذشته بودند. توان محاسباتی این ۴ استخر تقریبا ۵۰ درصد کل هش ریت شبکه بیت کوین است.

هش ریت استخرهای ماینینگ بزرگ بیت کوین

کوین پن در این خصوص گفت که علاوه بر اینکه فارم‌های ماینینگ مجبور به خاموش کردن دستگاه‌های خود به دلیل اختلال در برق و اینترنت شده‌اند، بعضی از آنها پرسنل حاضر در فارم‌ها را برای پیشگیری‌های ایمنی از منطقه خارج کرده‌اند.

طبق گزارش آژانس خبری شینهوا، حجم بارندگی در ده‌ها شهر استان سیچوان از ۱۰ الی ۱۵ آگوست از میانگین حجم بارندگی ماه آگوست سال‌های گذشته بیشتر بوده است.

به علاوه، دسترسی به یکی از بزرگراه‌های مهم منتهی به بخش کوهستانی سیچوان که اکثر فارم‌های ماینینگ در آن منطقه قرار دارند نیز به دلیل سیل شدید قطع شده است.

در این بین، میانگین هش ریت ۳ روزه و یک روزه اخیر بیت کوین به ترتیب به ۱۲۳ و ۱۱۰ اگزاهش در ثانیه کاهش یافته است. این اعداد به ترتیب ۳ و ۱۰ درصد کمتر از میانگین هش ریت ۷ روز اخیر است که بر روی رکورد ۱۲۷ اگزاهش در ثانیه قرار دارد.

فصل بارندگی در کشور چین هر ساله مقدار بسیار زیادی آب برای نیروگاه‌های برق‌آبی به ویژه در مناطق جنوب غربی این کشور نظیر استان‌های سیچوان و یونان به همراه دارد. این موضوع منجر به تولید برق ارزان می‌شود که برای ماینرهای بیت کوین شرایط مطلوبی است.

اما طی سالیان گذشته، شرایط جوی غیرقابل پیش‌بینی منجر به وقوع سیل شده است. در نتیجه، فارم‌های ماینینگ بیت کوین به صورت موقت فعالیت‌های خود را متوقف کرده‌اند یا حتی در بعضی از موارد به طور کل از بین رفته‌اند.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا