اخبار خارجی

هش ریت و سختی شبکه بیت کوین کاهش یافت!

توان محاسباتی شبکه بیت کوین پس از رشد پایدار طی بیش از ۳ ماه، با پایان یافتن بارندگی تابستان کشور چین کاهش یافت.

طبق اطلاعات استخر Poolin که بزرگترین استخر ماینینگ بیت کوین از لحاظ هش ریت می‌باشد، میانگین هفت روزه توان محاسباتی (هشینگ) بیت کوین از تاریخ ۲۴ اکتبر به ۹۰ اگزاهش در ثانیه کاهش یافته است. این امر بیانگر آن است که بعضی از ماینرها از شبکه خارج شده و دستگاه های خود را خاموش کرده اند. تخمین زده می‌شد که هش ریت این استخر تا پایان سال ۲۰۱۹ به بیش از ۱۰۰ اگزاهش در ثانیه خواهد رسید.

در نتیجه این کاهش توان محاسباتی، اطلاعات استخر ماینینگ BTC.com تخمین زده است که سختی شبکه بیت کوین ۱.۵ درصد کاهش خواهد یافت. سختی، معیاری برای میزان دشوار بودن رقابت برای کسب پاداش ماینینگ در شبکه بیت کوین می‌باشد.

سختی ماینینگ بیت کوین در تاریخ ۲۴ اکتبر و با ۳۸ درصد افزایش نسبت به اوایل ماه آگوست، به بیشترین رکورد خود یعنی ۱۳.۶۹ تریلیون هش در ثانیه رسید. این افزایش در وهله اول به دلیل افزایش توان هشینگ ماینرها بوده است. افزایش توان هشینگ نیز به دلیل فراوانی و قیمت ارزان برق در استان های جنوب شرقی کشور چین امکان پذیر شده است.

سختی ماینینگ طوری طراحی شده است که تقریبا هر ۱۴ روز بر اساس افزایش یا کاهش توان هشینگ شبکه طی این مدت، بتواند خود را تنظیم کند و به نسبت توان هشینگ، افزایش یا کاهش یابد. در تاریخ ۲۴ اکتبر پس از افزایش هش ریت طی ۱۴ روز به رکورد ۹۷.۹۰ اگزاهش در ثانیه، سختی ماینینگ نیز رکورد جدیدی را ثبت کرد.

کریس ژو (Chris Zhu) موسس استخر Poolin در پست اخیز خود در ویچت گفت که یکی از دلایل اصلی کاهش هش ریت در هفته گذشته، نزدیک شدن به پایان فصل بارندگی در کشور چین می‌باشد. در نتیجه، بعضی از ایستگاه های برق آبی در استان سیچوان، که تخمین زده می‌شود ۵۰ درصد توان محاسباتی  بیت کوین در سراسر جهان را در اختیار دارد، دیگر ظرفیت برای تولید انرژی کافی برای پشتیبانی از ماینینگ را ندارد.

ماینرهای بدون منبع برق کافی مجبور به تعطیل کردن فعالیت های خود یا انتقال به استان های دیگر نظیر شین جیانگ می‌شوند که در آنجا فارم های ماینینگ منابع برق باثبات تر اما گران تری از سوخت های فسیلی تولید می‌شود.

شون ژنگ (Xun Zheng) مدیرعامل هشیج (Hashage) که تاسیسات ماینینگ پر استان سیچوان متعلق به وی می‌باشد، اظهارنظرات ژو را تایید کرد و افزود که حتی اگر بعضی از افراد بتوانند منابع برق آبی پیدا کنند، هزینه ها از ۰.۰۴ دلار در هر کیلووات ساعت تقریبا به ۰.۰۵ دلار در هر کیلووات ساعت رسیده است.

به علاوه، کاهش ناگهانی قیمت بیت کوین به کمتر از ۷۵۰۰ دلار در تاریخ ۲۳ اکتبر می‌تواند منجر به خاموش شدن گسترده مدل های قدیمی اما پر استفاده دستگاه های ماینینگ نظیر انت ماینر S9 ساخته شده توسط بیت مین شده باشد. هزینه تمام شده استخراج بیت کوین برای دستگاه انت ماینر S9 بین ۷۰۰۰ الی ۷۵۰۰ دلار می‌باشد. هرچند افزایش قیمت هفته گذشته می‌تواند این ترس ایجاد شده را از بین ببرد.

هرچند هم چنان این نکته باقی است که سودآوری S9 و سایر مدل های مشابه ساخت رقبای بیت مین، مسأله بسیار مهمی برای طول عمر این دستگاه ها می‌باشد و ممکن است به زودی تحت تاثیر هزینه های بالاتر برق در فصل زمستان و هم چنین هاوینگ (نصف شدن پاداش ماینینگ) بیت کوین در ماه می ۲۰۲۰ قرار گیرد.

طبق شاخص سودآوری ماینر که توسط استخرهای Poolin و F2Pool ارائه شده است، با در نظر گرفتن قیمت فعلی بیت کوین و هزینه برق ۰.۰۵ دلار به ازای هر کیلووات ساعت، سود ماینینگ مدل هایی نظیر S9 تقریبا ۳۰ درصد می‌باشد.

بعضی از شرکت ها نظیر INBTC که شرکت خواهر Poolin می‌باشد، با ادغام دو واحد در یک واحد به منظور افزایش توان هشینگ نسبت به مصرف برق می‌باشند، در حال تلاش برای افزایش طول عمر ماینر S9 هستند. این امر، کسب سود بیشتر نسبت به استفاده از دو واحد مجزا را امکان پذیر می‌سازد. هرچند هنوز مشخص نیست که این روش می‌تواند کارآمد باشد و به طور گسترده مورد پذیرش قرار گیرد یا خیر.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا