قلم میهن بلاکچین

دلنوشته های یک مغز درگیر؛ بیت کوین یا اتریوم؟ مسئله این است!

این روزها دغدغه اساسی بشریت پاسخ به این شوال شده: بیت کوین یا اتریوم؟ منم از اونجایی که تافته جدا بافته نیستم و درست عین بقیه فکر میکنم؛ همه فکر و ذهنم شده همین سوال. اجازه بدید روندی که مغر بنده طی کرد رو براتون تعریف کنم، شاید همین اتفاق واسه شما هم افتاده باشه.

من روز اولی که وارد این بازار شدم و شروع کردم به سرچ و مطالعه؛ به این نتیجه رسیدم که بیت کوین دیگه عمر خودشو کرده و واسه من مثل یه پیرمرد خسته و تنها میمونه که نشسته یه گوشه و داره دسترنج خودشو نظاره میکنه. اما اتریوم مثل یه جوون تازه نفس میمونه که سخت مشغول ساختن زندگیشه و میخواد بهترین باشه. به این فکر کردم که دیگه الان دور دور اتریومه و اگر قراره چیزی یاد بگیرم و یا حتی سرمایه گذاری کنم؛ باید اتریوم رو انتخاب کنم.

آنچه در آیینه میبینید از خود شما واقعی تر است!

یه مدت که گذشت و سال ۲۰۱۷ رد شد؛ بازار رنگ و بوی دیگه ای به خودش گرفت. هایپ های قیمتی از بین رفت و بعد از چند ماه بازار کریپتوکارنسی ها تبدیل شد به یک بیابون برهوت. گاهی اوقات صدای پرنده ای از دور دست شنیده میشد که اونم تهش معلوم میشد همکاری فلان شرکت معروف با آیوتا بوده. زمان به کندی سپری میشد و دیگه آخرای سال ۲۰۱۸ که بیت کوین به ۳۰۰۰ دلار رسید من داشتم به این فکر میکردم که فاتحه این بازار خونده ست و هرکی کریپتو داره باید همین الان از میادین خدافظی کنه.

سال ۲۰۱۹ اما یکم قضیه رو عوض کرد. خیلی ها تو سال ۲۰۱۸ پیش بینی کرده بودند بیت کوین حتما تو سال ۲۰۱۹ به ۱۰۰ هزار دلار میرسه و بازار منفجر میشه و …. . خب این موضوع شاید برای خیلی ها خوشایند میومد اما برای من اینطور نبود و فکر میکردم این بازار الان کشش و ظرفیت بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری رو نداره و اگه تا الان هم دووم آورده، بیت به ۱۰۰k برسه حتما بعدش همه چی نابود میشه.

۲۰۱۸ هر کی میگفت بیت کوین سال دیگه پامپ میزنه و خوشبخت میشیمو از این حرفا؛ من مخالفت میکردم و شروع میکردم دلایل خودمو توضیح دادن که این اتفاق چقدر خطرناکه. اغلب هم مورد تمسخر قرار میگرفتم که تو چیزی از این بازار نمیدونی اظهار نظر نکن بهتره. سال ۲۰۱۹ اومد و من نگران خیلی چیزا بودم که دیدم نه خبری از بیت کوین ۱۰۰ هزار دلاری هست نه پامپ بازار. بیت کوین و ارزهای دیگه شروع به یه حرکت صعودی کردند اما خیلی نرم. ۳۰۰۰ دلار رسید به ۵۰۰۰ دلار و بعدش به ۸۰۰۰ تا و نهایتا بخاطر هجوم مردم تا ۱۴ هزار تا بالا رفت. اما خودشو جمع و جور کرد و الان که خدمت شما اینارو مینویسم ۸۵۰۰ دلاره.

وقتی از تو مینویسم…

حالا چرا اینارو عرض کردم؟ همونطور که گفتم من بیت کوین رو یه آدم پیر و تنها میدیدم و فکر میکردم نفس های آخرشو سپری میکنه. اما این اتفاقات تو این چند سال بهم ثابت کرد واقعا دود از کنده بلند میشه. تو این دو سال خیلی از پروژه ها اومدن و زمین خوردند؛ اتریوم هنوزم نتونسته از ضربه مهلکی که خورده کامل سرپا بشه؛ خیلی از کوین ها که سال ۲۰۱۷ جزو ۱۰ تای اول بازار بودند؛ الان حتی اسمشون هم تو جدول نیست و به قول معروف این بیت کوین است که کریپتو را زنده نگه داشته!

بیت کوین مثل یه رهبر مقتدر تمام زمان هایی که ارزهای دیگه ضعیف عمل کردند و اشتباهات زیادی رخ داد؛ تونست یه تنه بازارو جمع کنه و سرپا وایساد. مثل یه قهرمان که تمام شهر مدیون فداکاری های اون باشند؛ همه چیز رو زنده نگه داشت.

حالا بالاخره بیت کوین یا اتریوم

الان بعد از دیدن کلی پامپ و دامپ های سنگین این بازار؛ شناخت کسانی که تو این حوزه فعالیت می کنند؛ پروژه هایی قوی و آینده دار و طرح های کلاهبرداری و آبکی؛ متوجه شدم بیت کوین و اتر دقیقا مثل همون تشبیه اول حرفم میموند. هر کدوم از این دسته آدمایی که گفتم واسه من جذابیت های خودشو دارند. از اون پیرمرد میشه خیلی چیزا یاد گرفت و خیلی از تجربیاتشو سرلوحه کار خودت قرار داد و در مقابل یه جوون تازه نفس میتونه رفیق خوبی واسه آدم باشه و میتونی از معاشرت باهاش لذت ببری.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا