اخبار خارجی

قیمت بیت کوین به ۶۰ تا ۴۰۰ هزار دلار خواهد رسید اما نه به دلیل FOMO!

آرون براون (Aaron Brown)؛ تحلیلگر و نویسنده مجله مطرح بلومبرگ؛ اعتقاد دارد موج جدید افزایش قیمت بیت کوین بسیار بزرگتر خواهد بود. او معتقد است این بار به دلیل مسائل فاندامنتال و اتفاقات خوب در حوزه فناوری مالی شاهد افزایش قیمت زیاد بیت کوین خواهیم بود نه بدلیل FOMO (ترس از دست دادن فرصت و هجوم مردم برای خرید بیت کوین).

با توجه به تحلیل براون، نوسان های شدید و پامپ و دامپ های ناگهانی در بازار کریپتو اجتناب ناپذیر است و به این زودی تغییر زیادی در راستای کاهش این نوسانات رخ نخواهد داد. براون اعتقاد دارد روند جدید گاوی که شروع شده است حتما قیمت بیت کوین را تا ۶۰ هزار دلار و حتی ۴۰۰ هزار دلار نیز افزایش خواهد داد و بعد از آن باید شاهد آغاز دوران نزولی و خرسی باشیم.

در دو موج افزایشی گذشته بیت کوین در سال های ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷، افزایش قیمت بیشتر به دنبال افزایش کاربران عادی و افراد معدودی بود که به حوزه کریپتو وارد شدند و البته سهم کوچکی هم ورود خرده فروشان آنلاینی بود که از ارزهای دیجیتال برای روش های پرداختی خود استفاده کردند. اما سال ۲۰۱۹ کمی با دوره های قبلی متفاوت است؛ حجم بازار ۲۶۰ میلیارد دلاری که امروزه در ارزهای دیجیتال جریان دارد (در مقایسه با ۱ میلیارد دلار سال ۲۰۱۳ و ۳ میلیارد دلار سال ۲۰۱۵)، رقم بسیار بزرگتری است و پامپ قیمت نمیتواند فقط توسط چند خرده فروش و افراد عادی ایجاد شود.

از طرف دیگر؛ امروزه ما شاهد افزایش روزانه تعداد سرمایه گذارانی که وارد بازار ارزهای دیجیتال می شوند هستیم. در سال ۲۰۱۸، بیش از ۳۰ میلیون موسسه و سازمان به عنوان سرمایه گذار وارد این بازار شدند و همگی به دنبال ایجاد یک پلتفرم مناسب برای خدمات خود هستند.

با اضافه شدن این سازمان ها، روند قانون گذاری در این حوزه نیز سریعتر حرکت کرده است. زمانیکه کمپانی ها و سازمان های بزرگی مانند فیسبوک، گلدمن ساکس، جی پی مورگان و فیدلیتی قصد ورود به این حوزه را داشته باشند، به دلیل حجم زیاد پول و کاربری که دارند، حتما باید به صورت قانونی و داشتن تاییدیه از نهاد های قانونی فعالیت خود را در این حوزه شروع کنند.

براون با توجه به تمام این مسائل اعتقاد دارد، افزایش و کاهش های شدید میتواند نوسان کمتری داشته باشد. یعنی بعد از این موج جدید که تا سال آینده در راه است، ممکن است شاهد اصلاح قیمتی تا ۲۰ درصد کاهش باشیم نه مثل دوره های قبلی که تا ۸۵ درصد کل بازار ریزش پیدا کرد.

روند افزایش قیمت بیت کوین نسبت به سال ۲۰۱۷ متفاوت است!

براون اعتقاد دارد اگر نگاهی به نمودار و روند افزایش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ بیاندازید؛ متوجه میشوید رفتار آن با سال ۲۰۱۷ متفاوت است. در نوامبر سال ۲۰۱۷؛ قراردادهای بیت کوینی با نوسان ۳۰۰ درصدی معامله و خرید و فروش میشد و سرمایه گذاران اعتقاد داشتند احتمال اینکه بیت کوین به بالای ۱۰ هزار دلار برسد؛ حدود ۲۵ درصد است.

با توجه به همین منطق؛ بیت کوین در حال حاضر (ماه ژوئن میلادی) با قیمت ۸۶۶۰ دلار معامله میشود و این همان قیمتی است که بیت کوین در نوامبر سال ۲۰۱۷ معامله میشد. اما امسال قراردادهای بیت کوین با نرخ نوسان ۸۵ درصد خرید و فروش می شوند و بنابراین احتمال اینکه بیت کوین در این ماه به بالای ۱۰ هزار دلار برسد، حدود ۱۵ درصد است.

حال اگر بیت کوین به بالای ۱۰۰۰۰ دلار در این ماه برسد؛ افزایش قیمت بعدی آن تا حدود ۱۱۰۰۰ دلار خواهد بود و اگر این اتفاق نیفتند؛ احتمالا تا بازه ۷۰۰۰ دلار کاهش پیدا خواهد کرد. ممکن است سرمایه گذاری در این قیمت کمی ریسک داشته باشد؛ اما به هر حال در مقایسه با ریسکی که سرمایه گذاران در سال ۲۰۱۷ کردند بسیار کمتر است.

اصلاح بازار مهم است

اگر از شاخص  S&P 500 استفاده کنیم؛ میتوانیم سر نخ های زیادی را راجع به قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۹ به دست آوریم. طبق این شاخص؛ اصلاحات قیمتی بیت کوین در سه ماه گذشته تقریبا نزدیک به صفر بوده است و این نشان دهنده افزایش میانگین سود دهی بیت کوین در سه ماه آینده خواهد بود البته احتمال افزایش نوسانات نیز وجود خواهد داشت.

براون معتقد است طبق این شاخص و واکنش بیت کوین نسبت به اخبار و اتفاقات این بازار؛ باید در سه ماه آینده سال ۲۰۱۹ شاهد افزایش قیمت بیت کوین باشیم. او در نهایت اینطور نتیجه گیری میکند که در تابستان ۲۰۱۹؛ بر خلاف چند ماه گذشته بیت کوین که نسبت به اخبار واکنش زیادی نشان نداده و نوسان نداشته؛ افزایش قیمت احتمالی بیت کوین بیشتر به دلیل واکنش بازار به اخبار و فاندامنتال خواهد بود تا FOMO (ترس برای از دست دادن فرصت سود کردن و هجوم کاربران).

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا