تحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

اصلاح قیمت بیت کوین تا کجا ادامه دارد؟ این سطوح حمایتی را زیرنظر بگیرید

قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته گارد نزولی به خود گرفته و به پایین‌ترین سطح خود در یک هفته گذشته کاهش یافته است. حالا با قرمز شدن بازار، این سوال ذهن همه را درگیر کرده که اصلاح قیمت بیت کوین تا کجا ادامه خواهد داشت؟

به گزارش میهن بلاکچین، پس از رکوردشکنی‌های مداوم بیت کوین در هفته‌های اخیر، این ارز دیجیتال یکی پس از دیگری در حال آزمایش سطوح حمایتی خود است و هنوز کف مطمئنی را پیدا نکرده است.

برخی معتقدند جلسه فردای کمیته بازار آزاد فدرال در مورد نرخ بهره، می‌تواند تا حد زیادی فشار را بر بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال کاهش دهد. برخی دیگر، معتقدند اصلاح حداقل تا هاوینگ ادامه خواهد داشت. در این مطلب نظر تحلیلگران در رابطه با هدف اصلاح قیمت بیت کوین را بررسی می‌کنیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

دورخیز بیت کوین برای سقوط تا حوالی ۵۰٬۰۰۰ دلار

در حالی که بیت کوین اوایل ماه جاری به اوج تاریخی خود چشم دوخته بود و به سرعت به سمت آن حرکت می‌کرد، حالا ظاهرا عزم خود را برای حرکت به سمت محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلاری جذب کرده است. به عقیده بسیاری این سطح حمایتی بسیار مهم است و تاکنون آنطور که باید مورد آزمایش قرار نگرفته است.

تریدری با نام جرج (George) در این باره می‌گوید:

من فکر می‌کنم حداقل تا سطوح پایین هفته گذشته قیمت کاهش می‌یابد. اگر اینطور نباشد، ممکن است دوباره زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار را ببینیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: X/George
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: X/George

تحلیلگر دیگری که با نام علی چارتس (Ali Charts) در توییتر فعالیت می‌کند، با بررسی توزیع قیمت تحقق یافته بیت کوین (URPD) سطوح حمایتی و مقاومتی احتمالی این ارز دیجیتال را مشخص کرد و گفت:

برخی از سطوح حمایتی کلیدی بیت کوین ۶۱٬۱۰۰، ۵۶٬۶۸۵ و ۵۱٬۳۵۰ دلار هستند. از سوی دیگر، بیت کوین با دو مقاومت ۶۹٬۹۹۰ و ۷۲٬۸۸۰ دلار مواجه است.

شاخص URDP بیت کوین - منبع: X/Ali_charts
شاخص URDP بیت کوین – منبع: X/Ali_charts

در همین حال مارک کالن (Mark Cullen)، تحلیلگر مطرح با استفاده از سطوح اصلاحی فیبوناچی، سطوح حمایتی که ممکن است در روند کنونی آزمایش شوند را مشخص کرد. وی همچنین ضمن به اشتراک‌گذاری نموداری از دیوار سفارشات در حوالی ۶۴٬۰۰۰ دلار گفت:

با نگاهی به حجم بالای سفارشات و سطوح فیبوناچی اصلاحی، من فکر می‌کنم ممکن است اصلاح قیمت به زودی تمام شود. البته این به نحوه برگزاری جلسه فدرای فدرال رزرو بستگی دارد.

نمودار نقدینگی و سطوح اصلاحی فیبوناچی بیت کوین - منبع: X/Mark Cullen
نمودار نقدینگی و سطوح اصلاحی فیبوناچی بیت کوین – منبع: X/Mark Cullen

همزمان با نگاه خوش‌بینانه گروهی از تحلیلگران نسبت به اصلاح قیمت کنونی، یکی از تحلیلگران وب‌سایت کریپتوکوانت معتقد است احتمالا فاز اولیه بازار گاوی بیت کوین به پایان خود رسیده است.

به گفته این تحلیلگر، شاخص سود یا ضرر تحقق نیافته خالص (‌Net Unrealized Profit or Loss یا به اختصار NUPL) بیت کوین در هفته‌های گذشته همگام با قیمت بیت کوین افزایش شدیدی را تجربه کرده که از فرا رسیدن فرصت فروش و دریافت سود خبر می‌دهد. علاوه بر این، این تحلیلگر می‌گوید بیت کوین ۳ هفته است که در وضعیت اشباع فروش قرار دارد، اتفاقی که می‌تواند به اصلاح شدیدتر قیمت منجر شود.

شاخص NUPL بیت کوین - منبغ: CryptoQuant
شاخص NUPL بیت کوین – منبغ: CryptoQuant

این تحلیلگر معتقد است اصلاح قیمت، اگر شروع نشده باشد، قبل از پایان ماه مارس آغاز می‌شود و تا زمانی که شاخص NUPL به زیر ۰.۳ نرسیده، ادامه خواهد داشت. در آن زمان می‌توان دوباره بیت کوین خریداری کرد.

همه نگاه‌ها به جلسه فردای فدرال رزرو

نشست فردای کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) همچنان در کانون توجهات قرار دارد. این جلسه نه فقط برای بیت کوین و آلت کوین‌ها، بلکه برروی طیف گسترده‌ای از دارایی‌های پرریسک تاثیر می‌گذارد و به همین خاطر حائز اهمیت است.

تد تاکس ماکر (Tedtalksmacro)، تحلیلگر اقتصاد کلان در این باره می‌گوید:

هرچه بازار قبل از جلسه و سخنرانی جروم پاول بیشتر اصلاح شود، احتمال افزایش بیشتر آن بالاتر است.

به عقیده این تحلیلگر، احتمالا پاول با توجه به تورم بالا، دوباره لحن هاوکیش خود را تکرار خواهد کرد و انتظارات در مورد نرخ بهره را کاهش خواهد داد. وی در پایان گفت:

احتمال زیادی وجود دارد که سخنرانی او، کف قیمتی برای دارایی‌های پرریسک باشد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا