اخبار بیت کوین

کاهش قیمت بیت کوین تا محدوده ۵۳٬۰۰۰ دلار؛ آیا ریزش پایان یافته است؟

صبح روز گذشته، قیمت بیت کوین برای مدت کوتاهی به زیر ۵۴٬۰۰۰ رسید و به پایین‌ترین سطح یعنی ۵۳٬۴۸۵ دلار رسید که پایین‌ترین کف جدید از ۲۶ فوریه امسال است. این دور از روند نزولی عمدتا به دلیل شروع انتقالات بیت کوین از سوی صرافی Mt.Gox و همچنین انتقالات BTC توسط دولت‌های ایالات متحده و آلمان است. با این حال، بعدازظهر دیروز بیت کوین به دلیل کاهش نرخ‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی ایالات متحده (NFP) و داده‌های بیکاری که احتمال کاهش نرخ‌های فدرال رزرو را افزایش می‌دهند، بازگشت قیمت تا محدوده ۵۷٬۵۴۶ دلار را تجربه کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، بر اساس داده‌هایی که دیروز منتشر شد، ایالات متحده ۲۰۶٬۰۰۰ شغل در ماه ژوئن اضافه کرد که با کاهش نسبت به ماه قبل نشان‌دهنده کند شدن بازار کار است. نرخ بیکاری نیز به ۴.۱٪ افزایش یافت که از مقدار پیش‌بینی شده (۴٪) و همچنین مقدار ماه قبل (۴٪) بیشتر بود. قیمت بیت کوین با انتشار این داده‌های شغلی اندکی بازیابی شد، اما عدم قطعیت همچنان در بازار وجود دارد.

تضعیف بازار کار در ایالات متحده یک کاتالیزور مثبت برای بیت کوین

آخرین داده‌های حقوق و دستمزد غیرکشاورزی (NFP) و آمار بیکاری توسط اداره آمار کار ایالات متحده، با کاهش رشد مشاغل، قیمت بیت کوین را افزایش داده است. این بدان معناست که فدرال رزرو آمریکا در سال جاری جا برای کاهش بیشتر نرخ بهره دارد.

ایالات متحده ۲۰۶ هزار شغل در ماه ژوئن اضافه کرد که نسبت به ۲۷۲ هزار شغل غیرکشاورزی اضافه شده در ماه می (که متعاقبا به ۲۱۸٬۰۰۰ بازنگری شد) کاهش یافته است. علاوه بر این، نرخ بیکاری در برابر انتظارات بازار (۴٪) به ۴.۱٪ افزایش یافت. همچنین، میانگین درآمد ساعتی همه کارکنان در حقوق و دستمزد غیرکشاورزی خصوصی ایالات متحده با ۰.۳٪ افزایش به ۳۵ دلار در ماه ژوئن، به دنبال افزایش ۰.۴٪ در ماه قبل و اندکی کمتر از پیش‌بینی‌های بازار (۰.۴٪) افزایش یافت.

بر اساس دفتر آمار کار ایالات متحده، افزایش شغل در بخش دولت، مراقبت‌های بهداشتی، کمک‌های اجتماعی و ساخت‌و‌ساز رخ داده است.

همان طور که می‌دانیم نرخ تورم Headline PCE از ۲.۷٪ به ۲.۶٪ کاهش یافت که مطابق با پیش‌بینی‌های بازار بود. تورم Core PCE در بعد سالانه نیز همانطور که انتظار می‌رفت از ۲.۸٪ به ۲.۶٪ کاهش یافت.

با کاهش تورم و بازار کار، ابزار CME FedWatch اکنون احتمال ۰.۲۵٪ کاهش نرخ بهره را در ماه سپتامبر نشان می‌دهد. جان ویلیامز (John Williams)، رییس بانک فدرال رزرو نیویورک گفته که کاهش تورم خبر خوبی است، اما عدم قطعیت همچنان وجود دارد، زیرا تورم همچنان بالاتر از نرخ هدف (۲٪) است. با این حال، تحلیلگران بازار بر این باورند که مسیر فعلی کاهش نرخ بهره را زودتر شاهد خواهد بود.

غول‌های وال استریت مانند جی پی مورگان، گلدمن ساکس و مورگان استنلی نیز پیش‌بینی می‌کنند که تورم کاهش یابد و کاهش نرخ بهره فدرال رزرو از ماه سپتامبر آغاز شود.

در این میان، بیت کوین و سایر دارایی‌های ریسکی از تضعیف بازار کار و افزایش بیکاری در ایالات متحده، بزرگترین اقتصاد جهان، بهره‌مند شدند.

آیا روند صعودی بیت کوین به پایان رسیده است؟

در حالی که برخی از معامله‌گران نگران هستند چرخه صعودی به پایان رسیده باشد، تحلیلگران دیگر مانند رکت کپیتال (Rekt Capital)، اصلاح فعلی را مطابق با اصلاحات گذشته بیت کوین می‌دانند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: X

این تحلیلگر در پستی در ۴ جولای (۱۴ تیر) در پلتفرم X نوشت:

این پولبک ۲۱٪- عمیق بود و ۴۵ روز طول کشید. در این چرخه، میانگین عمق پولبک‌ها ۲۲٪- و متوسط ​​مدت زمان بازیابی مجدد قیمت ۴۲ روز است. از نظر عمق بازیابی، این تقریبا متوسط ​​است. از نظر مدت زمان بازگشت، اما این پولبک بالاتر از حد متوسط ​​است.

نمودار In/Out of the Money Around Price (IOMAP) زیر نشان می‌دهد که بیت کوین در مقایسه با حمایتی که در جهت نزولی از آن برخوردار است، با مقاومت نسبتا سختی در جهت صعود مواجه است.

نمودار IOMAP بیت کوین
نمودار IOMAP بیت کوین؛ منبع: IntoTheBlock

حمایت احتمالی بالای ۵۰٬۰۰۰ دلار است؛ جایی که تقریبا ۲۶۴٬۳۶۰ BTC قبلا توسط تقریباً ۷۴۷٬۱۴۰ آدرس خریداری شده بود. این امر نشان می‌دهد که نزول بیت کوین می‌تواند در این ناحیه محدود شود.

جاش گیلبرت (Josh Gilbert )، تحلیلگر بازار eToro، گفت برای او تعجب آور نیست که در هفته آینده آزمایش سطح ۵۰٬۰۰۰ دلاری را ببیند، اما این یک سطح کلیدی خواهد بود.

او افزود:

تا زمانی که کاتالیزوری برای افزایش قیمت دریافت نکنیم، در کوتاه‌مدت ضعف وجود خواهد داشت. این کاتالیزور ممکن است به شکل «خرید در افت قیمت» یا تایید ETF اسپات اتر برای بهبود احساسات بازار باشد.

به طور مشابه، پاو هوندال (Pav Hundal)، تحلیلگر Swyftx نیز گفت که بدترین رفتار قیمت بیت کوین ممکن است هنوز در راه باشد:

دیوار وسیعی از بیت کوین در شرف برخورد با بازاری است که قبلا بی‌تفاوت بود. شرایط کلان در بلندمدت هنوز مثبت است، اما در کوتاه مدت، ما می‌توانیم ۵۰٬۰۰۰ دلار و احتمالا کمتر را آزمایش کنیم. در حال حاضر ۵۲٬۰۰۰ دلار میدان جنگ کلیدی برای خرس‌ها و گاوهاست.

تحلیلگران موسسه 10x Research نیز پیش‌بینی کردند که قیمت بیت کوین در هفته‌های آتی به ۵۰٬۰۰۰ دلار کاهش می‌یابد و هشدار داده‌اند که «ممکن است با شکسته شدن حمایت و تلاش فروشندگان برای یافتن نقدینگی، فروش تسریع شود».

مارکوس تیلن، بنیانگذار 10x Research، هدف قیمت ۵۵٬۰۰۰ دلاری خود را به ۵۰٬۰۰۰ دلار کاهش داد. او در یک یادداشت ایمیلی گفت:

این وضعیت ممکن است هولدرهای ETF و ماینرها را وادار کند که پوزیشن‌های بیشتری را نقد کنند. با این حال، اگر فدرال رزرو در ماه سپتامبر نرخ بهره را کاهش دهد، بیت کوین می‌تواند شاهد تلاش برای افزایش مجدد قیمت باشد.

دلایلی برای خوش‌بین بودن در مورد بیت کوین

با وجود چشم‌انداز نزولی کوتاه مدت، گیلبرت گفت دلایلی نیز وجود دارد که سرمایه‌گذاران در افق زمانی بلندمدت به صعود امیدوار بمانند:

ما به دنبال کاتالیزورهایی مانند فدرال رزرو هستیم که نرخ‌های بهره را در ماه سپتامبر کاهش می‌دهد؛ با احتمال کاهش دیگری در دسامبر که به افزایش قیمت بیت کوین منجر می‌شود.

او افزود:

علاوه بر آن، پذیرش کامل ETF اتریوم از سوی کمیسیون بورس و اوراق بهادار، با تاریخ راه‌اندازی در ماه جولای، محرک بزرگی برای بازار ارزهای دیجیتال خواهد بود.

تحلیل قیمت بیت کوین با استفاده از ابر ایچیموکو

آخرین کندل هفتگی از منظر شاخص ابر ایچیموکو (Ichimoku Cloud) بازار گاوی را بیشتر تحت فشار قرار داده است.

داده‌های ابر ایچیموکو در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
داده‌های ابر ایچیموکو در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

در ۵۶٬۱۵۰ دلار، قیمت در تایم فریم هفتگی به زیر خط روند کیجنسن (Kijun Sen) سقوط کرده و کندل هفتگی بین آن و خط روند بالایی یعنی تنکنسن (Tenkan Sen) قرار گرفته است.

تیتان آو کریپتو (Titan of Crypto) معامله‌گر محبوب در این باره گفته است که بسته شدن کندل قیمت زیر کیجنسن در تایم فریم ماهانه می‌تواند باعث از بین رفتن ساختار کلی بازار صعودی شود.

داده‌های ابر ایچیموکو در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ماهانه
داده‌های ابر ایچیموکو در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ماهانه؛ منبع: X

وی در این باره گفت:

از دیدگاه ایچیموکو، مگر اینکه یک شمع ماهانه زیر کیجنسن بسته شود و با کندل ماهانه بعدی تأیید شود. در این صورت بیت کوین صعودی باقی می‌ماند.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا