اخبار بیت کوین

علت کاهش قیمت بیت کوین بعد از ثبت سقف تاریخی چه بود؟ | ۱۶ اسفند ۱۴۰۲

رالی صعودی و ثبت بالاترین سقف جدید بیت کوین در روز سه شنبه به سرعت به یک حمام خون تبدیل شد و موجب شد بیش از یک میلیارد دلار از معاملات اهرمی در بازار کریپتو لیکویید شوند.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت بیت کوین بیش از ۱۴٪ از بالاترین رکورد جدید خود در روز سه شنبه سقوط کرد، زیرا فروش سنگین در صرافی‌های کریپتو اجازه افزایش قیمت فراتر از ۶۹٬۰۰۰ دلار را محدود کرد و حتی در مقطعی قیمت را به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار رساند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

در حالی که شب گذشته بیت کوین به ۶۹٬۲۱۰ دلار افزایش یافت، اما دفتر سفارشات در صرافی بایننس حکایت از تجمع سفارشات فروش بزرگی در سطوح قیمتی بالاتر داشت؛ از جمله بیش از ۳۰۰ سفارش بیت کوین به ارزش حدود ۲۰ میلیون دلار در قیمت ۶۹٬۰۰۰ دلار و بیش از ۵۰۰ بیت کوین برای فروش در قیمت ۷۰٬۰۰۰ دلار وجود داشت.

این فشار فروش مانع قابل توجهی برای افزایش قیمت بیت کوین ایجاد کرد و در نهایت قیمت را کاهش داد. داده‌ها نشان می‌دهند فشار فروش به صورت موجی تسریع شد و قیمت ابتدا به زیر ۶۵٬۰۰۰ دلار و سپس تا ۵۹٬۰۰۵ دلار کاهش یافت.

این عقب‌نشینی قیمت باعث بیش از ۱۴٪ کاهش قیمت بیت کوین در ۲۴ ساعت گذشته شد و به دنبال آن سایر آلت کوین‌ها مانند دوج کوین، کاردانو و شیبا اینو حدود ۲۵٪ -۴۴٪ ریزش قیمت را تجربه کردند.

فروش ماینرها، یکی از علت‌های کاهش قیمت بیت کوین

به نظر می رسد ماینرها به تازگی بیت کوین‌هایی را که از مدت‌ها قبل نگه داشته بودند فروخته‌اند؛ درست زمانی که بیت کوین از رکورد خود در روز سه شنبه سقوط کرد. با توجه به نقدینگی ضعیف بازار، این حرکت تاثیر زیادی بر قیمت بیت‌کوین داشته است.

داده‌های آنچین مشاهده شده توسط کریپتوکوانت (CryptoQuant) نشان می‌دهد درست قبل از اینکه بیت کوین به بالاترین حد خود در حدود ۶۹٬۰۰۰ دلار برسد و سپس به محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند، ۱٬۰۰۰ بیت کوین به ارزش تقریبی ۶۹ میلیون دلار توسط آدرس‌هایی که بیش از یک دهه قدمت دارند به صرافی کوین بیس منتقل شد، به ماینرها مرتبط هستند. (جابجایی کوین‌های قدیمی به کوین بیس، می‌تواند مقدمه‌ای برای فروش باشد.)

باند عمر خروجی‌های خرج شده بیت کوین
باند عمر خروجی‌های خرج شده بیت کوین؛ منبع: کریپتوکوانت

بردلی پارک (Bradley Park)، تحلیلگر کریپتوکوانت در این باره گفت:

“با توجه به اینکه دفتر سفارش صرافی‌ها ۵ تا ۱۰ بیت کوین نقدینگی را به ازای هر ۱۰۰ دلار تغییر قیمت نشان می‌دهد، فروش ۱٬۰۰۰ بیت کوین به احتمال زیاد باعث کاهش قابل توجه قیمت می‌شود؛ به ویژه زمانی که معامله‌گران منتظر ورود کوتاه مدت هزممان با ثبت بالاترین قیمت بیت کوین در روز سه شنبه هستند.”

جریان ورود سرمایه ماینرها به صرافی‌ها
جریان ورود سرمایه ماینرها به صرافی‌ها؛ منبع: کریپتوکوانت

پارک گفت که ورود اخیر بیت کوین به صرافی‌ها او را به یاد افزایش شدید ورودی بیت کوین می‌اندازد که قبل از ۴۰٪ ریزش قیمت در ۱۲ مارس ۲۰۲۰ رخ داد، زیرا کووید-۱۹ به سرعت در حال تشدید بود و باعث شد دولت ها در سراسر جهان قرنطینه‌ها را آغاز کنند و باعث شد تا معامله‌گران به دارایی‌های امن پناه ببرند. زمانی که این فروش در نهایت به پایان رسید، قیمت بیت کوین به ۳٬۸۵۰ دلار رسیده بود.

افزایش لیکویید شدن پوزیشن‌های اهرمی

داده‌های کوین گلس (CoinGlass) نشان می‌دهد نوسان شدید قیمت باعث شد بیش از ۱.۱ میلیارد دلار از پوزیشن‌های معاملاتی مشتقات در تمام دارایی‌های دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شود. حدود ۸۷۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های لیکویید شده، لانگ بوده است. از این مقدار، در مجموع ۲۳۶.۳۳ میلیون دلار مربوط به پوزیشن‌های لانگ بیت کوین بوده است.

میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های اهرمی در کل دارایی‌های دیجیتال
میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های اهرمی در کل دارایی‌های دیجیتال؛ منبع: کوین گلس

سرمایه‌گذاران سود خود را برداشت کردند

نکته جالب این است که در تاریخ ۵ مارس (۱۵ اسفند) برای لحظه‌ای کوتاه، تمام آدرس‌های آنچین بیت‌کوین در سود بودند که چنین اتفاقی از زمان بالاترین رکورد قبلی آن رخ نداده بود.

تعداد آدرس‌های بیت کوین که در ضرر هستند
تعداد آدرس‌های بیت کوین که در ضرر هستند؛ منبع: Look into Bitcoin

به این ترتیب، سرمایه‌گذاران شروع به دریافت سود خود کردند و در ۵ مارس، دومین تحقق سود بزرگ برای سال ۲۰۲۴ اتفاق افتاد که به بیش از ۳ میلیارد دلار رسید.

سود محقق شده
سود محقق شده؛ منبع: گلس نود

فاندینگ ریت به حالت عادی بازگشت

اصلاح قیمت یک شبه بیت کوین از رکورد جدید خود، اهرم‌های اضافی را از بازار حذف کرده و فاندینگ ریت را در بازار معاملات آتی دائمی ارزهای دیجیتال به حالت عادی بازگردانده است.

از آن زمان، فاندینگ ریت سالانه ۲۵ ارز دیجیتال برتر، به کمتر از ۲۰٪ کاهش یافته که به طور قابل توجهی نسبت به ارقام سه رقمی (تا ۱۵۰٪) که چند روز پیش مشاهده شده بود، کمتر شده است.

نرمال شدن فاندینگ ریت پس از ریزش دیشب بازار کریپتو
نرمال شدن فاندینگ ریت پس از ریزش دیشب بازار کریپتو؛ منبع: Velo Data

به عبارت دیگر، گرمای بیش از حد بازار معاملات آتی دائمی سرد شده و درها را برای یک حرکت بلند مدت‌تر به سمت بالاترین رکوردها باز می‌کند. فاندینگ ریت در اوایل این هفته به بالای ۱۰۰٪ افزایش یافت، زیرا حرکت صعودی قوی بیت کوین باعث شد سرمایه‌گذاران دچار فومو (FOMO) شده و از اهرم بیشتری برای به حداکثر رساندن سود خود استفاده کنند.

به گفته جان گلاور (John Glover)، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری در شرکت لدن (Ledn)، بازار ممکن است در هفته‌های آینده به اهرم‌زدایی خود ادامه دهد و احتمالا قیمت بیت کوین را به ۴۰٬۰۰۰ دلار بازگرداند.

اصلاح قیمت بیت کوین یک فرصت خرید است

تحلیلگران بیت کوین می‌گویند که اصلاح بیت کوین صرفا یک «تثبیت سالم» برای قیمت است که در بازار رخ داده است.
به گفته آنها فروش بیت کوین ضروری بود و احتمالا این ریزش به عنوان فرصت خرید تلقی می‌شود.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا