مقالات عمومی

آیا قیمت بیت کوین پس از بکت bakkt افزایش خواهد یافت؟

پس از آنکه بکت (bakkt) در چند هفته گذشته راه اندازی شد، تبدیل به موضوع صحبت های این حوزه شده است. بسیاری از معامله کنندگان ارز دیجیتال، عرضه بکت را بزرگترین و مهم ترین خبر سال می‌دانند. از اینرو مهم است تا به این موضوع بپردازیم که این رویداد چه تاثیری بر قیمت بیت کوین خواهد گذاشت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

هنگامی که خبر رسید شرکت مادر بورس اوراق بهادار نیویورک (NYSE) یعنی اکسچنج بین قاره‌ای ICE با همکاری مایکروسافت و استارباکس، در حال عرضه قرارداد جدیدی برای بیت کوین می‌باشند، بازار و قیمت بیت کوین واکنش مثبتی نداشت. در حالی که بازار در کشمکش با کمیسیون بورس اوراق بهادار ایالات متحده در خصوص موضوع رد دائمی ETF ها بود، قیمت ها در واکنش به این خبر هیچ تغییری نکردند. ممکن است سر و صدای این موضوع مدتی بخوابد و تا زمان عرضه، تاثیر اصلی آن بر بازار مشخص نشود.

برای اینکه بدانیم این محصول چگونه بر بازار تاثیر خواهد گذاشت، ابتدا لازم است بدانیم که این محصول چیست. بکت یک واسطه تامین مالی برای بیت کوین می‌باشد که همراه با راهکارهای انبارداری و ذخیره سازی می‌باشد. به علاوه، بکت در مارجین معامله نخواهد شد و به عنوان لوریج  (leverage) استفاده نخواهد شد.

بکت یک قرارداد آتی است و عملکرد آن به صورت روزانه می‌باشد که طی آن دارایی های واقعی از ذخیره خارج شده و تا زمان انقضای قرارداد آتی در مخزن می‌ماند. این شرایط برخلاف روش مورد استفاده توسط طرفین قراردادهای آتی فعلی نظیر CBOE می‌باشد که در آن از دارایی به عنوان وثیقه و تامین مالی استفاده می‌شود و قرارداد با پول نقد منعقد می‌گردد.

پیشنهاد قرارداد توسط شرکت مطرحی نظیر ICE این اطمینان را به وجود خواهد آورد که قرارداد توسط کمیسیون معاملات آتی و کالا CFTC تایید شده است. این موضوع بدان معناست که قرارداد تایید شده است و هدف بعدی قیمت بیت کوین می‌باشد.

سال جاری سال خوب و آسانی برای بیت کوین نبوده و دلیل اصلی آن عمدتا نوسان قیمت بیت کوین می‌باشد. متخصصین بیان می‌کنند که نوسان بازار ارز دیجیتال به دلیل حضور خرده سرمایه گذاران و غیبت سرمایه گذاران سازمانی است.

حتی با اعلام حضور افراد نامناسب، هربار که بازار دچار تغییر می‌شود، خریدهای احساساتی و غیرمنطقی و فروش بیت کوین توسط سرمایه گذاران را شاهد هستیم. این شرایط در بازارهای بالغ تر دیده نمی‌شود. در این بازارها بخش عمده بازار در دستان سرمایه گذاران سازمانی است و خرده سرمایه گذاران بخش کوچک تر بازار را در اختیار دارند. تاثیر سرمایه گذاران سازمانی را به بهترین شکل در بازار بورس می‌توان مشاهده کرد که در آن با تغییرات طبیعی بازار، قیمت ها نوسان چندانی ندارند.

قیمت ها نشان داده اند که بیشتر از سطح انتظارات تغییر می‌کنند، به طوری که با قیمت ۲۰ هزار دلاری که بالاترین قیمت بیت کوین می‌باشد مواجه شده ایم. احتمال دارد شاهد افزایش قیمت مشابهی باشیم و قیمت جدیدی را ببینیم. این موضوع به چند دلیل محدود رخ خواهد داد.

نخست اینکه از نظر فنی نگهداری بیت کوین واقعی به جای قراردادهای مبتنی بر پول نقد به این معناست که آنها از گردش خارج خواهند شد و به این ترتیب رشد سالم بازار روزانه حاصل می‌شود. حتی اگر این موضوع با مقدار پذیرش بیشتر تبدیل به نگرانی شود، باز هم مورد مثبتی برای قیمت بیت کوین به صورت روزانه می‌باشد.

دوم اینکه پذیرش همواره یکی از نگرش های اصلی افرادی بوده است که موفقیت بیت کوین را خواستارند و معتقدند که پذیرش یکی از قدم های اصلی در جهت تثبیت جایگاه بیت کوین می‌باشد. این مورد که یکی از مهم ترین قدم ها به سمت پذیرش جهانی بیت کوین است بی شک باعث افزایش قیمت خواهد شد.

حتی با وجود اینکه رابطه مشخصی بین حجم معاملات بیت کوین و قیمت آن وجود ندارد، باز هم حرکت عموم مردم به سمت بیت کوین باعث افزایش افراد حاضر در بازار خواهد شد. این موضوع باعث پذیرش سراسری بیت کوین می‌شود که منجر به استفاده روزانه از بیت کوین به عنوان جایگزینی برای ارزهای بی پشتوانه خواهد شد.

سوم اینکه ضعف ناشی از احساسات عمومی خرده سرمایه گذاران به دلیل ارائه خدمات به وسیله طرف مورد اعتماد و ورود سرمایه گذاران سازمانی به بازار، باعث افزایش قیمت می‌شود. این موضوع برای سرمایه گذارانی که از قبل در بورس اوراق بهادار نیویورک حاضر بودند نیز صادق است، زیرا احتمال دارد که بکت آنها را نیز در نظر داشته باشد.

ورود بکت به بازار ارز دیجیتال بی تاثیر در افزایش قیمت بیت کوین و پذیرش بیشتر این فناوری نخواهد بود.

منبع
ambcrypto

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا