اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار را پس گرفت؛ آیا اصلاح به پایان رسیده است؟ + تحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین تنها چند روز پس از هاوینگ موفق به بازگشت به بالای ۶۶٬۰۰۰ دلار شد که نشان می‌دهد ممکن است فاز اصلاح قیمت آن به پایان رسیده باشد. در این مطلب، با بررسی نظر تحلیلگران به احتمالات پیش رو در مورد رفتار بیت کوین خواهیم پرداخت.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین در ۲۲ آوریل (۳ اردیبهشت) سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار را پس گرفت که می‌تواند نشان‌دهنده تغییر در احساسات بازار باشد و منجر به پایان فاز اصلاح قیمت شود. همچنین، شروع کار بازارهای مالی سنتی پس از فروکش‌ کردن تنش در خاورمیانه، با نوسان زیادی همراه نبود، در حالی که بازار طلا با کاهش قیمت باز شد. افزایش سود باز (Open interest) در سراسر بازار مشتقه، همراه با میزان بالاتر اهرم و همچنین پوزیشن‌های بازارهای اختیار معامله نشان می‌دهند که ممکن است روند صعودی در راه باشد.

QCP Capital، صندوق تامینی کریپتو، در به روزرسانی گزارش خود در بازار دوشنبه اشاره کرد که در سه هاوینگ گذشته قیمت بیت کوین، شاهد یک حرکت تصاعدی در حدود ۵۰ تا ۱۰۰ روز پس از این رویداد بوده است. در این گزارش آمده است:

اگر این الگو این بار تکرار شود، گاوهای بیت کوین هنوز چند هفته فرصت دارند تا پوزیشن لانگ بزرگ‌تری ثبت کنند.

بیت کوین از سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار عبور کرد

تحللیگر کریپتو، تریدر آلن (Trader Alan) در پستی در ۲۲ آوریل در پلتفرم X، اظهار داشت که رسیدن قیمت بیت کوین به سطح ۶۶٬۶۰۰ دلار در نمودار ۴ ساعته می‌تواند نشان‌دهنده افزایش قیمت بیت کوین باشد:

این شکست با تشکیل «کف‌های بالاتر در مقاومت» و [شاخص قدرت نسبی] RSI به طور همزمان همراه است. این اتفاق به ما میگوید که قدرت خرید بیشتر شده و در تایم فریم پایین یک کف قوی شکل گرفته است. این امر منجر به صعود بیشتری خواهد شد.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۴ ساعته؛ منبع: X

رکت کپیتال (Rekt Capital) نیز در پستی در ۲۲ آوریل در پلتفرم X به سطح ۶۶٬۶۰۰ دلار به عنوان سطح مقاومت اصلی برای BTC اشاره کرد:

بیت کوین در حال حاضر در حال تلاش برای بازپس‌گیری این سطح است. اگر موفق شد می‌تواند تا ۶۷٬۱۵۰ دلار حرکت کند. اگر از این سطح هم عبور کند مقصد بعدی ۶۹٬۰۰۰ دلار خواهد بود.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: X

متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگر بازار کریپتو، به حفظ یک میانگین متحرک کلیدی در آخرین کندل هفتگی بیت کوین اشاره کرده است.

SMA-10 در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
SMA-10 در نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: تریدینگ ویو

میانگین متحرک ساده (SMA) ۱۰ هفته‌ای بیت کوین به عنوان یک خط حمایتی مهم در بازار صعودی عمل می‌کند و از اکتبر ۲۰۲۳ با موفقیت به حمایت خود از قیمت ادامه داده است. SMA-10 هفته‌ای در زمان نگارش این مطلب ۶۵٬۶۸۶ دلار است.

شاخص MVRV-Z بیت کوین به حالت قبل بازگشت

بر اساس گزارش لوک اینتو بیت کوین (LookIntoBitcoin)، پس از اصلاح هفته گذشته، MVRV Z-score بیت کوین، یک شاخص تکنیکال که برای ارزیابی حالت اشباع خرید یا اشباع فروش یک دارایی استفاده می‌شود، شاهد اصلاح بود و در ۱۷ آوریل به ۲.۰۸ سقوط کرد که نشان می‌دهد بیت کوین دیگر در حالت اشباع خرید نیست.

شاخص MVRV Z-Score بیت کوین
شاخص MVRV Z-Score بیت کوین؛ منبع: X

به گفته فیلیپ سوئیفت (Philip Swift)، بنیانگذار LookIntoBitcoin، این شاخص یک روند صعودی سالم را مطابق با چرخه‌های صعودی قبلی نشان می‌دهد:

شاخص MVRV Z-Score بیت کوین بار دیگر یک توفق در اواسط چرخه بین ۲ و ۳ داشته است. اصلاح بازار در ماه گذشته بسیار سالم و مشابه چرخه‌های قبلی بوده است.

سود باز بیت کوین یادآور اکتبر ۲۰۲۳ است

داده‌های کوین گلس (Coinglass) نشان می‌دهد سود باز (OI) بیت‌کوین در ۱۸ آوریل و دوباره در ۲۱ آوریل منفی شد. این معیار اکنون به منطقه مثبت بازگشته و در ۲۲ آوریل در محدوده ۰.۰۰۷۹٪ باقی مانده است که نشان‌دهنده افزایش اشتهای معامله‌گران برای پوزیشن‌های لانگ است.

سود باز بیت کوین
سود باز بیت کوین؛ منبع: Coinglass

این تغییر در احساسات بازار معمولا پس از تغییرات قابل توجه قیمت آشکار می‌شود، همانطور که با ۵٪ افزایش قیمت بیت کوین بین ۲۰ آوریل تا ۲۲ آوریل مشاهده شد.

همچنین، کاهش اخیر OI بیت کوین به زیر ۰٪، پایین ترین سطح را در بیش از شش ماه گذشته نشان داد که مشابه همان چیزی است که در اکتبر ۲۰۲۳ اتفاق افتاد.

وضعیت فاندینگ ریت بیت کوین

صندوق QCP Capital در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده که فاندینگ ریت (Funding rate)، هزینه‌ای که معامله‌گران مشتقات اهرمی باید برای باز نگه داشتن پوزیشن‌های خود بپردازند، از سطوح بسیار بالا کاهش یافته و حتی برای برخی از ارزهای دیجیتال کوچک‌تر به شدت منفی شده است و اگر ریسک‌پذیری به بازار بازگردد، آنها را برای یک حرکت سریع و صعودی آماده می‌کند.

فاندینگ ریت ارزهای دیجیتال نسبت به ماه گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است
فاندینگ ریت ارزهای دیجیتال نسبت به ماه گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است؛ منبع: CoinGlass

QCP Capital در گزار خود گفته است:

آنچه در کوتاه‌مدت می‌توانیم ببینیم، یک شورت اسکوییز است که توسط آلت‌کوین‌ها و ممکوین‌ها رهبری می‌شود که به صورت مداوم شاهد فاندینگ ریت منفی بوده‌اند و برخی از آن‌ها به ۱۰۰٪- [سالانه] رسیده‌‌اند. بازگشت احساسات سوداگرانه می‌تواند منجر به چشم پوشی از پوزیشن‌های شورت و از سرگیری پوزیشن‌های لانگ شود.

بیت کوین برای تایید شکست باید سطح ۶۹٬۰۰۰ هزار دلار را پس بگیرد

به گفته جاک کونر (Jag Kooner)، رییس بخش مشتقات بیتفینکس (Bitfinex)، علیرغم افزایش قیمت در این هفته، به دلیل کاهش عمق بازار که می‌تواند منجر به نوسانات بیشتر قیمت شود، هنوز برای تایید پایان اصلاح فعلی خیلی زود است. وی در این باره اظهار داشت:

در حالی که از ناحیه محدود به رنج در بازه زمانی پایین‌تر خارج شده‌ایم، مهم است که به یاد داشته باشیم پس از یک لیکویید شدن انبوه پوزیشن‌ها به مبلغ بیش از ۲ میلیارد دلار در ۲ روز از ۱۲ آوریل، عمق بازار به طور قابل توجهی کمتر از چند هفته پیش است. این بدان معنی است که سود باز کمتر و سفارش‌های اسپات کمتری وجود دارد، بنابراین سفارش‌های کوچک‌تر آسان‌تر می‌توانند بازار را حرکت دهند.

وی خاطرنشان کرد که نسبت به عملکرد قیمت بیت کوین در کوتاه مدت خوشبین است، اما نسبت به یک لیکویید شدن احتمالی دیگر هشدار داد زیرا اهرم‌های بیشتری دوباره وارد بازارها می‌شوند.

به گفته هارالامپیف (Haralampiev) از شرکت نکسو (Nexo)، برای تایید حرکت قاطع به سمت بالاترین سقف‌های جدید، بیت کوین ابتدا باید بر مقاومت ۶۹٬۰۰۰ دلار غلبه کند:

سطوح کلیدی برای تایید احساسات صعودی و حرکت قیمت در محدوده ۶۹٬۰۰۰ دلار تا ۷۰٬۰۰۰ دلار است. در نهایت، عبور قیمت از این سطوح می‌تواند منجر به رسیدن به ATHهای جدید شود، البته به شرطی که احساسات در بازار صعودی باقی بماند.

بیت کوین با مقاومت قابل توجهی در مرز ۶۷٬۰۰۰ دلار مواجه است و بیش از ۵۵۳ میلیون دلار پوزیشن‌های اهرمی شورت در تمام صرافی‌ها وجود دارد.

بر اساس داده‌های کوین گلس (Coinglass)، حرکت احتمالی قیمت به بالاتر از مرز ۶۹٬۰۰۰ دلار، بیش از ۱.۱۲ میلیارد دلار از پوزیشن‌های اهرمی شورت را لیکویید خواهد کرد.

Liquidation Map در صرافی‌های بیت کوین
Liquidation Map در صرافی‌های بیت کوین؛ منبع: Coinglass

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

پس از هاوینگ چهارم بیت کوین، فعالان بازار در حال بررسی واکنش قیمت بیت کوین هستند. تحلیلگری با نام مستعار Moustache با بررسی عملکرد قیمت بیت کوین از زمانی که به سقف قبلی خود در سال ۲۰۲۱ رسیده است، هدف مهم بعدی برای قیمت BTC را ۸۰٬۰۰۰ دلار می‌داند:

هدف اصلی بعدی بیت کوین: ۸۰٬۰۰۰ تا ۸۵٬۰۰۰ دلار. هرکسی که مدتی مرا دنبال می‌کند می‌داند که از سال ۲۰۲۲ روی این هدف تمرکز کرده‌ام.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم هفتگی؛ منبع: X

از دیدگاه تحلیل تکنیکال، نمودار قیمت بیت کوین یک الگوی پرچم را در نمودار هفتگی نشان می‌دهد که به ادامه روند صعودی اشاره دارد.

الگوی پرچم در تایم فریم هفتگی در نمودار قیمت بیت کوین
الگوی پرچم در تایم فریم هفتگی در نمودار قیمت بیت کوین؛ منبع: تریدینگ ویو

گاوها از مرز بالای این الگوی پرچم با مقاومت ۶۷٬۵۰۰ دلار روبرو هستند. بسته شدن کندل این هفته بالاتر از این سطح، نشانه خروج احتمالی از این الگو است و مسیر را به بالاترین سقف تاریخی ۷۳٬۸۳۵ دلار و سپس به مرز ۸۰٬۰۰۰ دلار باز‌ می کند.

احتمال لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ!

کردیبل کریپتو (Credible Crypto)، معامله‌گر و تحلیلگر محبوب، معتقد است بیت کوین می‌تواند قبل از صعود قطعی، یک بار دیگر برای لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ به سطح پایین‌تر بازگردد:

اگر این حرکت صعودی قبل از اینکه واقعا شروع شود، دچار تزلزل شود، من انتظار دارم چیزی شبیه به این اتفاق بیفتد.

از زمانی که این حرکت صعود شروع شد، OI در تایم فریم پایین در حال افزایش است. بنابراین یک حرکت نزولی برای لیکویید کردن پوزیشن‌های لانگ قبل از پامپ «واقعی» قیمت من را شگفت‌زده نمی‌کند.

نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه
نمودار قیمت بیت کوین در تایم فریم ۱۵ دقیقه؛ منبع: X

از طريق
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا