تحلیل تکنیکال

هشدار تحلیلگران از نوسانات بیشتر قیمت بیت کوین در هفته‌های آتی + تحلیل تکنیکال BTC

قیمت بیت کوین در شبانه روز گذشته به زیر ۶۶٬۰۰۰ دلار سقوط کرد و به روند اصلاحی روزهای اخیر خود ادامه داد. برخی از تحلیلگران معتقدند با توجه به رشد شدید بیت کوین در سه‌ماهه نخست سال ۲۰۲۴، احتمالا باقی سال را شاهد اصلاح و نوسانات قیمت خواهیم بود.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین روز گذشته به دنبال انتشار گزارش رشد صنعت خدمات آمریکا در ماه مارس و همچنین صحبت‌های جروم پاول (Jerome Powell) مبنی بر انتظارات از کاهش نرخ بهره علیرغم تداوم افزایش تورم، تا ۶۶٬۵۰۰ دلار افزایش یافت. با این حال، دوباره گارد نزولی به خود گرفت و به زیر ۶۶٬۰۰۰ دلار رسید.

در همین حال فردا گزارش اشتغال بخش غیرکشاورزی (Nonfarm Payrolls) آمریکا منتشر خواهد شد که می‌تواند بر بازار تاثیر بگذارد.

برای ریزش بیشتر قیمت آماده باشید

قیمت بیت کوین در سه‌ماهه اول سال ۲۰۲۴ عملکرد قوی را به ثبت رساند و با ۶۴٪ رشد، یکی از بهترین عملکردهای سه‌ماهه خود در سه سال اخیر را به نمایش گذاشت. با این حال، تحلیلگران هشدار می‌دهند که این عملکرد ممکن است در ادامه به نوسانات گسترده و ریزش احتمالی قیمت بیت کوین منجر شود.

فونیکس دزموند (Phoenix Desmond)، تحلیلگر بازار کریپتو در توییتی در این رابطه نوشته است:

با نزدیک شدن به هاوینگ، برای نوسانات غیرقابل پیش‌بینی قیمت آماده شوید.

قیمت بیت کوین ماه ژانویه را در حوالی ۴۴٬۱۷۲ دلار آغاز کرد و در تاریخ ۳۱ مارس در سطح ۷۱٬۲۵۵ دلاری بسته شد. بر اساس داده‌های شرکت کایکو، این عملکرد، سومین عملکرد سه‌ماهه برتر بیت کوین در ۳ سال اخیر محسوب می‌شود.

توییت کایکو
منبع: X

علیرغم رشد خوب بزرگترین ارز دیجیتال بازار در سه‌ماهه نخست، دزموند معتقد است رشد مداوم در تایم فریم‌های هفتگی و ماهانه، معمولا نوسانات غیرقابل پیش‌بینی را برای بیت کوین به همراه خواهد داشت:

تا به حال هرگز پس از ثبت اوج قیمتی در تایم فریم هفتگی، ماهانه و سه‌ماهه، شاهد چنین ریزش سریعی نبوده‌ایم.

تا هاوینگ بعدی بیت کوین تنها ۱۶ روز باقی مانده است و پیش‌بینی می‌شود مثل سال‌های گذشته، این اتفاق با شوک عرضه‌ای که ایجاد می‌کند، قیمت را در سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ نیز افزایش دهد. با این حال، ‌به نظر می‌رسد احساسات معامله‌گران نسبت به روند بیت کوین در کوتاه‌مدت خنثی شده است.

بر اساس داده‌های کوین گلس، در ۲۴ ساعت گذشته حجم تقریبا برابری از پوزیشن‌های معاملاتی معامله‌گران لیکویید شده حجم لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگ و شورت به ترتیب به ۱۶.۲۷ و ۱۶.۷۷ میلیون دلار رسیده است.

جزییات پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شده - منبع: CoinGlass
جزییات پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شده – منبع: CoinGlass

در صورتی که قیمت بیت کوین ۱.۵٪ افزایش یابد و به ۶۶٬۶۸۷ دلار برسد، حدود ۵۷.۰۸ میلیون دلار پوزیشن دیگر لیکویید می‌شود. کاهش ۱٪ بیت کوین و ریزش تا ۶۵٬۰۱۳ دلار نیز می‌تواند ۳۵.۱۴ میلیون دلار پوزیشن را لیکویید کند.

رکت کپیتال (Rekt Capital)، دیگر تحلیلگر مشهور بازار نیز می‌گوید بیت کوین احتمالا روندی که در سه‌ماهه اول ۲۰۲۴ انجام داد را در سه‌ماهه دوم دنبال نخواهد کرد و در بهترین حالت، تا سطوح مقاومتی نزدیک به اوج تاریخی خود صعود می‌کند.

وی در توییتی در این باره نوشته است:

بیت کوین ممکن است در روزهای منتهی به هاوینگ و پس از آن، بین ۶۰٬۰۰۰ تا ۷۰٬۰۰۰ دلار نوسان کند و در این محدوده تثبیت شود.

در حالی که راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) در ماه ژانویه دوباره تمام توجهات را به بیت کوین معطوف کرد و با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها قیمت این ارز دیجیتال را افزایش داد، برخی از تحلیلگران از جمله مایکل فن دی پوپ (Michael van de Poppe) معتقدند این تب و تاب در حال کاهش یافتن است و احتمالا بیت کوین به سطوح قیمتی نرمال خود بازخواهد گشت.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

ناتوانی مکرر خریداران در عبور قیمت از ۷۱٬۷۷۰ دلار معامله‌گران کوتاه‌مدت را به فروش و سیو سود ترغیب کرد. این باعث شد قیمت بیت کوین دو روز پیش به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۶۷٬۶۴۶ دلار سقوط کند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بیت کوین به شکل افقی درآمده و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز نزدیک به نقطه میانی خود قرار گرفته که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست. با این حال، اگر قیمت بیت کوین به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۳٬۰۹۸ دلار) سقوط کند، این تعادل به نفع خرس‌ها برهم خواهد خورد. چنین سناریویی می‌تواند مسیر را برای ریزش به ۵۹٬۰۰۰ دلار و متعاقبا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۵۴٬۲۹۸ دلار باز کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت بیت کوین از سطوح فعلی افزایش یابد و از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فراتر برود، می‌توان انتظار داشت رنج زدن بیت کوین برای مدتی ادامه داشته باشد. خریداران باید قیمت را به بالای محدوده مقاومتی ۷۱٬۷۷۰ تا ۷۳٬۷۷۷ دلار برسانند تا رالی بعدی به سمت ۸۰٬۰۰۰ دلار آغاز شود.

منبع
Cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا