اخبار بیت کوین

بررسی قیمت بیت کوین در آستانه کلوز کندل هفتگی: خطر افزایش پوزیشن‌های لانگ چیست؟

قیمت بیت کوین (BTC) به سختی پس از کاهش قیمت شدید خود که در چند روز گذشته شاهد بودیم، بهبود یافته است. 

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، با این وجود، به نظر می‌رسد این ارز دیجیتال نه به دلیل دیدگاه نزولی، بلکه به خاطر صعودی بودن سرمایه‌گذاران، در معرض خطر بیشتری قرار دارد.

معامله‌گران لانگ فیوچرز در خطر هستند

قیمت بیت کوین از ۶۲٬۰۰۰ دلار به ۵۳٬۳۰۰ دلار کاهش یافت که بازار ارزهای دیجیتال را شوکه کرد و بسیاری از رویاهای صعودی را از بین برد. بازار فیوچرز طی سه روز ۲۵۳ میلیون دلار لیکوییدیشن لانگ را ثبت کرد.

این دومین لیکوییدیشن بزرگ در دو هفته گذشته است و آخرین بار این مقدار لیکوییدیشن، سه ماه پیش در آوریل اتفاق افتاد. به طور کلی، چنین لیکوییدیشن‌های بزرگی معمولا سرمایه‌گذاران را آرام و آنها را وادار به عقب‌نشینی می‌کند تا بازار تثبیت شود.

لیکوییدیشن‌های لانگ بیت کوین - منبع: کوین گلس
لیکوییدیشن‌های لانگ بیت کوین – منبع: کوین گلس

با این حال، به نظر می‌رسد هولدرهای بیت کوین با این نظر موافق نیستند. دلیل این کاهش قیمت، تاثیر سخنرانی جروم پاول در اوایل هفته در نظر گرفته می‌شود. از این رو، سرمایه‌گذاران انتظار بهبودی سریع دارند و آماده شدند تا از آن سود ببرند.

ویلی وو (Willy Woo)، تحلیلگر مطرح ارز دیجیتال، در صفحه X خود در مورد تفاوت بین خرید فیوچرز و خرید اسپات بر این موضوع تاکید کرد. او اشاره کرد که خرید فیوچرز منجر به یک محیط نزولی می‌شود و اظهار داشت که این می‌تواند باعث خسارات بیشتر شود.

ویلی وو در این رشته توییت، با توصیه به معامله‌گران شروع کرد که اگر می‌خواهند از موقعیت‌های خود استفاده کنند، از خرید معاملات آتی بیت کوین خودداری کنند. به گفته وو، خرید قراردادهای آتی به هر طرف مقابل با وثیقه USD اجازه می‌دهد تا معامله را انجام دهد. او استدلال می‌کند که این فرآیند اساسا بیت کوین مصنوعی ایجاد می‌کند که عرضه کلی را بدون تأثیر بر تعداد واقعی بیت کوین در گردش افزایش می‌دهد. وو توضیح داد که این افزایش عرضه مصنوعی می‌تواند بازار را رقیق کرده و منجر به شرایط نزولی شود، زیرا بر پویایی عرضه و تقاضای واقعی بیت کوین تأثیر نمی‌گذارد.

در مقابل، وو پیشنهاد کرد که معامله‌گران باید بیت کوین اسپات را با استفاده از دلار وام گرفته شده (Margin) خریداری کنند. وو اشاره کرد که وقتی بیت کوین اسپات را با مارجین خریداری می‌کنید، بیت کوین واقعی را از هولدرهای فعلی دریافت می‌کنید. او می‌گوید این امر عرضه موجود بیت کوین در بازار را کاهش داده و کمبود عرضه ایجاد می‌کند. وو تاکید کرد کمبود عرضه به طور معمول منجر به یک محیط صعودی می‌شود، زیرا کاهش در دسترس بودن بیت کوین می‌تواند قیمت آن را افزایش دهد. این روش اهرمی اساساً با معاملات فیوچرز متفاوت است، زیرا مستقیماً بر عرضه واقعی بیت کوین تأثیر می‌گذارد.

همچنین این تحلیلگر به صرفه بودن این رویکرد را در یک بازار صعودی برجسته کرد. او خاطرنشان کرد که معمولا تأمین مالی یک موقعیت خرید با استفاده از دلار یا تتر وام گرفته شده، ارزان‌تر است تا از طریق قراردادهای فیوچرز و پرپچوال. به گفته وو، این به صرفه بودن، باعث جذابیت بیشتر خرید مارجین در طول روندهای صعودی می‌شود و بازده احتمالی را برای معامله‌گران افزایش می‌دهد.

موضوع مهم دیگری که وو در مورد آن بحث کرد، شیوع بیت کوین مصنوعی یا کاغذی در بازار بود. با وجود لیکوییدیشن قابل توجه پوزیشن‌های خرید، وو مشاهده کرد که موقعیت‌های خرید جدید همچنان وارد بازار می‌شوند و از تعادل مجدد مناسب جلوگیری می‌کنند. وو از اوسیلاتور ارزش باز (OV) برای استناد گفته‌هایش استفاده کرد. وی تاکید کرد که بازار پر از بیت کوین کاغذی است و ۱۷۰٬۰۰۰ بیت کوین مصنوعی جدید از زمان آخرین سقف ایجاد شده است. وو توضیح داد که این هجوم عرضه مصنوعی باعث می‌شود تقاضای اسپات به طور قابل توجهی صعود را به به چالش بکشد. او این موضوع را با ۹٬۳۳۲ بیت کوین فروخته شده توسط دولت آلمان مقایسه و تأکید کرد که ایجاد بیت کوین مصنوعی تأثیر بسیار بیشتری بر پویایی بازار دارد.

اوسیلاتور ارزش باز بیت کوین - منبع: ویلی وو
اوسیلاتور ارزش باز بیت کوین – منبع: ویلی وو

با توجه به اوسیلاتور ارزش باز بیت کوین (Open Value Oscillator)، حدود نیم میلیون قرارداد لانگ هنوز در بازار فیوچرز باز مانده است. اگر قیمت بیت کوین کاهش بیشتری تجربه کند، این فیوچرزهای لانگ لیکویید شده و در نتیجه یک دوره طولانی نزولی برای BTC ایجاد می‌شود.

قیمت بیت کوین که در زمان نگارش این مقاله با ارزش ۵۷٬۷۰۰ دلار معامله می‌شد، پس از اصلاح به ۵۳٬۳۰۰ دلار در روز گذشته، در حال تثبیت است. با این وجود، این ارز دیجیتال هنوز به ۱۷٪ کاهش مورد انتظار ناشی از تشکیل الگوی سقف دوقلوی چهار ماه پیش نرسیده است.

هدف این پیش‌بینی کاهش به ۵۰٬۹۰۰ دلار است و همانطور که ذکر شد منجر به لیکوییدیشن قراردادهای لانگ خواهد شد. اگر حمایت ۵۵٬۰۰۰ دلاری بیت کوین شکسته شود، احتمال وقوع این سناریو افزایش می‌یابد.

نمودار قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

از سوی دیگر، اگر قیمت بیت کوین بتواند از ۵۵٬۰۰۰ دلار بازگردد و ۵۸٬۸۰۰ دلار را دوباره به حمایت تبدیل کند، بهبود قیمت می‌تواند آغاز شود. در این سناریو، بیت کوین می‌تواند دوباره به سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار بازگردد و برای کوتاه‌مدت سناریوی نزولی را باطل کند.

بررسی وضعیت کندل هفتگی بیت کوین

در رابطه با صعودی بودن تریدرها، دان‌آلت (DonAlt) نیز نظر موافقی داشت و در صفحه X خود بیان کرد که معامله‌گران پس از شکسته شدن حمایت مهم ۶۰٬۰۰۰ دلاری، صعودی شده‌اند. وی اظهار داشت:

به نظرم مردم زودتر از آنچه که باید صعودی شدند.

من هنوز به یاد دارم که وقتی سطح ۶٬۰۰۰ دلار شکسته شد و معامله‌گران بلافاصله در سطح ۵٬۵۰۰ دلار به صورت تهاجمی دست به خرید زدند. 

پایان خوبی نداشت و به همین دلیل است که زمانی آرام خواهم شد که روند بعدی را ببینم.

به هر حال، بسته شدن کندل هفتگی بالای ۶۰٬۰۰۰ دلار، سیگنالی بسیار صعودی خواهد بود. کلوز کندل هفتگی در ۵۲٬۰۰۰ دلار باعث می‌شود که هفته آینده به دنبال سناریوهای جهشی باشم. هر رخدادی که بین یکی از این دو نباشد، ساختگی بودهو شایسته توجه نیست.

دان‌آلت معتقد است بیت کوین پس از عدم موفقیت در حفظ سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار، دچار «شکست نزولی محدوده نوسانی» شده است و احتمالا برای بازیابی به زمان و نشانه‌های تایید نیاز دارد. وی بیان کرد:

به نظرم خیلی تهاجمی بودن منطقی نیست. زمان و فضای زیادی نیاز است و زمانی که بیت کوین به محدوده برمی‌گردد کم کم می‌توانیم به بازار برگردیم.

در اینجا شخصا هنوز ریسک به ریواردی نمی‌بینم.

منبع
بی این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا