اخبار خارجی

افزایش قیمت بیت کوین و تتر در ایران در ۲۴ ساعت گذشته!

بامداد روز جمعه سردار سلیمانی در عراق به شهادت رسید این خبر حواشی زیادی در جامعه ارزهای دیجیتال در ایران داشت. علاوه بر افزایش قیمت جهانی طلا و نفت بعد از این خبر؛ قیمت دلار در ایران نیز شاهد افزایش بود که به نظر می رسد دلیل آن هجوم مردم برای خرید بوده است. این تاثیر در بین کاربران کریپتویی نیز روی تتر خود را نشان داد و حتی به دلیل افزایش تقاضا برخی اکسچنج های ایرانی و داخلی دچار اختلال در سرور شدند و برای مدتی از دسترس خارج شدند. قاعدتا در پی افزایش تتر قیمت ریالی بیت کوین نیز شاهد افزایش بود. این درحالی است که قیمت جهانی بیت کوین نیز صبح روز جمعه ۶ درصد افزایش داشت.

فروشندگان ایرانی پلتفرم معاملاتی همتا به همتای لوکال بیت کوینز (LocalBitcoins) با افزایش تنش بین ایران و آمریکا، خرید بیت کوین با قیمت یک میلیارد ریال یا همان ۱۰۰ میلیون تومان را درخواست می‌کنند که از رکورد قیمت این ارز دیجیتال نیز بیشتر است.

افزایش قیمت بیت کوین با واحد پول ایران

افزایش قیمت در ایران نسبت به قیمت فعلی جهانی به دلیل حمله هوایی در بغداد بوده است که توسط دونالد ترامپ دستور داده شده بود و طی آن قاسم سلیمانی سردار سپاه قدس انقلاب اسلامی به شهادت رسید.

طبق گزارش کوین تلگراف، این اتفاق منجر به افزایش قیمت جهانی نفت شد و بیت کوین نیز با جهش قیمت نسبت به قیمت روز گذشته بر روی ۶۸۵۰ دلار مواجه شد. در حال حاضر قیمت بیت کوین ۷۳۴۱ دلار معامله می شود.

رایان سلکیس (Ryan Selkis) موسس خبرگزاری تحلیلی ارز دیجیتال مساری (Messari) بیان کرد، این افزایش قیمت ممکن است به دلیل این باشد که شهروندان ایرانی در حال تبدیل کردن ارز ملی خود، به ویژه در بحبوحه افزایش احتمال وقوع جنگ با آمریکا باشند. وی گفت:

قیمت بیت کوین در لوکال بیت کوینز و با احتساب ارزش ریال ایرانی معادل ۱۰۰ میلیون تومان است. بعید است این خریدها به دلیل پاسخ نظامی ایران باشد. در عوض، می‌توان گفت که متعلق به افرادی است که درصدد خروج از این آشوب هستند.

همچنین با توجه به اینکه خریداران زیادی اقدام به خرید تتر در صرافی ها کردند، قیمت تتر نیز با افزایش مواجه شد و تتر با قیمت ۱۴۰۰۰ تومان نیز خرید و فروش شد. این در حال است که قیمت دلار در محدوده ۱۳۳۰۰ دلاری قرار داشت. به دلیل هجوم مردم به صرافی ها برخی از صرافی ها با حجم زیادی از ترافیک مواجه شدند و دسترسی آنها برای مدت زمانی با محدودیت مواجه بود.

برخی از رسانه های خارجی همانند کوین تلگراف، با خرید و فروش بیت کوین بر روی قیمت ۱۰۰ میلیون تومان گمان کرده اند که این ارز معادل ۲۴۰۰۰ تا ۲۹۰۰۰ دلار در ایران معامله می شود که می توان گفت این اشتباه به دلیل اختلاف قیمت دلار معرفی شده در بانک مرکزی و دلار آزاد در صرافی ها می باشد.

محدودیت دسترسی به اینترنت و معاملات بیت کوین در ایران

از طرف دیگر، گزارش شده است که حجم معاملات در لوکال بیت کوینز به کمترین میزان خود در ماه های اخیر رسیده است. این موضوع احتمالا به دلیل محدود کردن دسترسی به اینترنت در سراسر ایران از ماه نوامبر و توسط دولت باشد و همچنین لوکال بیت کوینز دیگر خدمات به کاربران ایرانی ارائه نمی داد.

در این بین، پس از شهادت سردار سلیمانی ایران قول گرفتن انتقام سختی از آمریکا را داده است.

ماه گذشته کوین تلگراف گزارش داد که ایران در حال پیشنهاد دادن ارز دیجیتال اسلامی با عنوان یکی از ابزارهای مقابله با تسلط اقتصادی آمریکا است.

رییس جمهور حسن روحانی در این خصوص گفت:

جهان اسلام باید اقداماتی را برنامه ریزی کند تا آنها را از تسلط دلار آمریکا و رژیم اقتصادی آمریکا نجات دهد.

با این حال، ایران دارای مواضع مخالفی در خصوص بیت کوین و ارزهای دیجیتال است، به طوری که مسئولان این کشور، برای کسانی که بدون مجوز به ماینینگ می‌پردازند جرایمی را در نظر گرفته است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا