اخبار بیت کوین

کایکو: ETFهای اسپات بیت‌ کوین، الگوی معاملاتی و نوسانات بازار آن را تغییر داده‌اند

بر اساس گزارش شرکت تحقیقاتی ارزهای دیجیتال کایکو (Kaiko)، نسبت بیت کوین معامله شده در تعطیلات آخر هفته به کمترین میزان خود یعنی ۱۶٪ در سال جاری، کاهش یافته است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، این کاهش در پی راه‌اندازی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌ کوین رخ داده است. به نظر می‌رسد دوره‌هایی که بیت‌کوین در آن معامله می‌شود، بیشتر مطابق با برنامه معاملات سنتی در بازار بورس و سهام تغییر کرده و نوسان قیمتی آن در پایان هفته کاهش یافته است.

کاهش معاملات بیت کوین در آخر هفته

یکی از ویژگی‌های قابل توجه کریپتو این است که برخلاف سهام، در تمام ساعات روز و حتی شنبه‌ها و یکشنبه‌ها معامله می‌شود. در گذشته، معاملات بیت‌کوین به خاطر «آخر هفته‌های وحشی (Wild Weeks)» که نوسانات زیادی را تجربه می‌کرد، مشهور بود.

اما به نظر می‌رسد این پدیده از آنجایی که حجم معاملات آخر هفته بیت کوین از سقف ۲۸٪ در سال ۲۰۱۹ کاهش یافته است، در حال ناپدید شدن است. راه‌اندازی ETFهای اسپات بیت کوین احتمالا دلیل اصلی آن است.

به گفته دسیسلوا اوبرت (Dessislava Aubert)، تحلیلگر ارشد کایکو، کاهش معاملات آخر هفته بیت کوین روندی است که سال‌ها ادامه داشت، اما با ورود ETFها تشدید شده است.

حجم معاملاتی آخر هفته‌های بیت کوین - منبع: کایکو
حجم معاملاتی آخر هفته‌های بیت کوین – منبع: کایکو

راه‌اندازی ETF اسپات بیت کوین به کاهش حجم آخر هفته کمک کرد. برخلاف بسیاری از آلت‌کوین‌ها که می‌توانند در هر زمان در صرافی‌هایی مانند بایننس معامله شوند، ETF‌های بیت‌کوین از زمان‌بندی بورس که در آن معامله می‌شوند، پیروی می‌کنند که به معنای معامله نشدن در آخر هفته است.

کایکو بیان کرد که نسبت بیت کوین معامله شده در روزهای هفته بین ساعت ۳ بعد از ظهر تا ۴ بعد از ظهر از ۴.۵٪ در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ به ۶.۷٪ افزایش یافته است. این بازه‌ای است که به عنوان پنجره تعیین معیار شناخته می‌شود که مالکین ETFها قیمت بیت کوین را تعیین و سپس از آن برای محاسبه ارزش خالص دارایی ETF استفاده می‌کنند.

به گفته کایکو، سقوط بانک‌های دوستدار کریپتو مثل سیلیکون‌ولی (Silicon Valley Bank) و سیگنچر (Signature Bank) در مارس ۲۰۲۳ نیز به کاهش حجم معاملات در آخر هفته‌ها کمک کرده است.

پذیرش نهادی و کاهش نوسانات

بر اساس گزارش دیگری از کایکو، پذیرش نهادی ارز دیجیتال از طریق ETFهای بیت کوین نیز باعث کاهش نوسانات قیمت شده است.

زمانی که بیت کوین در نوامبر ۲۰۲۱ سقف قیمتی جدید ثبت کرد، نوسانات آن به حدود ۱۰۶٪ رسید. پس از اینکه بیت کوین در ماه مارس به سقف جدید ۷۳٬۷۹۸ دلار رسید، به دلیل خوش‌بینی نسبت به ETFها، مقدار نوسان ۴۰٪ بود.

کاهش نوسان بیت کوین در پی نهادی‌سازی - منبع: کایکو
کاهش نوسان بیت کوین در پی نهادی‌سازی – منبع: کایکو

به گفته کایکو، روند کاهش نوسانات و این واقعیت که از ابتدای سال ۲۰۲۳ زیر ۵۰٪ باقی مانده است، نشان می‌دهد بیت کوین در حال تبدیل شدن به یک دارایی بالغ‌تر است.

در این گزارش آمده است:

در حالی که هنوز خیلی زود است که بگوییم این یک حالت عادی جدید است، تغییرات در ساختار بازار بیت کوین در سال گذشته ممکن است به توضیح اینکه چرا رفتار قیمتی بیت کوین نسبتا «خسته کننده» بوده است، کمک کند.

منبع
بلومبرگ

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا