تریدرهای بیت کوین ، در بازه‌های زمانی کوتاه معامله می‌کنند!

خیلی از مردم بیت کوین را یک بازی کوتاه مدت تصور می‌کنند. عده‌ای هم ارز دیجیتال را وسیله‌ای برای از بین بردن کنترل دولت‌ها بر سیستم مالی می‌دانند؛ اما بیت کوین یک سرمایه‌گذاری با نتایج سریع است که با توجه به نوسان زیاد آن و استفاده از ابزاری مثل لوریج، می‌توان معاملات کوتاه مدتی روی آن انجام داد. این معاملات در همین لحظه توسط خیلی‌ها در حال انجام است.

بیت کوین از اوایل ماه می، تقریبا در یک بازه قیمتی نه چندان وسیع، در محدوده ۸۵۰۰ تا ۱۰۰۰۰ دلار بدون هیچ نشانه‌ای از صعود یا نزول خاصی در نوسان است. قیمت بیت کوین با وجود بحران‌های اقتصادی اخیر تقریبا ثابت مانده و همبستگی قیمتی آن با بازار سهام در حال افزایش است.

هرچه میزان نوسانات بازار ارز دیجیتال کمتر می‌شود، رفتار معامله‌گرها هم تغییر می‌کند و بیشتر حساس می‌شوند. در گزارشی از Ecoinometrics به وضوح بیان شده که فعالان بازار بیت کوین فعلا نمی‌توانند آینده این ارز دیجیتال را پیش‌بینی کنند. بیایید راحت صحبت کنیم، آیا در حال حاضر کسی می‌تواند عملکرد یک ارز دیجیتال مثل بیت کوین را واقعا ارزیابی کند؟

آمار حجم معاملات بازار آتی بیت کوین

قبل از اینکه به موضوع “معامله‌گران بی‌توجه” بپردازیم، این گزارش توسط افرادی که به عنوان “مشارکت‌کنندگان بازار” شناخته می‌شوند، مورد تایید است. در ماه‌های اخیر شاهد این بودیم که تعدادی از معامله‌گران که تشنه نوسان هستند، بازار بیت کوین را ترک کردند. مثلا میزان علاقه عمومی به بازار آتی CME بیت کوین که در ماه می بیشتر از ۵۰ هزار BTC‌ بود، در حال حاضر ۴۰ هزار BTC است و در مقاطعی این مقدار حتی به زیر ۲۰ هزار BTC هم رسیده بود.

حجم معاملات آتی بیت کوین

از آنجایی که آینده بازار برای این معامله‌گرها کاملا گنگ است، علاوه بر اینکه با مبالغ پایین وارد معامله می‌شوند، معاملات کوتاه مدتی هم انجام می‌دهند. یعنی در هر دو طرف بازار (short – long)  معاملات در تایم فریم‌های کوتاه انجام می‌شود. در این گزارش بیان شده است که:

وقتی می‌گوییم معامله‌گرها در حال حاضر قدرت پیش‌بینی بازار را ندارند، منظور این است که بیشتر پوزیشن‌ها در معاملات، در تایم فریم‌های (بازه‌های زمانی) کوچک هستند.

بسیاری از معاملات برای کمتر از یک روز تنظیم می‌شوند و این با شرایط عادی که معامله‌گران پوزیشن‌های متفاوتی در تایم فریم‌های گوناگون باز می‌کنند، کاملا تفاوت دارد. طبق این گزارش، زمانی که وضعیت بازار نرمال باشد، بعضی از معامله‌گرها بصورت کوتاه مدت و با توجه به حرکات قیمت (price action) اقدام می‌کنند و عده دیگری وارد یک روند می‌شوند تا چند روز بعد بتوانند سود بگیرند و بعضی‌ها هم برای مدت طولانی‌تری در معامله می‌مانند و دید بلندمدت دارند و یا ریسک خود را در مقابل حرکت بازار پوشش می‌دهند.

بر اساس شرایط نرمال بازار، تعداد پوزیشن‌های باز نباید هماهنگی خاصی با قیمت داشته باشد. در این گزارش آمده است که:

این بدان معناست که وقتی شرایط بازار عادی است، تغییرات روزانه تمایلات معامله‌گرها می‌بایست همبستگی کمی با تغییرات قیمت داشته باشد.

نمودار تغییر قیمت بیت کوین در مقابل تغییر علایق بازار

نمودار همبستگی تغییرات قیمت بیت کوین در مقابل تغییرات تمایلات بازار (OI) مربوط به قبل و بعد از ابتدای ماه می (زمانی که نوسان قیمت به شدت کم شد) اختلاف واضحی را نشان می‌دهد. قبل از یکم ماه می، میزان همبستگی ۰.۱۸ و بعد از آن تاریخ ۰.۶۹ است. به لحاظ پارامترهای اقتصادی، از این اطلاعات می‌توان برداشت کرد که هم اکنون تغییرات روزانه در تمایلات بازار همبسگتی زیادی با تغییرات قیمت بیت کوین دارد و یا به زبان ساده‌تر:

روزی که قیمت Bitcoin رو به بالا می‌رود، همه خریدار هستند. روز بعد که قیمت رو به پایین است، همه پوزیشن‌های خود را می‌بندند.

این گزارش حداقل از دیدگاه تجارت به این مشکل دنیای ارز دیجیتال اشاره کرده است و عملکرد ضعیف بازار آتی را عاملی برای تشدید در رویکرد معاملات کوتاه مدت معرفی می‌کند. آیا این چیز بدی است؟ نه اصلا. پس آیا این یک اتفاق مثبت است؟ خب، معامله‌گران دیگر معاملات طولانی مدت روی بیت کوین انجام نمی‌دهند. این چه مفهومی می‌تواند داشته باشد؟


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع ambcrypto
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر