متوسط مقالات

نوسان قیمت بیت کوین و رابطه آن با جستجوی آن در گوگل

قیمت بیت کوین پس از اینکه مدت قابل توجهی بالای ۸,۰۰۰ دلار ایستاده بود، ماه گذشته به نقطه ۶,۵۰۰ دلار رسید. این افت قیمتی بدترین عملکرد بازار بیت کوین در هفت ماه گذشته بود زیرا آخرین باری که پرچم دار دارایی های کریپتو به زیر ۶,۵۰۰ دلار رسید در ماه مه بود.

با وجود این حرکت نزولی قیمتی بیت کوین، داده های موجود در ترندهای گوگل(Google Trends) حاکی از این است که علاقه جهان به ارز دیجیتال برتر، با هر نوسان ناگهانی قیمت این دارایی(مثبت یا منفی) افزایش می یابد. همچنین باید ذکر کرد که در ماه گذشته اصطلاح بیت کوین به بالاترین رتبه جستجو از ۲۶ اکتبر رسید که دقیقا زمانی بود که این کوین بالای ۹,۲۰۰ دلار ترید می شد.

در آخر نکته جالب توجه دیگر این است که اکثر علاقه به بیت کوین از کشورهای آفریقایی مانند: نیجریه، آفریقای جنوبی، غنا و همچنین کشورهای کوچک اروپایی مانند اتریش و سوئیس ناشی می شود.

رابطه میان قیمت بیت کوین و داده های گوگل ترند آن

طبق آمارهای آنلاین موجود، بیشتر علاقه به جستجوی گوگل مرتبط با بیت کوین امسال در دوره ای اتفاق افتاده که ارزش این ارز دیجیتال یا افزایش یا کاهش سریع قیمت داشته است.

برای مثال بین ۱۹ ژوئن و ۲۹ ژوئن که قیمت بیت کوین به سرعت از ۹,۰۰۰ دلار به ۱۲,۹۰۰ دلار رسید، علاقه جهانی به این ارز به اوج یک دوره ۱۲ ماهه رسید. به طور مشابه افت و خیز دیگری نیز در هفته دوم ماه مه اتفاق افتاد و آن زمانی بودکه قیمت بیت کوین از ۵۵۰۰ دلار به بیش از ۸۰۰۰ دلار رسید.

قیمت بیت کوین

علاقه نسبت به بیت کوین مجددا بین ۱۴ تا ۲۰ جولای و زمانی که ارزش این ارز بیش از ۱۰ درصد افت داشت نیز افزایش داشت. سه بار دیگر نیز روند دقیقا مشابهی مشاهده شد که یکی از آنها در هفته سوم سپتامبر و زمانی بود که قیمت بیتکوین از ۱۰,۰۰۰ دلار به حدود ۸,۰۰۰ دلار سقوط کرد.

بار دوم بین ۲۰ اکتبر تا ۲۴ اکتبر و زمانی بود که ارزش بیت کوین ۹ درصد سقوط کرد. ریزش آخر بین ۲۳ نوامبر تا ۲۵ نوامبر و در زمانی مشاهده شد که قیمت در یک بازه زمانی ۳۶ ساعته نزدیک به ۱۰۰۰ دلار سقوط کرد.

برای تشریح بیشتر این موضوع Cointelegraph مصاحبه ای با جرون ون لانژ(Jeroen Van Lange)، موسس و تحلیلگر کانال یوتیوب The Blockchain Today انجام داد. او نیز موافق بود که افزایش نوسانات بیت کوین باعث تعداد بیشتر در گوگل می شود. ون لانژ در مورد این موضوع گفت:

در ۲۴ و ۲۵ سپتامبر قیمت بیت کوین از ۱۰,۰۸۰ به ۸,۱۲۶ دلار پایین آمد. دقیقا در همان تاریخ شاهد افزایشی در گوگل ترند بودیم. اتفاق مشابهی در ۲۵ و ۲۶ اکتبر اتفاق افتاد و نوسان شدید، تعداد جستجو را افزایش داد.

قیمت بیت کوین

وی افزود که از ارزش بازار تتر(Tether) نیز می توان به عنوان یک شاخص عالی برای اینکه آیا سرمایه جدیدی به فضای کریپتو وارد شده است یا نه، استفاده کرد. نمودار زیر نشان می دهد که در چند ماه گذشته سرمایه جدید زیادی به بازار وارد نشده است.

قیمت بیت کوین

با این حال الکسی ایرماکوف مدیر عامل Aximetria ـ یک پلتفرم بانکداری کریپتو محور برای موبایل ـ بر این عقیده است که ایجاد رابطه بین قیمت بیت کوین و تحقاقات مربوط به آن در اینترنت تلاشی بیهوده است.

از نظر وی اینگونه وابسته سازی ها می توانند در هر زمان توسط هر فرد یا نهاد که می خواهد احساسات طرفداری بیت کوین را در بازار ایجاد کند، اختراع شوند و اساسا ابزاری برای پخش اطلاعات نادرست در اینترنت هستند. ایرماکوف در مورد این موضوع به Cointelegraph گفت:

به نظر می رسد همه این موارد بی مورد است. باید به روش های کاربردی تر مانند هش ریت و ماینینگ نگاه کنید. هر چیزی سیگنال هایی از بالا رفتن یا پایین آمدن است.

در نهایت پیش بینی می شود که طی چند ماه آینده بیت کوین همچنان از گسترش جریان اصلی بهره ببرد زیرا انتظار می رود که هاوینگ بعدی بیت کوین حدود هفته دوم ماه مه سال ۲۰۲۰(اردیبهشت ۹۹) روی دهد. در این زمان بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کنند که کل بازار ارز دیجیتال شاهد یک مرحله صعودی پارابولیک(سهمی وار) جدید خواهد بود.

کشور های در حال توسعه به سوی بیت کوین می روند

همانطور که قبلا گفته شد، داده های گوگل ترند نشان می دهند که علاقه زیادی نسبت به بیت کوین در دولت های در حال توسعه مانند نیجریه، غنا، آفریقای جنوبی، ونزوئلا، اسلوونی و برزیل به وجود آمده است.

نه تنها این، بلکه به نظر می رسد که کشورهای ذکر شده در حال کاوش در مورد پتانسیل کلی فناوری دفتر کل توزیع شده(DLT) هستند تا رشد اقتصادی خود را تقویت کنند. در همین رابطه جرون خاطرنشان می کند که اشتراک نیجریه، آفریقای جنوبی و غنا در این است که ارزش ارزهای محلی آنها نسبت به دلار ایالات متحده رو به کاهش است. وی همچنین خاطر نشان کرد:

یک مورد استفاده بسیار مهم بیت کوین در کشورهایی است که پول محلی آنها در حال از دست دادن ارزش خود است.

به علاوه این یک واقعیت شناخته شده است که در حال حاضر بسیاری از کشورهای آفریقایی در حال دست و پنجه نرم کردن با مسائل مرتبط با تورم هستند که باعث شده استفاده از ارزهای دیجیتال را در این منطقه افزایش داشته باشد. در همین راستا یک مطالعه جدید نشان داده است که کاربران اینترنت آفریقای جنوبی بیشترین میزان دارایی های دیجیتال (با نسبت ۱۰.۷ درصد) را در بین کلیه پذیرندگان اصلی کریپتوی جهان دارند. به همین ترتیب در تاریخ ۲۶ نوامبر، فرماندار بانک غنا اعلام کرد که در حال حاضر دولت غرب آفریقا در حال توسعه ارز دیجیتال خود است.

در همین راستا گرگوری کلوموف، مدیر عامل شرکت استیبل کوین با پشتوانه یورو استیسیس(Stasis) به Cointelegraph گفت که تعدادی از کشورهای آفریقایی (به ویژه مستعمرات سابق فرانسه) از یورو به عنوان دومین ارز رسمی خود استفاده می کنند.

به همین علت یک بازار قدرتمند ارسال ارز دیجیتال مبتنی بر یورو وجود دارد که دسترسی به آن برای یک فرد عادی بسیار ارزان تر است، به خصوص با ظهور بسیاری از برنامه های غیرمتمرکز(dapp) جدید که با استفاده از یک گوشی هوشمند اجرا می شوند.

در نهایت کشورهای در حال توسعه با پذیرش ارزهای دیجیتال و همچنین فناوری هایی با قابلیت های DLT، می توانند به طور کامل از مزایای آنها استفاده کنند، زیرا آنها یک سطح شفافیت بی نظیر معرفی می کنند که به از بین بردن مسائل مختلف مربوط به رشوه خواری، مقررات افراطی اداری و تمرکزگرایی کمک می کنند.

به عنوان مثال در آفریقای شرقی، تعدادی از کارآفرینان محلی استفاده از پلتفرم های پرداخت جدید مانند بیت پسا(BitPesa) را شروع کرده اند که به افراد امکان می دهد تراکنش های برون مرزی را به روشی بسیار ساده و مقرون به صرفه انجام دهند. به همین ترتیب در سال گذشته استفاده از ارز دیجیتال در کشورهایی مانند آفریقای جنوبی، نیجریه، زیمبابوه و ونزوئلا افزایش چشمگیری داشته است، زیرا این دارایی ها این فرصت را به توده ها می دهد که شیوه ای که دولت هایشان با پول خود اداره می کنند را دموکراتیزه کنند.

آیا هاوینگ آینده بیت کوین تاثیری خواهد داشت؟

از نظر تاریخی هر بار که یک هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاده، با یک شروع مرحله رشد پارابولیک برای این دارایی همراه بوده است. با این وجود، این بار روند میان مدت و بلند مدت برای بیت کوین متفاوت به نظر می رسد.

دلیل این امر افزایش رشد ثابت پذیرش بیت کوین در چند سال گذشته است. به این ترتیب اگر این روند مطابق انتظار ادامه پیدا کند، این رویداد که پاداش بلاک های بومی بیت کوین را به ۶.۲۵ بیت کوین نصف می کند، به مانند یک کاتالیزور برای حرکت صعودی قیمت عمل می کند.

در دوره هاوینگ اخیر بیت کوین(۱۹ تیر ۱۳۹۵)، ارزش این ارز تقریبا ۱۰ برابر شد و تنها در ۱۲ ماه، قیمت هر کوین آن از ۲۶۸ دلار به بیش از ۲۵۰۰ دلار افزایش یافت. پس از این رویداد پاداش استخراج بلاک از ۲۵ به ۱۲.۵ بیت کوین رسید.

قیمت بیت کوین

ایرماکوف با ارائه دیدگاههای خود در مورد این موضوع معتقد است که رویداد هاوینگ همراه با انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ایالات متحده، به احتمال بسیار زیاد باعث افزایش ارزش بیت کوین در آینده خواهد شد. از نظر او نرخ پذیرش این ارز همچنان در حال افزایش است زیرا بیت کوین از نظر بسیاری از سرمایه گذاران راهی ایده آل برای فرار از عدم قطعیت سیاسی آینده است که با نزدیک شدن به انتخابات بخش مالی جهانی را درگیر خواهد کرد. وی توضیح داد:

جنگ تجاری مداوم بین چین و ایالات متحده، یک بحران اقتصادی احتمالی و عرضه استیبل کوین چین باعث محبوبیت بیت کوین می شود و احتمالاً ارزش آن را نیز بیشتر می کند.

در نهایت با نگاهی به دوره های هاوینگ قبلی بیت کوین مشخص می شود که چنین رویدادی به احتمال زیاد باعث می شود قیمت این ارز دیجیتال در جهت صعودی قرار بگیرد و همچنین افراد بیشتری را به این فضای بزرگ جذب کند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا