اخبار آلتکویناخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین به ۳۸٬۴۰۰ دلار سقوط کرد؛ ناآرامی‌ها در اوکراین عامل اصلی نوسانات بازارهای مالی

با توجه به شرایط نامساعد اوکراین بازارهای مالی همچنان در نوسانات ناپایداری به سر می‌برند. در این میان بازار رمزارزها تحت تاثیر شدیدتری قرار گرفته است و بیت کوین و آلتکوین‌ها با کاهش ارزش بسیاری همراه بوده‌اند.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، روز جمعه در نیروگاه اتمی زاپروژیا آتش‌سوزی رخ داد و شرایط پیرامون این نیروگاه هم‌چنان به ثبات نرسیده است. این حادثه باعث شد که سرمایه‌گذاران سراسر جهان به شرایط موجود توجه بیشتری داشته باشند و در نتیجه، قیمت نفت و ارزش دارایی‌های امن سنتی نظیر طلا و دلار آمریکا افزایش یابد.

در این بین، قیمت بیت کوین در روز جمعه، طی ساعاتی به کمتر از ۴۰,۰۰۰ دلار رسید و طی آخر هفته ۲٪ افزایش یافت. در مقابل، قیمت اتر طی همین بازه زمانی ۴٪ کاهش یافته است. عملکرد بهتر بیت کوین نسبت به آلتکوین‌ها گویای علاقه کمتر به ریسک‌پذیری در بین سرمایه‌گذاران است. این در حالیست که کاهش قیمت بیت کوین و سایر رمزارزها متوقف نشده است و اکنون رمز ارز BTC با ۵.۷٪ افت ارزش، به قیمت ۳۹٬۰۰۰ دلار معامله می‌شود.

اگرچه از بین رفتن روندهای صعودی در نمودارهای بلندمدت به ادامه یافتن فشار فروش اشاره می‌کنند، اما اندیکاتورهای تکنیکال بیت کوین عمدتا در وضعیت خنثی قرار دارند. در عین حال، قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت می‌تواند در محدوده حمایتی ۳۷,۰۰۰ الی ۴۰,۰۰۰ دلار ثابت بماند.

تیموتی براکت (Timothy Brackett) تحلیلگر تکنیکال Markets Compass گفته است من خوش‌بین هستم، هرچند این خوش‌بینی با احتیاط همراه است. وی به نشانه‌هایی در خصوص بهبود روند کوتاه‌مدت و سطوح حمایتی مهمی اشاره کرده است که از بازار صعودی در بلندمدت محافظت می‌کند.

در این بین، سایر تحلیلگران بیان کرده‌اند که ممکن است نوسان قیمت در ماه جاری افزایش یابد. این موضوع می‌تواند به نوسان بیشتر قیمت منجر شود.

نمودار زیر کاهش حجم معاملات در بین بازارهای اسپات در صرافی‌های بزرگ رمزارز را نشان می‌دهد.

معمولا، افزایش حجم معاملات بزرگ در زمان فروش‌های عمده با کف قیمت مصادف می‌شود. افزایش حجم معاملات چند ماه گذشته نسبت به اوج خود در ماه می ۲۰۲۱، بسیار اندک محسوب می‌شود. به علاوه، لیکویید شدن خریدهای استقراضی و وضعیت‌های باز معاملاتی در بازار آتی بیت کوین هم‌چنان ثابت است، این موضوع بیانگر واکنش اندک معامله‌گران به نوسان اخیر قیمت است.

در ۲۴ ساعت گذشته، ۲۴۲ میلیون دلار قرارداد آتی لیکویید شده است که از این مقدار سهم قراردادهای آتی بیت کوین معادل ۱۱۶.۵۵ میلیون دلار بوده است. همچنین ۸۴.۸٪ از این قراردادها متعلق به قراردادهای خرید استقراضی (Long) بوده‌اند.

حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های بازار - قیمت بیت کوین
حجم معاملات بیت کوین در صرافی‌های رمزارز

افزایش بالقوه نوسان قیمت

گرگور ماگادینی (Gregoire Magadini) هم‌بنیانگذار Genesis Volatility گفته است:

علی‌رغم عدم قطعیت بسیار زیاد و شرایط نامشخص بازار، نوسان قیمت نسبت به سال گذشته زیاد نبوده است.

وی هم‌چنین معتقد است طی ماه‌های آتی و به ویژه در صورتی که قیمت در بازار اسپات افزایش یابد، نرخ پایه بازار آتی از ۳٪ به ۱۵٪ افزایش می‌یابد.

قیمت بیت کوین در بازار اسپات
نمودار ۳۰ ، ۶۰ و ۹۰ روزه نرخ مبنا بازار آتی بیت کوین

در تاریخ ۴ مارس (۱۳ اسفند)، با توجه به اینکه جنگ در اوکراین تاثیر بسزایی بر بازارهای مالی جهان داشته است، بار دیگر شاهد روند پرنوسان بیت کوین و کل بازار رمزارز بودیم.

اطلاعات کوین تلگراف مارکتز پرو و تریدینگ ویو نشان می‌دهد که پس از آنکه قیمت بیت کوین در ساعات اولیه ۴ مارس توانست سطح ۴۱,۰۰۰ دلار را حفظ کند، اما در ادامه روز، موج فروش باعث شد که قیمت این رمزارز به کمتر از ۳۹,۱۰۰ دلار برسد و پایین‌ترین میزان خود را در قیمت ۳۸٬۴۰۷ دلار ثبت کند.

 در ادامه به بررسی نظر تحلیلگران درباره آینده بیت کوین در بحبوحه افزایش تنش و شرایط نامشخص اقتصادی جهان می‌پردازیم.

احتمال کاهش قیمت بیت کوین به ۳۸,۰۰۰ دلار

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین
نمودار هفتگی قیمت بیت کو‌ین (BTC/USD)

طبق گفته Rekt Capital، قیمت ۴۳,۱۰۰ دلار سطح مهمی برای بیت کوین محسوب می‌شود زیرا بار قبل که قیمت بیت کو‌ین در نمودار هفتگی به کمتر از این سطح رسید، شاهد کاهش قیمت به کانال ۳۸,۰۰۰ دلار بودیم. اکنون نیز این شرایط برای بیت کوین در حال رقم خوردن است.

توجه معامله‌گران به میانگین متحرک ۵۰ روزه

اسکات ملکر (Scott Melker) به بررسی اندیکاتورهای تکنیکالی پرداخته است که معامله‌گران توجه ویژه‌ای به آنها دارند. وی نمودار زیر را منتشر و به اهمیت میانگین متحرک ۵۰ روزه اشاره کرده است.

نمودار روزانه
نمودار روزانه قیمت بیت کوین (BTC/USD)

ملکر در این خصوص گفت:

کاربران واقعی و ربات‌ها به میانگین متحرک ۵۰ روزه و حفظ آن توجه می‌کنند. در این سطح شاهد پیشنهادهای معاملاتی زیاد هستیم. این سطح با خط آبی‌ رنگ در پایین خط قیمت مشخص شده است.

سطح مقاومتی قیمت بیت کوین بر روی ۴۳,۱۰۰ دلار

مایکل فن ده پپه، به چندین سطح مقاومتی مهم اشاره کرده است که در صورت بازیابی قیمت در آخر هفته، باید به این سطوح توجه کرد. وی نمودار زیر را منتشر و خاطرنشان کرده است که با افزایش تنش‌ها در اوکراین و هم‌چنین افزایش ترس ناشی از رشد قیمت طلا، قیمت بیت کوین در حال اصلاح است.

نمودار یک ساعته
نمودار یک ساعته قیمت بیت کوین (BTC/USD)

وی در این خصوص گفت:

ممکن است شاهد جهش قیمت باشیم. در این صورت، به نظرم محدوده ۴۳,۱۰۰ الی ۴۳,۵۰۰ دلار می‌تواند سطح مقاومتی بالقوه باشد. در حال حاضر ارزش کل بازار رمزارزها ۱.۷۶ تریلیون دلار و تسلط بیت کوین نیز ۴۲.۷٪ است.

با این حال احتمال نوسان قیمت در این ماه همچنان بالا است. بیت کوین در یک سال گذشته در محدوده ۳۰٬۰۰۰ تا ۶۹٬۰۰۰ دلار با حرکت‌های سریع در نوسان بوده است.

منبع
coindeskcointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا