تحلیل آنچین

نهنگ‌های بیت کوین ریسک‌گریز شده‌اند؛ ۴۲٪ کاهش تراکنش نهنگ‌ها با ریزش قیمت BTC

به گفته مدیرعامل کریپتوکوانت (CryptoQuant)، شرکت تجزیه و تحلیل بلاکچین، اخیرا نهنگ‌های بیت کوین ریسک گریزتر شده‌اند. این موضوع از کاهش قابل توجه تراکنش‌های بزرگ بیت کوین کاملا مشهود است. همچنین، شاص IFP نشان می‌دهد نهنگ‌ها تمایلی به باز کردن پوزیشن‌ لانگ در بازار مشتقات ندارند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در دو روز گذشته، تراکنش‌های بیت کوین به ارزش ۱۰۰٬۰۰۰ دلار یا بیشتر به میزان قابل توجهی کاهش یافته است. در عین حال، قیمت بیت کوین هم به محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار رسیده است.

بررسی وضعیت نهنگ‌های بیت کوین

نهنگ‌های بیت کوین در دو روز گذشته، درست قبل از اینکه قیمت بیت کوین به زیر ۶۳٬۰۰۰ دلار برسد، فعالیت تراکنش‌های خود را کاهش دادند.

طبق داده‌های سنتیمنت (Santiment)، در ۲۳ ژوئن (۳ تیر)، تعداد کل تراکنش‌های نهنگ‌های بیت‌کوین (بالای ۱۰۰٬۰۰۰ دلار) در دو روز گذشته ۹٬۹۲۳ مورد بوده که نسبت به ۱۷٬۰۹۱ تراکنش ثبت‌شده در دو روز قبل ۴۲٪ کاهش داشته است.

در عین حال، به گفته کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیر عامل کریپتوکوانت (CryptoQuant)، نهنگ‌های بیت کوین در بازار مشتقات نیز یک گام به عقب برداشته‌اند.

کی در پست خود در ۲۳ ژوئن (۳ تیر) در پلتفرم X اظهار داشت:

معامله‌گران نهنگ در صرافی‌های مشتقات در حالت ریسک‌گریزی (Risk-off) قرار دارند.

شاخص IFP چه می‌گوید؟

مدیرعامل کریپتوکوانت به قرمز شدن شاخص پالس جریان تبادل (IFP) به عنوان دلیل این کاهش اشاره کرده است. IFP جریان بیت کوین را بین صرافی‌های اسپات و مشتقات ردیابی می‌کند که منعکس‌کننده احساسات بازار است.

قرمز شدن شاخص IFP نشان‌دهنده افزایش معامله‌گرانی است که بیت کوین خود را از صرافی‌های مشتقات خارج می‌کنند. این صرافی‌ها پلتفرم‌هایی هستند که برای معامله قراردادهای مالی بر اساس قیمت آتی بیت کوین استفاده می‌شوند.

جو خاطرنشان کرد که IFP در حال حاضر زیر میانگین متحرک ۹۰ روزه خود قرار دارد (ورود به منطقه قرمز در نمودار زیر).

شاخص IFP
شاخص IFP؛ منبع: X

معامله‌گران دارایی‌ها را به صرافی‌های مشتقات واریز کرده و از آنها به عنوان وثیقه استفاده می‌کنند تا از طریق پوزیشن‌های اهرمی سود بیشتری کسب کنند.

رشد شاخص IFP (افزایش جریان از صرافی‌های اسپات به صرافی‌های مشتقات) می‌تواند نشان‌دهنده ارسال BTC به عنوان وثیقه برای پوزیشن‌های جدید/موجود باشد. نهنگ‌هایی که بیت کوین را به صرافی‌های مشتقات انتقال می‌دهند، این کارشان اغلب نشان‌دهنده پوزیشن‌های لانگ است که به ویژه این کار را در کف‌های چرخه بازار انجام می‌دهند. این استراتژی، سرمایه‌گذاری در بیت کوین را در طول روندهای صعودی IFP هدف قرار می‌دهد؛ به همراه میانگین متحرک ۹۰ روزه IFP که تغییرات بازار را نشان می‌دهد (مناطق سبز و قرمز در نمودار بالا).

اما اکنون که این شاخص در منطقه قرمز قرار دارد خبر از ریسک‌گریزی معامله‌گران بزرگ می‌دهد.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا