اخبار خارجی

خبری خوش برای شبکه بیت کوین؛ کاهش زمان تایید تراکنش‌ها تا ۹۷ درصد!

در ماه گذشته میانگین زمان تایید تراکنش‌ها در شبکه بیت کوین به شدت کاهش یافت. همزمان با این اتفاق، کارمزد تراکنش‌ها نیز که پس از هاوینگ سال ۲۰۲۰ افزایش زیادی داشتند، بطور قابل ملاحظه‌ای کم شد.

کاهش ناگهانی میانگین زمان انجام تراکنش‌ها

اطلاعات منتشر شده در Blockchain.com نشان می‌دهد که از اواسط ماه می، میانگین مقدار زمانی که برای استخراج بلاک و اضافه شدن آنها به دفتر کل توزیع شده در شبکه بیت کوین لازم است، کاهش چشمگیری داشته است.///

همانطور که نمودار بالا نشان می‌دهد، در تاریخ ۱۶ می (۲۷ اردیبهشت)، این زمان در بیشترین حالت خود به ۳۴۰ دقیقه هم رسیده است. یعنی میانگین زمان تایید تراکنش‌های بیت کوین حدود ۵ روز بعد از سومین هاوینگ تا ۶ ساعت هم افزایش پیدا کرد. در حالی که هم اکنون، با گذشت حدود ۱ ماه، این مدت زمان تا ۷.۸۸ دقیقه کاهش پیدا کرده یعنی کاهشی ۹۷.۶۸ درصدی را شاهد بوده است.

کم شدن کارمزد تراکنش‌های بیت کوین به دنبال کاهش زمان تراکنش‌ها

میانگین کارمزد تراکنش‌های بیتکوین پارامتر دیگری است که از ماه می بطور مستمر رو به کاهش است.

همانند زمان تراکنش‌ها، میانگین کارمزد شبکه نیز پس از هاوینگ یک افزایش قابل توجه داشت و به ۶.۶ دلار رسید. اما در کمتر از یک ماه بعد با ۹۲ درصد کاهش به مقدار ۰.۵۵ رسیده است.

Mempool بیت کوین در حال کاهش است

Mempool بیت کوین جایی است که تراکنش‌ها را برای تایید شدن در خود نگه می‌دارد. در صورتی که تعداد این تراکنش‌ها به طور غیرعادی زیاد شود ممکن است چیزی شبیه گلوگاه ایجاد شده و در نهایت منجر به افزایش زمان و کارمزد تراکنش‌ها می‌شود.

در روزهای پس از هاوینگ سال ۲۰۲۰،‌ حجم تراکنش‌های ذخیره شده در Mempool به ۹۵ مگابایت هم رسید. هرچند که مدتی بعد این مقدار به سرعت کاهش پیدا کرد.

 

در زمان نگارش این مطللب حجم Mempool بیت کوین به زیر ۱ مگابایت یا ‌به بیان دقیق‌تر به ۵۸۰ کیلوبایت رسیده است و این کاهشی ۹۹ درصدی نسبت به اواسط ماه می نشان می دهد.

کاهش حجم Mempool  و به دنبال آن کم شدن کارمزدها در شبکه بیت کوین باعث پدیده Feepening‌ شده است. به این معنی که از تاریخ ۵ ژوین، میانگین روزانه هزینه کارمزد شبکه اتریوم از بیتکوین بیشتر شده و به همین صورت در حال ادامه است.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا