اخبار خارجی

کاهش شدید نودهای اتریوم؛ برتری شبکه بیت کوین نسبت به اتریوم!

با کاهش تعداد نودهای اتریوم طی سال ۲۰۱۹، تعداد نودهای شبکه بیت کوین به رشد خود ادامه می‌دهد.

طبق گزارش Trustnodes، هنگامی که صحبت از تعداد نودها می شد، شبکه اتریوم بزرگترین بلاک چین بود. هرچند تعداد نودهای این شبکه در سال ۲۰۱۹ به تدریج کاهش یافت و در حال حاضر از ابتدای سال تاکنون تقریبا ۳۰۰۰ نود کاهش یافته است.

تقریبا نیمی از نودهای از دست رفته، به دلیل هاردفورک دسامبر اتریوم که یک تغییر ناگهانی برای این بلاک چین بود، دستگاه های خود را خاموش کرده اند. از طرف دیگر، نودهای بیت کوین در طول سال ۲۰۱۹ افزایش داشته اند.

بیت کوین حتی توانست در مقطعی در اوایل سال گذشته از اتریوم پیشی بگیرد. در این مقطع، شبکه بیت کوین دارای ۱۰۲۶۶ نود بود درحالی که بیشترین تعداد نود شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۹، ۱۰,۰۷۸ نود بوده است. هرچند طبق گزارش بیت کوینیست در ماه می، بیت کوین صرفا ۱۰,۰۰۰ نود نداشته است. در عوض، شبکه بیت کوین تقریبا در زمان انتشار گزارش از ۱۰۰,۰۰۰ نود نیز عبور کرده بود.

این موضوع نشان می‌دهد که اتریوم حتی نزدیک بیت کوین هم نشده است.

هرچند موضوع مورد نظر، این نکته را تغییر نمی‌دهد که نودهای اتریوم در طول سال و مخصوصا ماه دسامبر با سرعت زیادی کاهش یافته اند. کمترین تعداد نود شبکه اتریوم در سال ۲۰۱۹ تعداد ۶۵۰۰ نود بود، هرچند این تعداد سریعا بازیابی شد و اکنون به ۷۰۰۰ نود رسیده است.

دلیل کاهش نودهای اتریوم چیست؟

مدت ها است که کاهش شدید نودهای اتریوم پیش بینی شده بود، به طوری که بسیاری از افراد معتقدند این موضوع با کاهش علاقه به پروژه های اتریوم ارتباط دارد. از تمام اینها گذشته، قیمت اتریوم نیز همانند بیت کوین طی ۶ ماه گذشته روند نزولی داشته است. هرچند به روزرسانی های اتریوم نیز می‌تواند دلیل این کاهش نودها باشد، زیرا پروژه ها باید تعداد نودها را کاهش دهند تا این به روزرسانی ها را اعمال کنند.

کاهش نودها در چند هفته اخیر مشهودتر از همیشه بوده است. در این مدت، اتریوم با هاردفورک هایی مواجه شد تا کارمزد گس آن کارآمدتر شود. در این بین، هر نودی که نتوانسته بود به روزرسانی را انجام دهد از شبکه بیرون انداخته میشد. این موضوع باعث کاهش ۱۵۰۰ نود اتریوم شد.

هرچند این بدترین بخش جریان برای اتریوم نبوده است، زیرا اتریوم در آینده نزدیک با هاردفورک دیگری مواجه خواهد شد تا بمب سختی آن برای دو سال دیگر به تعویق بیافتد. این موضوع بدان معنا است که طی کمتر از دو هفته، اتریوم شاهد موج دیگری از کاهش نودهایی خواهد بود که نتوانسته اند به روزرسانی شوند.

چرا این شرایط برای بیت کوین وجود ندارد؟

بیت کوین دارای رویکرد متفاوتی است و به نودها این قابلیت را می‌دهد تا خودشان انتخاب کنند که می‌خواهند به روزرسانی را انجام دهند یا خیر.  اگر ماهیت به روزرسانی به نودها حق انتخاب ندهد، بلاک چین آن را پیاده سازی و اجرا نمی‌کند.

بر اساس بعضی از گزارشات، بیت کوین فقط ۵۰۰۰ نود داشت که این تعداد طی روند صعودی سال ۲۰۱۷ تغییر کرد. افزایش پذیرش بیت کوین باعث ورود نودهای جدید به بلاک چین بیت کوین شد و این موضوع هرگز متوقف نشد.

از طرف دیگر، اتریوم در سال ۲۰۱۷ دارای ۲۵,۰۰۰ نود بود، در حالی که اکنون این تعداد به ۷۰۰۰ الی ۷۵۰۰ نود رسیده است. شباهت های بسیاری زیادی بین این دو شبکه وجود دارد. برای مثال هر دو، یک مگابایت در هر ۱۰ ثانیه پردازش می‌کنند.

بعضی از پیش بینی ها مدعی شده اند که آلمان شاهد افزایش چشمگیری در نودهای شبکه بیت کوین بوده است و دلیل احتمالی آن نیز کدنویس های زیرزمینی آن می‌باشد.

منبع
bitcoinist

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا