اخبار خارجی

برکناری یک شبه بزرگترین سهامدار بیت مین ! ماجرا چه بود؟

گزارش ها حاکی از آن هستند که کتوان میکری ژان (Ketuan Micree Zhan) از سمت مدیریتی خود در بیت مین (Bitmain) برکنار شده است. بنا بر گزارش ها، سمت مدیریتی او در هیات مدیره در ۳۰ اکتبر پایان یافته است و این برکناری در نتیجه نزاع قدرت با رقیبش جیهان وو (Jihan Wu) پیش آمده است. این تغییرات ممکن است تاثیرات بنیادینی بر بیت مین که بزرگترین سازنده تجهیزات استخراج بیت کوین در جهان است، داشته باشد.

گفته می شود که وو نقش ژان را در شرکت تابعه بیت مین واقع در پکن گرفته است و حتی او به عنوان مدیر عامل و ریاست بیت مین نیز در یک رویداد ظاهر شده است. پرونده دیگری نیز نشان می دهد که شرکت مادر بیت مین هنوز دارای چهار مدیر در هیات مدیره خود است که یکی از آنها ژان است و البته این سمت او در ۳۰ اکتبر پایان می یابد.

اسناد نشان می دهند که لویاو لیو (Luyao Liu) حال منشی شرکت مادر است و نقش وو به عنوان نماینده قانونی شرکت فرعی بیت مین واقع در پکن را تصاحب کرده است. سوالات زیادی در مورد برکناری ناگهانی بزرگترین سهامدار بیت مین باقی می ماند اما شواهد نشان می دهد که این قضیه مربوط به روابط داخلی و دیدار های هیات مدیره است. علاوه بر این، بیت مین متعهد به جذب سرمایه گذاران خارجی است تا واجد شرایط عرضه اولیه در بازار های بورس شود و به هدف خود برسد.

برکناری مدیر بیت مین

بیت مین

بر طبق قوانین شرکت، بیت مین می تواند مدیر و یا مدیرانی را منصوب و یا برکنار کند و این یکی از تصمیمات عمومی شرکت است. این تصمیم گیری ها با رای گیری انجام می شود و رای اکثریت، نصب و یا عزل یک مدیر را تعیین می کند که البته برای این کار، حداقل رای ۵۰ درصد از رای دهندگان مورد نیاز است. البته در تصمیمات خاص، تعداد این رای اکثریت باید از دو سوم کمتر نباشد.

بنا بر قوانین بیت مین، همه سهامداران شرکت می توانند در رای گیری شرکت کنند و حداقل باید ۵ روز قبل از رای گیری به آنها خبر داده شود. البته سهام در این شرکت به دو دسته A و B تقسیم می شوند که هر سهم رده A حق یک رای و هر سهم رده B، حق ۱۰ رای دارد.

البته پرونده عرضه عمومی سهام این شرکت در هنگ کنگ نشان می دهد که تنها وو و ژان دارای سهام رده B هستند و به ترتیب دارای ۲.۲۴ و ۳.۹۸ میلیارد سهم هستند. بقیه اعضای بنیانگذار بعد از تغییر ساختار ۲۰۱۷، دارای سهام رده A هستند.

بیت مین از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸، سهام خاصی را برای جمع آوری پول از سرمایه گذاران خارجی صادر کرده است. نمودار بالا نمایانگر ساختار قدرت رای و سهام بیت مین است.

اصلاحیه ششم

در نوامبر ۲۰۱۹، مسئله مهمی افشا شد. ژان یک پرونده حقوقی را در ۱۳ دسامبر در دادگاه به جریان انداخت و از دادگاه خواست که تصمیم گرفته شده در مجمع عمومی فوق العاده در نوامبر را لغو کند. در این تصمیم، حق رای سهام رده B از ۱۰ به ۱ تنزل داده شده است.

مجمع عمومی فوق العاده در این تصمیم گیری اقدام به تغییر اصلاحیه ۵ شرکت کرده است و طبیعتا برای این کار باید دو سوم رای ها را تصاحب کرده باشد. در اصلاحیه ۵ ابراز شده که سازمان گاهی اوقات می تواند مفاد را به کلی و یا به طور جزئی تغییر دهد که البته در این اصلاحات نباید حقوق هیچ یک از رده های سهام تحت تاثیر قرار بگیرد.

اما در اینجا نکته ای در مورد مفهوم حد نصاب باید مورد توجه قرار بگیرد؛ در کل، حد نصاب به کمترین افراد مورد نیازی گفته می شود که برای تصمیم گیری در یک جلسه باید حضوری یا نیابتی موجود باشند.

در حالی که هر یک از مدیران بیت مین می توانند اقدام به تشکیل یک جلسه عمومی کنند، اما برای اینکه تصمیمی گرفته شود، باید حد نصاب اعضا حضور داشته باشند. بنابراین با توجه به وضعیت سهام رده B این شرکت، تنها حضور وو برای رسیدن به حد نصاب کافی بوده است که البته تشکیل این مجمع باید از قبل به اطلاع ژان رسیده باشد.

سازمان حقوقی مدافع ژان اعلام کرده که تشکیل این مجمع قبلا به اطلاع ژان نرسیده است و این در حالی است که او برجسته ترین سهامدار شرکت بوده است. هنوز دادگاه در این باره رای صادر نکرده است و احتمالا رای دادگاه بعد از عید پاک اعلام شود.

عرضه اولیه واجد شرایط

در اواخر سال گذشته بود که گزارش رسید که بیت مین درصدد عرضه اولیه سهام خود در ایالات متحده است و این بعد از ناکام ماندن تلاش این شرکت برای لیست شدن در بورس هنگ کنگ مطرح شد. این عمومی سازی نیازمند این است که سهامداران خارجی بیت مین دارای حق خرید و آزادسازی باشند. بر این اساس، این سهامداران می توانند بیت مین را ملزم به بازخرید همه یا مقداری از سهام خود کنند.

بر طبق قوانین شرکت، عرضه اولیه ای واجد شرایط است که حجم بازار آن قبل از عرضه از حداقل ۱۸ میلیارد دلار کمتر نباشد و در هر بار فروش نیز مقدار عایدی از ۵۰۰ میلیون دلار کمتر نباشد. همچنین، مجرای لیست کننده هم باید یکی از بورس های شانگهای (Shanghai)، شنژن (Shenzhen)، هنگ کنگ، نیویورک و یا نزدک (NASDAQ) باشد.

البته قوانین شرکت اجازه تجدید نظر در این زمینه را با رضایت اکثریت سهامداران می دهد. در نظر داشته باشید که Canaan Creative که رقیب اصلی بیت مین است، در بورس نزدک لیست شده است و ۹۰ میلیون دلار را در حجم بازار بیش از یک میلیارد دلار خود، جمع آوری کرده است.

در قوانین و اساسنامه شرکت بیت مین، اصلی بنام اثر نامطلوب مادی مطرح شده است که در نتیجه تخلف بنیان گذاران و یا اعضای شرکت ناشی می شود. این اصل به عنوان هر واقعه، شرایط و یا چیز های دیگری تعبیر می شود که تاثیر نامطلوب بر کسب و کار، دارایی ها، فعالیت ها، شرایط مالی و مسئولیت های شرکت داشته باشد.

نظر شما چیست؟ با توجه به شرایط پیش آمده، وضعیت بیت مین و نظم ساختاری آن را چگونه ارزیابی می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا