مقالات عمومی

ایجاد تحولات عظیم در زنجیره های تامین رستوران ها به کمک بلاکچین!

بلاک چین برای هر صنعتی چیزی برای ارائه دادن دارد و مخصوصا در زمینه مدیریت زنجیره تامین رستوران ها نیز حرف های زیادی برای گفتن دارد. تنها شیوع بیماری e-coli کاهو را در نظر بگیرید تا تشخیص دهید که واقعا رستوران ها نیازمند ردیابی غذا از مزرعه تا روی بشقاب هستند و در این صورت می توانند از بیماری مشتری و دعوی های حقوقی در امان بمانند. بلاک چین با مدیریت زنجیره تامین می تواند به مرتفع کردن این نیاز بپردازد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

Julie McGill مدیر FoodLogiQ`s در یک مصاحبه ایمیلی ابراز داشت که:

بلاک چین کاربرد های احتمالی زیادی دارد که می توان برای مدیریت زنجیره تامین مورد استفاده قرار داد. شایع ترین این کاربرد ها قابلیت ردگیری است و این تعهد عظیمی را برای شفافیت در سراسر زنجیره تامین غذا فراهم می آورد.

Walmart قبلا از بلاک چین برای ردیابی محصولات غذایی خود استفاده کرده است. این خرده فروش در همکاری با IBM یک پلتفرم مدیریت زنجیره تامین را ایجاد کرده است. علاوه بر این، سال گذشته Kroger و Nestle در همکاری با Walmart یک پلتفرم بلاک چینی را توسعه دادند که بر طبق گفته Frank Yiannes نائب رئیس امنیت غذا در Walmart، معادل پیگیری غذایی انجام شده در FedEx بود.

بعضی رستوران ها ممکن است راه حل های بلاک چینی را بسیار پیچیده یا گران برای اجرا و اعمال ببینند. اما آنها لازم است که به انتظارات مشتری در زمینه امنیت غذا نیز توجه داشته باشند. مشتریان اعتماد خود را به برند های رستورانی متعددی به دلیل شیوع بیماری ها از دست داده اند.

بنا به گفته McGill:

نتایج یک مطالعه که توسط FoodLogiQ انجام شده نشان می دهد که مصرف کنندگان انتظار دارند که ظرف 24 تا 48 ساعت بعد از اینکه یک شرکت از یک مساله امنیت غذایی مطلع می شود، اطلاع رسانی انجام شود. اما در واقعیت گاها هفته ها طول می کشد تا یک محصول را از مغازه ها و یا رستوران ها برداشت.

یک دلیل برای این تاخیر این است که اطلاعیه ها در زنجیره تامین در جا های تصادفی ممکن است پراکنده شده باشد و یا ممکن است که دربردارنده اطلاعات درست نباشد. این یعنی که ممکن است بعضی از کارمندان از آلودگی مطلع نشوند تا زمانی که کار از کار گذشته و خیلی دیر شده باشد.

بنا به گفته Cahill Puil که متخصص بلاک چین و میزبان نمایش Know Your ICO است، یک مساله دیگر این است که بسیاری از شرکت ها هنوز زنجیره های تامین را در قرون وسطی اداره و اجرا می کنند.

Puil می گوید:

به عنوان یک مثال سریع، شما یک سیستم کاغذ محور دارید که هنوز هم نیازمند مهر تایید، تکه کاغذ، امضا و تایید می باشد که ردیابی و به روز رسانی های معمول در این حالت بسیار سخت می باشد. طرف های مختلفی با ارسال کالا از کارخانه تا کشتی، از بندری به بندر دیگر و از بندر به انبار سر و کار دارند.

بلاک چین چگونه می تواند کمک کند؟

بلاک چین

فناوریی مانند بلاک چین می تواند تاخیر و آشفتگی را با فراهم آوردن اطلاعیه های آنی برای هر مشارکت کننده در زنجیره تامین حذف کند. بنابراین یک مشکل می تواند قبل از اینکه تبدیل به مصیبت شود، شناسایی و مورد خطاب قرار بگیرد. Subway اخیرا در همکاری با logiQ به پیگیری ارسالی ها از کارخانه ها به رستوران ها پرداخته تا به تقلیل ریسک شیوع بیماری کمک کند.

Lucelena Angarita مدیر پیگیری زنجیره تامین برای تعاونی های خرید مستقل و تعاونی خرید برای شرکت دارای امتیاز Subway اعلام کرد که:

ما می دانیم که آماده بودن و مهیا بودن می تواند تفاوت زیادی در مدیریت موفق یک حادثه کیفیتی ایجاد نماید. با استفاده از FoodLogiQ Connect`s Track and Trace همراه با GS1 U.S Foodservice Standards همکاران زنجیره تامین ما می توانند به مدیریت و پیگیری محموله ها از کارخانه و کارگاه تا رستوران بپردازند. چنین شفافیتی در زنجیره تامین ریسک را پایین می آورد که این در ارتباط با امنیت مصرف کننده بسیار با ارزش است.

البته هنوز هم ممکن است ادغام بلاک چین با زنجیره تامین یک چالش باشد مگر اینکه رستوران ها تعدادی از جزئیات را کنار بگذارند.

چگونه این راه حل های بلاک چینی ترقی خواهند کرد؟

به منظور ارتقای درست یک راه حل بلاک چینی، McGill گفته که رستوران ها لازم است که داده های خود را به شیوه ای استاندارد از طریق شناسایی گزینه و استاندارد سازی، ارائه داده ها و تحلیل سازمان دهی کنند.

مهم است که هر کس در زنجیره تامین زبان مشابهی در ارتباط با شناسایی محصول و اطلاعات محلی صحبت کند تا داده ها بتوانند مبادله و درک شوند. FoodLogiQ Connect این را با استفاده از یک شماره شناسایی ترید جهانی برای گزینه های هویتی خاص انجام می دهد و علاوه بر آن بنا به گفته McGill یک شماره موقعیت جهانی برای شناسایی امکانات موجود است.

برای ارائه داده ها، هر عضو از زنجیره تامین باید قادر به اشتراک آسان داده های رویداد پیگیری اصلی باشد. اگر اعضای تیم ندانند که چگونه از راه حل زنجیره تامین بلاک چین حداکثر استفاده را ببرند، این به کسی سود نخواهد رساند.

McGill ابراز داشت که:

به منظور ردیابی در کل زنجیره، همه همکاران در زنجیره تامین مجبورند فرآیند هایی را برای مخاطب سازی تسخیر و مبادله اطلاعات زنجیره تامین تراکنشی اعمال نمایند. شرکت ها باید در تلاش های خود انضباط داشته باشند زیرا صحت و کیفیت داده ها برای چنین برنامه هایی مهم ترین می باشند.

سرانجام مدیران زنجیره تامین رستوران ها باید قادر باشند که اطلاعات را از یک پلتفرم بگیرند و آن را تحلیل کنند تا بتوانند تصمیمات هوشمندانه ای بر اساس این اطلاعات بگیرند.

McGill می گوید که:

شفافیت واقعی در زنجیره تامین شرکت شما زمانی روی می دهد که کاربران قدرت ارزیابی داده ها و انجام تصمیمات هوشمندانه را بر اساس این تحلیل داشته باشند.

منبع
blockchaintechnews

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا