مقالات عمومی

بررسی فناوری بلاک چین در حوزه های دیگری به جز ارز دیجیتال

در چند سال گذشته سیلی از معلومات در زمینه بلاک چین و رمز ارز ها در میان عموم سرازیر شده است. دیگر آن روز ها به سر رسیده که مردم نمی دانستند رمز ارز چیست و این محبوبیت و شهرت به فضای رمز ارز و بلاک چین کمک کرده که در خلال چند سال گذشته با رشد عظیمی مواجه شوند. مفهوم بلاک چین در کل در مورد کنار هم قرار دادن مقادیر زیادی لیست تراکنش می باشد که متعاقبا از طریق رمز نگاری ایمن شده اند. هر بلوک در زنجیره متشکل از یک نشانگر هش می باشد که به بلوک قبلی مرتبط می شود و این در حالی است که با برچسب زمانی و داده های تراکنش همراه می شود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

حقیقت بلاک چین در بسیاری از صنایع و حوزه ها حقیقتی تلخ است زیرا این صنایع را مجبور به تحول در بسیاری از جنبه ها می کند و یا آنها را با ریسک از دست رفتن و جای خود را به بلاک چین دادن مواجه می کند. این امر منجر به نارضایتی در بخش های مختلفی شده و افراد نظاره گر آینده ای هستند که در این فضا توسط فناوری بلاک چین زیر و رو گشته است.

در ادامه تعدادی از بخش ها و صنایع مورد بحث قرار می گیرد که توسط بلاک چین در حال منقلب شدن می باشند.

بانکداری

بلاک چین و بانکداری

بزرگترین حوزه ای که تحت تاثیر کاربرد بلاک چین قرار گرفته، بانکداری می باشد که این حوزه قبلا از حضور رمز ارز ها هم بسیار رنج برده است. اگرچه بانکداری در چند سال گذشته بسیار پیچیده تر از قبل شده  اما هنوز هم وقتی صحبت از عدالت و شفافیت می شود، این حوزه با مشکلات زیادی مواجه است و بسیار عقب می باشد. تراکنش ها و نرخ های بهره تا حدود زیادی به نفع شرکت های مالی هستند و مشتریان در مقایسه با بانک ها و شرکت های مالی در وضعیتی ناخوشایند و زیان بار به سر می برند.

در موقعیت های بسیاری قرارداد های بانکی بسیار ناعادلانه و به ضرر افراد می باشند اما افراد گزینه های کمی برای انتخاب دارند و مجبور به پذیرش این قرارداد ها می شوند.

ترید و انتقال رمز ارز ها

ترید کردن

انقلاب رمز ارز سبب ایجاد تفاوتی اصلی در این زمینه می شود زیرا به وجود رمز ارز ها مشتریان می توانند تراکنش ها را به میل خود شروع کنند. هیچ مقام متمرکزی وجود ندارد که بر تراکنش ها نظارت کند و این در حالی است که امکان فساد در پایگاه های داده موجود منتفی است.

در نتیجه این فناوری قدرت برداشتن فشار اعمال شده از طریق بخش بانکی بر مشتری ها را دارد و این مشتری ها دیگر مجبور نیستند که هیچ هزینه ای را به دلال ها بپردازند. تخمین ها حاکی از آن است که صنعت بانکداری سالانه با حدود 20 میلیارد دلار هزینه ناشی از وجود دلال ها و واسطه ها مواجه است. بیت کوین و ریپل تعدادی از این رمز ارز ها هستند که می توانند در آینده تحول آفرین باشند. در نهایت می توان گفت که تجارت رمز ارز ها زمانی که سرور ها بر روی بلاک چین مدیریت و اجرا شوند، بسیار ارزان تر خواهد بود.

املاک و مستغلات

پردرآمدترین شغل مهندسی بلاکچین

وقتی که صحبت از املاک و مستغلات می شود، جوانان قرن بیست و یک ایده اجاره طولانی مدت را بیشتر از خرید مستقیم دوست دارند. ضمنا فرآیند پیدا کردن آپارتمان، گفتگو با صاحب خانه، انجام پرداخت و تنظیم قوانین می تواند برای بسیاری از افراد موضوعی رنج آور باشد.

این حوزه پتانسیل زیر و رو شدن توسط بلاک چین را دارا می باشد و برای تسهیل این فرآیند می توان از قرارداد های هوشمند هم در این حوزه کمک گرفت. در این حالت با متصل کردن مستاجر ها به صاحب خانه ها، ایده وجود دلال و واسطه محو می شود. در این حالت فرآیند گفتگو بسیار تسهیل می شود زیرا این امکان وجود دارد که واسطه ها به نفع خود اقدامات و عملیات را تغییر دهند و نبود این واسطه ها قطعا گفتگو بین مستاجر و صاحب خانه را آسان تر و شفاف تر خواهد کرد.

فناوری بلاک چین را همچنین می توان به منظور تنظیم قرارداد های اجاره با استفاده از قرارداد های هوشمند مورد استفاده قرار داد و در این حالت برای هر یک از طرفین امکان پذیر نخواهد بود که از قراردا عدول کنند. پلتفرم هایی وجود دارد که کارشان خرید املاک است که در آنجا فروشندگان می توانند املاکی را که قرار است توکنی شوند، لیست کنند. افراد علاقه مند به خرید این املاک می توانند این توکن ها را در یک صرافی غیر متمرکز و از طریق ترید دریافت کنند.

مسافرت

رویداد بلاک چین BMW

پیدایش اوبر (Uber) با استقبال زیادی در سراسر جهان مواجه شد اما انحصاری که در چند سال گذشه در اختیار این شرکت قرار گرفته است در میان مسافران و رانندگان نارضایتی روز افزونی را ایجاد کرده است. اکثر رانندگان Uber از شغل و درآمد خود راضی نیستند و این قضیه مشهود است.

دریافتی ها در حد وسیعی به نفع شرکت تمام می شود و رانندگان برای دریافت حقوقی مناسب با رقابت زیادی مواجه هستند. در این میان، ایجاد یک سیستم غیر متمرکز از طریق فناوری بلاک چین می تواند تفاوت های عظیمی را ایجاد کند.

در حال حاضر، حمل و نقل در انحصار شرکت های محدودی مانند Uber می باشد که اگر یک سیستم غیر متمرکز وارد فضا شود، رانندگان قادر خواهند بود که برای رقابت با رانندگان دیگر، نرخ های شخصی خود را تعیین کنند. در این حالت آنها قادر خواهند بود به منظور متمایز کردن خود، سرویس هایی جانبی را نیز فراهم کنند.

پلتفرم هایی که از فناوری بلاک چین به منظور تسهیل مسافرت و حمل و نقل در سطح جهان استفاده می کنند، از عواید رانندگان بر نمی دارند و در نتیجه در هزینه ها برای رانندگان و مسافران صرفه جویی می شود. با این وجود، رمز ارز ها تنها حیطه ای نیستند که فناوری بلاک چین می تواند در آن تاثیرگذار باشد و بلاک چین می تواند در گستره وسیعی از صنایع و حوزه های دیگر وارد شود.

موسیقی

امروزه صنعت موسیقی به شیوه ای ناعادلانه شکل گرفته و تنها در انحصار چند شرکت خاص است. این صنعت در بسیاری از موارد شبیه جهان انتشارات است که در آن تنها چند شرکت از مزایای برجسته برخوردارند. نوازندگانی وجود دارند که به همین دلیل از اجرای برنامه فراری هستند و این حقیقت تلخ در صنعت موسیقی مشهود است و بسیاری از هنرمندان در انتظار دریافت بخش مناسبی از عواید خود می باشند.

اپل موزیک (Apple Music) و اسپاتیفای (Spotify) چند تا از راه حل های موجود برای هنرمندان می باشند اما این پرداختی ها نیز در مقایسه با آنچه که هنرمندان می توانند از طریق فروش سی دی کسب کنند، ناچیز می باشند. پروژه های بلاک چینی با تمرکز بر این حیطه در صدد فراهم آوردن بستری برای هنرمندان هستند که این هنرمندان بتوانند درآمد بیشتری از فروش موسیقی خود داشته باشند.

بخش هایی از این موسیقی را می توان به وسیله بیت کوین و ودیگر محصولات فناوری بلاک چین خریداری نمود. با استفاده از این شیوه می توان از هواداران مساعدت دریافت کرد و تا حدود زیادی حق الزحمه نوازندگان را بهبود بخشید و در این حالت دیگر نگرانی در زمینه کم شدن درآمد آنان در اثر وجود شرکت ها مرتفع خواهد شد. قبلا این نگرانی موجود بود که آیا بیت کوین پول واقعی است یا نه که هم اکنون دیگر این نگرانی مرتفع شده است.

بازی (گیمینگ)

کلکسیون بازی بلاکچین

بازی و رمز ارز ها چندین سال است که در کنار هم قرار دارند اما در این اواخر توجه ها بیشتر به آنها جلب شده اند. وقتی که صحبت از چشم انداز دیجیتال و شیوه انجام تراکنش های آنلاین می شود، صنعت بازی نقش پیشگامی دارد.

در حال حاضر گیمر ها قادرند که برنامه هایشان را به صورت اینترنتی بفروشند اما ایده آل بعدی برای یک گیمر این است که قادر باشد به ترید دارایی های دیجیتال خود در فورم ها یا سایت های تجارت الکترونیک بپردازد. از فناوری بلاک چین می توان استفاده بهینه کرد و گیمر ها را قادر ساخت که به ترید برنامه های خود بپردازند. این یکی از اولین گزینه هایی خواهد بود که به ذهن گیمر ها خطور خواهد کرد تا از رمز ارز ها کسب درآمد کنند.

با وجود نام های بزرگ و مشهور، توسعه دهندگان مستقل بازی ها نمی توانند در این فضا خودی نشان دهند زیرا این نام های بزرگ از فنون بازاریابی عظیمی برای فروش استفاده می کنند. این امر سبب شده که صنعت بازی و سرگرمی به سمت شرکت های بزرگ متمایل شود که این شرکت ها توسعه دهندگان مستقل را مجبور می کنند تا برنامه هایشان را به مبلغ ناچیزی به آنها بفروشند. در چند سال گذشته، صنعت بازی بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است و بلاک چین نیز پتانسیل متحول کردن این صنعت مورد توجه قرار گرفته را دارد.

هوش مصنوعی

بلاکچین و هوش مصنوعی

همه ما شنیده ایم که گاها شطرنج باز های بزرگ با کامپیوتر مسابقه می دهند و شکست می خورند. کامپیوتر با استفاده از فناوری هوش مصنوعی قادر به انجام این کار است. در فناوری هوش مصنوعی داده های مختلف مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند و الگو ها و قوانین از میان آنها استخراج می شود. مشکلی که امروزه فناوری هوش مصنوعی با آن مواجه است، دسترسی به داده های متنوع و طبقه بندی شده است که بلاک چین در این قضیه می تواند مشکل گشا باشد و به یاری هوش مصنوعی بیاید. با تلفیق بلاک چین و هوش مصنوعی می توان به اقدامات مهمی مانند مدیریت پورتفو پرداخت و دریچه ای از درآمد خودکار را برای همگان به ارمغان آورد.

انتخابات و رای گیری

امروزه انتخابات ها متمرکز هستند و احتمال تقلب در آنها زیاد است. هر روزه در گوشه و کنار جهان با خبر های تقلب در انتخابات روبرو می شویم که در این زمینه بلاک چین می تواند بسیار مشکل گشا باشد زیرا بلاک چین یک پایگاه داده غیر متمرکز می باشد که امکان تقلب در آن بسیار پایین است. بنابراین اگر فرضا نتایج انتخابات در یک ایالت بر روی بلاک چین قرار گیرد دیگر امکان تغییر در آن نیست و افراد دیگر در گوشه و کنار جهان از آن مطلع خواهند شد.

آموزش و پرورش

یکی دیگر از حیطه هایی که بلاک چین می تواند در آن بسیار تاثیر گذار باشد آموزش و پرورش است. امروزه در سیستم های آموزش و پرورش کاغذ بازی بیداد می کند و افراد زیادی در بایگانی ها مشغول نگه داری از اسناد و مدارک تحصیلی و غیره هستند که بلاک چین نیاز به این نیروی کار را از میان بر می دارد و سبب صرفه جویی در انرژی و هزینه ها می شود. از طرف دیگر با پرداخت از طریق رمز ارز ها می توان مشکل پرداخت شهریه دانشجویانی را که در دانشگاه های خارجی تحصیل می کنند، رفع کرد زیرا رمز ارز ها پرداخت های بین مرزی را بسیار سریع می کنند و فی تراکنش را نیز تا حدود زیادی کاهش می دهند. بلاک چین کاربرد های بسیار دیگری نیز در آموزش و پرورش دارد که بیان همه آنها در این نوشتار امکان پذیر نیست.

پزشکی و درمان

امروزه بیماران مالک سوابق خود نیستند و گاها آزمایش هایی را باید از بیمارستانی به بیمارستان دیگر و از منطقه ای به منطقه دیگر تکرار کنند زیرا سوابق و داده های بیمار در یک سیستم توزیع شده و غیر متمرکز ذخیره نشده است. با استفاده از بلاک چین می توان داده ها و سوابق بیمار را ذخیره کرد و در این حالت بیمار با استفاده از کلید خصوصی، خود مالک اطلاعات خود می شود و این اطلاعات را با هر کس که بخواهد در میان می گذارد. با توجه به ماهیت غیر متمرکز بلاک چین امکان تغییر و از بین رفتن این اطلاعات نیز تقریبا منتفی است. تنها در ابتدای کار است که مشکلاتی وجود دارد و بیماران باید احراز هویت کنند و اطلاعات خود را بر روی بلاک چین قرار دهند و پس از آن دیگر این اطلاعات و داده ها برای همیشه مصون خواهند ماند.

نتیجه گیری

بلاک چین در حال متحول کردن تقریبا هر صنعتی است اما آیا حوزه هایی هستند که با این فناوری جدید و نوظهور بیشتر تحت تاثیر قرار بگیرند و متحول شوند؟ جواب این سوال براستی سخت است و بسیاری از آنچه که ما در این مقاله نوشته ایم ایده هایی محض هستند که با تمایلات و اطلاعات رسانه ای پشتیبانی می شوند.

نظر شما چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید و اجازه دهید در این رابطه وارد بحث شویم.

منبع
coinspeaker

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا