متوسط مقالات عمومی

استفاده بیت کوین و آلتکوین های دیگر در جهان امروز

بیت کوین و کوین های جایگزین پذیرش متفاوتی در میان مردم داشته‌اند: از ابزارهای گمانه زنی برای ترید کردن تا یک گزینه سرمایه گذاری، طلای دیجیتال و غیره. با این حال بسیاری از آنها هدف‌های معنی داری دارند که هنگامی قیمت کوین خود را می‌بینند، نادیده گرفته می‌شوند.

در حالی که بسیاری از افراد از دارایی های دیجیتال برتر و کاربرد آنها آگاه هستند، بیایید به ارزهای دیجیتال کمتر شناخته شده و کاربرد آنها در جهان واقعی نگاهی بیاندازیم.

با مهمترین آنها شروع کنیم: بیت کوین

با برترین ارزدیجیتال از نظر ارزش بازار شروع می کنیم. اولین آنها بیت کوین است و به عنوان یک روش پرداخت همتا به همتا کار می‌کند. بیت کوین یک ارز دیجیتال با ارزش است که توسط یک نهاد واحد مانند دولت یا بانک مرکزی نگهداری نمی‌شود و واژه “غیرمتمرکز“ از اینجا می‌آید.

از آنجایی که بیت کوین بزرگترین و محبوب‌ترین ارز دیجیتال جهان است، توجه‌های بسیاری را به خود جلب کرده است. CryptoPotato در گذشته درباره ۵ صنعت عمده که می‌توانید از این ارز برای خرید کالاها و خدمات مختلف استفاده کنید، گزارشی تهیه کرده است.

از نظر استفاده واقعی به عنوان یک روش پرداخت، ویدئویی از یک کاربر یوتیوب نشان می‌دهد که تا کجا می توان پیش رفت. او سعی می کند یک روز کامل را در لندن تنها به استفاده از بیت کوین زندگی کند؛ بدون اینکه از پول نقد و کارت‌های اعتباری استفاده کند.

او کار را با اینکه چگونه مقداری بیت کوین را از بزرگترین صرافی مبتنی بر کریپتو ایالات متحده – کوین بیس- بخریم، شروع می‌کند. از آنجا که نمی‌توانست بیت کوین واقعی را برای تاکسی پرداخت کند، باید این کار را از طریق کارت های پیش پرداخت ارز دیجیتال انجام می‌داد. در ادامه وی موفق به خرید غذا، یافتن چند دستگاه خودپرداز بیت کوین و حتی خرید بلیط هواپیما به آمستردام شد.

به طور کلی او روزها با مشکلاتی روبرو می‌شود که اثبات می‌کند بیت کوین طی ده سال گذشته مسیری طولانی را پشت سر گذاشته است؛ اما هنوز به همان اندازه که جامعه دوست دارد مورد پذیرش توده ها قرار نگرفته است.

بقیه آلتکوین ها چه وضعیتی دارند؟

اگر بزرگترین ارز دیجیتال برای اهداف واقعی خود در سراسر جهان مشکل داشته باشد، سایر پروژه‌های کمتر شناخته شده چه وضعیتی دارند؟ این موضوع چند روز پیش در یک پست ردیت(Reddit) مطرح شد و واکنش‌های زیادی دریافت کرد. کاربران نمونه‌های مختلفی از نحوه اجرای پروژه‌های مختلف کریپتو در دنیای واقعی را نشان می‌دهند؛ اما تعداد آنها چندان چشمگیر نیست. با این حال برخی از آنها عبارتند از:

  • استیمیت(Steemit): یک وبسایت رسانه اجتماعی و بلاگ کردن مبتنی بر بلاکچین است که به کاربران با ارز دیجیتال استیم(Steem) پاداش می‌دهد.
  • پارتیکل(Particl): یک پلتفرم متن باز و بازار غیرمتمرکز حریم خصوصی است که روی بلاک چین ساخته می شود تا با هر ارز دیجیتال کار کند.
  • لبری(LBRY): یک پلتفرم غیرمتمرکز انتشار و پخش محتوا است. چمد هفته قبل یوتیوب، بزرگترین پلتفرم متمرکز انشار ویدئو، محتواهای مربوط به ارز دیجیتال خود را از سایت خود حذف کرد و جامعه آن به گزینه های غیرمتمرکز تر روی آوردند.
  • Travala.com: یکی از بزرگترین پلتفرم های رزرو بلیط سفر است و نه تنها بیت کوین و AVA ارز دیجیتال بومی خود را به عنوان گزینه اولیه پرداخت، بلکه پی پال(PayPal) و کارت های اعتباری را نیز می‌پذیرد.
  • گولم(Golem): محاسبات ابری غیرمتمرکز.
  • آرویو(Arweave): یک پلتفرم غیرمتمرکز برای بایگانی محتوا.
  • سیا و فایل کوین(Sia & Filecoin): هر دو عموما یک ایده را دنبال می‌کنند و به عنوان یک ذخیره دیجیتال غیرمتمرکز برای داده‌ها استفاده می‌شوند.

برخی از پروژه‌های ذکر شده دیگر که در جهان واقعی استفاده می‌شوند عبارتند از: نانو(NANO)، وی چین(VeChain)، بریو(BAT) و مونرو.

با این حال در بیشتر قسمت‌ها، این پست بر گفتگوهای واقعی در بین کاربران تمرکز دارد که آیا بلاکچین به قول خود برای کمک به غیرمتمرکز کردن زمینه های مشترک معیشت ما، کمک کرده است یا خیر. اکثر مردم موافق هستند که این فناوری کاربردهای بالقوه بسیار خوبی را ارائه می‌دهد اما هنوز به روشی اجرا نشده است که به مردم عادی کمک کند. همچنین شایان ذکر است که ما هنوز در مراحل اولیه تکامل آن هستیم؛ مانند جایی که اینترنت در اواسط دهه ۹۰ بود و به نظر می‌رسید که بسیار مخرب است. اینطور نیست؟

در این زنجیره فکری باید پیش بینی سرمایه گذار برجسته تایلر وینکلووس(Tyler Winklevoss)، یکی از  طرفداران فن آوری مبتنی بر بلاکچین را ذکر کنیم.

وی اخیرا اظهار داشت كه معتقد است كه فناوری دفتر کل دیجیتال به اندازه ایمیل ها ضروری خواهد بود. به علاوه او فکر می‌کند که این فناوری موفق شده به چیزی بیش از علاقه ویژه تبدیل شود.

اگرچه هنوز راه طولانی در پیش است اما شاید به جرات بتوان گفت که پیاده سازی ها مشهود است و امیدوارم که این زمینه به روشی صحیح در حال بلوغ باشد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا