تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، BNB، تون کوین، وی چین و بیت گت توکن (۲۷ فروردین ۱۴۰۳)

قیمت بیت کوین پس از اینکه بخش زیادی از هفته گذشته را در رکود سپری کرد، در دو روز گذشته با ریزش سنگینی همراه شد. به دنبال این ریزش سنگین، ۲.۵ میلیارد دلار از پوزیشن‌های معاملاتی لیکویید شد که بخش زیادی از آنها را پوزیشن‌های لانگ لوریج‌دار تشکیل می‌دهند.

به گزارش میهن بلاکچین، سقوط قیمت بیت کوین به شدت بر بازار آلت کوین‌ها تاثیر گذاشت و قیمت آنها را کاهش داد به طوری که برخی از ۲۰ ارز دیجیتال برتر بازار از نظر مارکت کپ، نزدیک به ۲۰٪ ریزش را تجربه کردند. به دنبال ریزش سنگین آلت کوین‌ها، دامیننس بیت کوین به ۵۶.۳٪ رسید که بالاترین سطح در سه سال اخیر محسوب می‌شود.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

اگرچه ریزش اخیر بیت کوین بخش زیادی از معامله‌گران کوتاه‌مدت را به ضرر وارد کرده است، هنوز حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری از دست نرفته است. این یعنی این ریزش را می‌توان یک اصلاح قیمت طبیعی در فاز صعودی بازار تلقی کرد. اگرچه توصیه می‌شود معامله‌گران در این وضعیت احتیاط کنند، هنوز هیچ دلیلی برای وحشت از بازگشت بازار نزولی وجود ندارد.

روند بیت کوین در روزهای آتی چگونه خواهد بود؟ کدام سطوح حمایتی و مقاومتی را باید زیر نظر داشت؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، BNB، تون کوین، وی چین و بیت گت توکن را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

اگرچه نوسانات و بی‌ثباتی بار دیگر به بیت کوین بازگشته، این ارز دیجیتال روزهای زیادی است در محدوده ۶۰٬۷۷۵ تا ۷۳٬۷۷۷ دلار نوسان می‌کند که نشان‌دهنده بلاتکلیفی معامله‌گران برای روند آتی است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

قیمت بیت کوین روز گذشته به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۶٬۷۴۳ دلار) سقوط کرد و به زیر حمایت ۶۰٬۷۷۵ دلاری رسید. با این حال، سایه بلند روی کندل روزانه نشان می‌دهد خریداران تمام قد از حمایت ۶۰٬۷۷۵ دلاری دفاع کرده‌اند.

احتمال می‌رود در صورت افزایش دوباره قیمت، در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۷٬۸۰۷ دلار) با مقاومت فروشندگان مواجه شویم. در صورت کاهش بیت کوین پس از آزمایش این مقاومت، خرس‌ها (فروشندگان) دوباره تلاش خواهند کرد تا قیمت را به زیر ۶۰٬۷۷۵ دلار بکشانند. در سمت مقابل اما اگر این مقاومت با موفقیت شکسته شود، بیت کوین می‌تواند تا ۷۳٬۷۷۷ دلار صعود کند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و قرار گرفتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در محدوده منفی از تسلط فروشندگان بر بازار خبر می‌دهد. انتظار می‌رود در صورت رشد قیمت، بیت کوین در حوالی میانگین متحرک مذکور با مقاومت فروشندگان مواجه شود. در صورت پس زده شدن قیمت از این سطح، فروشندگان احتمالا دوباره حمایت ۶۰٬۷۷۵ دلاری را آزمایش خواهند کرد. در صورت از دست رفتن این حمایت، قیمت بیت کوین ممکن است تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۵۴٬۲۹۸ دلار کاهش یابد.

در سمت مقابل اما اگر قیمت بیت کوین از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای عبور کند، احتمالا برای مدت بیشتری در ناحیه ۶۰٬۷۷۵ تا ۷۳٬۷۷۷ دلار نوسان خواهد کرد. در صورتی که قیمت از ۷۳٬۷۷۷ دلار عبور کند، فاز بعدی رالی صعودی بیت کوین آغاز خواهد شد که می‌تواند قیمت را ابتدا تا ۸۰٬۰۰۰ و سپس تا ۸۴٬۰۰۰ دلار افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال BNB

BNB در روزهای اخیر در محدوده نسبتا بزرگی در حال نوسان است. این نشان می‌دهد بلاتکلیفی زیادی بین خریداران و فروشندگان وجود دارد.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

قیمت BNB روز گذشته تا خط حمایت محدوده نوسانی مذکور در حوالی ۴۹۵ دلار سقوط کرد. با این حال، سایه بلند روی کندل روز گذشته نشان می‌دهد گاوها از این ریزش با دید فرصتی برای خرید در کف استفاده کرده‌اند. در ادامه، خریداران به دنبال آن خواهند بود تا قیمت را تا مقاومت سربار ۶۳۵ دلاری افزایش دهند. انتظار می‌رود در این سطح با فشار فروش زیادی مواجه شویم.

در صورت ریزش قیمت، دو سطح حمایتی ۴۹۵ و ۴۶۰ دلار را باید با دقت مدنظر قرار داد. انتظار می‌رود خریداران با تمام وجود از این سطوح دفاع کنند اما اگر قیمت به زیر این حمایت‌ها سقوط کند، ممکن است روند نزولی جدیدی تا ۴۰۰ دلار آغاز شود.

نمودار BNB تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت BNB به زیر خط روند صعودی الگوی مثلثی صعودی سقوط کرده و این الگو را بی‌اعتبار کرده است. بی‌اعتبار شدن الگوهای صعودی معمولا سیگنالی منفی است. همانطور که در نمودار مشخص است، قیمت بایننس کوین روز گذشته تا ۵۰۸ دلار سقوط کرد اما با افزایش فشار خرید معامله‌گران دوباره افزایش یافت. احتمال می‌رود BNB در حوالی خط روند صعودی مذکور با مقاومت فروشندگان همراه شود.

در صورت پس زده شدن قیمت از خط روند صعودی، BNB می‌تواند تا ۴۹۵ دلار سقوط کند. در سمت مقابل اما صعود به بالای این خط روند مسیر را برای رشد بیشتر تا ۶۰۰ دلار و سپس ۶۳۵ دلار باز می‌کند.

تحلیل تکنیکال تون کوین

قیمت تون کوین در هفته‌های اخیر در یک کانال صعودی افزایش یافته است که نشان می‌دهد گاوها (خریداران) همچنان به خرید در زمان ریزش قیمت ادامه می‌دهند.

نمودار تون کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار تون کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اگرچه قیمت تون کوین در دو روز گذشته به زیر خط حمایت این کانال سقوط کرد، سایه بلند روی کندل این دو روز از فشار خرید قوی خریداران حکایت دارد. عدم ریزش بیشتر قیمت نیز ممکن است به جذب بیشتر خریداران دامن زده باشد. در حال حاضر، گاوها به دنبال آن‌اند تا قیمت را به خط مقاومت کانال صعودی مذکور در حوالی ۷.۵۰ دلار برسانند.

در حال حاضر هردو میانگین متحرک رسم شده در نمودار بالا شیب صعودی دارند و شاخص RSI نیز در محدوده مثبت قرار گرفته که نشان می‌دهد وضعیت فعلا به نفع خریداران است. در صورتی کاهش شدید قیمت تون کوین و بسته شدن کندلی پایین‌تر از خط حمایت کانال صعودی مذکور، پیش‌بینی صعودی فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو قیمت تون کوین می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود در حوالی ۴.۲۸ دلار سقوط کند.

نمودار تون کوین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار تون کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، هرگونه افزایش قیمت ممکن است در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و خط روند نزولی رسم شده در نمودار بالا با مقاومت مواجه شود. در صورت کاهش قیمت از مقاومت سربار و سقوط به زیر ۵.۷۱ دلار، ممکن است شاهد تداوم ریزش تا ۵ دلار باشیم.

در سمت مقابل اما اگر خط روند نزولی مذکور به سمت بالا شکسته شود، می‌توان گفت روند اصلاحی به پایان خودش رسیده است. چنین اتفاقی می‌تواند تون کوین را تا مقاومت ۷.۶۷ دلاری افزایش دهد.

تحلیل تکنیکال وی چین

قیمت وی چین در روزهای اخیر در محدوده ۰.۰۳۶ تا ۰.۰۵۱ دلاری تثبیت شده که نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست.

نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

همانطور که مشخص است، معامله‌گران معمولا با نزدیک شدن قیمت به خط حمایت محدوده مذکور اقدام به خرید کرده و در نزدیکی مقاومت سربار دارایی خود را به فروش می‌رسانند. ریزش شب گذشته نیز در حوالی سطح ۰.۰۳۶ دلاری با حمایت خریداران همراه شده است. در صورتی که قیمت وی چین در ادامه بتواند از میانگین‌های متحرک رسم شده در نمودار فراتر برود، می‌توان انتظار داشت رنج زدن این ارز دیجیتال برای چند روز دیگر ادامه داشته باشد.

در سمت مقابل اما، ریزش قیمت و سقوط به زیر ۰.۰۳۵ دلار می‌تواند کنترل بازار را به خرس‌ها واگذار کند. در این سناریو، قیمت وی چین می‌تواند تا حمایت ۰.۰۲۵ دلاری کاهش یابد.

نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار وی چین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته نیز میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای در حال کاهش یافتن است و شاخص RSI در محدوده منفی قرار گرفته که نشان می‌دهد کفه ترازو فعلا کمی به سمت فروشندگان است. در صورتی که قیمت از سطوح فعلی یا پس از آزمایش میانگین متحرک مذکور کاهش یابد، خرس‌ها بار دیگر برای آزمایش حمایت ۰.۰۳۶ دلاری تلاش خواهند کرد. در صورتی که این حمایت از دست برود، ممکن است روند نزولی جدیدی آغاز شود.

در سمت مقابل اما افزایش فشار خرید می‌تواند قیمت وی چین را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای خود فراتر ببرد. در این سناریو احتمالا برای مدت طولانی‌تری شاهد نوسان قیمت در محدوده ۰.۰۳۶ تا ۰.۰۵۱ دلار خواهیم بود.

تحلیل تکنیکال بیت گت توکن

قیمت بیت گت توکن در حال اصلاح شدن در یک روند صعودی قوی است که نشان‌دهنده فروش و سیو سود معامله‌گران کوتاه‌مدت است.

نمودار بیت گت توکن تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت گت توکن تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

به دنبال ریزش روز گذشته بازار، قیمت بیت گیت توکن به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه در حوالی ۱.۱۷ دلار سقوط کرد. در حال حاضر خرس‌ها به دنبال آن‌اند تا قیمت را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱.۰۲ دلار) کاهش دهند، با این حال، خریداران با تمام قدرت در حال دفاع از سطوح فعلی هستند که نشان‌دهنده خرید در کف معامله‌گران است.

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را به بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بازگردانند، بیت گت توکن می‌تواند تا مقاومت سربار ۱.۳۸ دلاری صعود کند. در صورت کاهش قیمت از این مقاومت، احتمالا برای چند روز شاهد تثبیت قیمت BGB بین میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و مقاومت ۱.۳۸ دلاری خواهیم بود.

نمودار بیت گت توکن تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت گت توکن تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت بیت گت توکن به زیر محدوده ۱.۲۰ تا ۱.۳۸ دلاری سقوط کرده که از آغاز روند نزولی جدیدی خبر می‌دهد. شیب نزولی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای و قرار گرفتن RSI در محدوده منفی نیز از این ادعا حمایت می‌کند.

در صورت ریزش بیشتر قیمت و سقوط به زیر ۱.۱۱ دلار، احتمالا قیمت بیت گت توکن تا ۱ دلار کاهش خواهد یافت. در سمت دیگر، اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای فراتر برود، پیش‌بینی نزولی فاقد اعتبار خواهد شد. در این سناریو BGB می‌تواند تا ۱.۲۸ دلار و سپس ۱.۳۵ دلار افزایش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا