اخبار خارجی

بیش از ۱ میلیارد دلار قراردادهای آتی بیت کوین لیکویید شد

روز ۲۲ فوریه گپ قیمتی معاملات آتی بیت کوین در بورس کالای شیکاگو CME با کاهش نرخ BTC/USD به زیر ۵۴۰۰۰ دلار بسته شد. گپ قیمت بازار CME به این دلیل ایجاد می‌شود که معاملات این بازار در آخر هر هفته و یا تعطیلات رسمی آمریکا بسته می‌شوند. در پی این کاهش قیمت ۱ میلیارد دلار از قراردادهای آتی بیت کوین نقد شد.

برخلاف اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال که در طول ۲۴ ساعت فعال هستند و از آنجا که بازار CME همیشه باز نیست، این گپ‌ها بین قیمت بازار بورس کالای شیکاگو و سایر صرافی‌ها به وجود می‌آید.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین و گپ قیمت آن

چرا گپ قیمت CME مهم است؟

گپ قیمت بورس کالای شیکاگو یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی است که در رالی صعودی بیت کوین اتفاق می‌افتد و برای ادامه روند صعودی در کوتاه مدت لازم است که این فاصله پر شود.

به عنوان مثال آخرین گپ قیمت زمانی رخ داد که در اکثر صرافی‌های ارز دیجیتال، قیمت BTC به حدود ۵۸۰۰۰ دلار رسیده بود اما در این زمان بازار CME به مدت دو روز تعطیل بوده است. در نتیجه فاصله‌ای از قیمت ۵۵،۵۰۴ دلار به وجود آمده است. پس از باز شدن بازار CME در روز دوشنبه، قیمت Bitcoin برای پر کردن این فاصله به مقدار زیادی کاهش پیدا کرد.

بسته شدن گپ قیمت بیت کوین

معمولا بیت کوین بعد از باز شدن کندل هفته جدید، با اصلاح شدیدی روبرو می‌شود. این اصلاح باعث می‌شود قراردادهای خرید استقراضی با اهرم‌های بالا (Long) نقد شوند و تعادل قیمت بازار برقرار شود.

قبل از باز شدن کندل این هفته، میزان Funding rate بازارهای آتی بیت کوین بین ۰.۱ تا ۰.۱۵٪ قرار داشت که این میزان ۱۰ تا ۱۵ برابر مقدار معمولی آن (۰.۰۱٪) است.

اگرچه فاندینگ ریت بازار آتی BTC در طول مدت بازار صعودی آن به نسبت قبل بالاتر بوده است، با این حال مقدار ۰.۱۵٪ نشان می‌دهد که این بازار به اندازه کافی شلوغ شده است.

هم‌زمان شدن گپ قیمت بازار CME با نرخ بالای فاندینگ ریت و همچنین اخبار مرتبط با انتقال حجم عظیمی از بیت کوین توسط نهنگ‌های بازار به صرافی‌ها، می‌تواند دلیل افت قیمت این ارز دیجیتال باشد.

واریز حجم زیادی بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال

وبسایت کریپتو کوانت در توییتر خود اعلام کرده است که حجم زیادی ارز دیجیتال BTC به صرافی جمینی که یکی از بزرگ‌ترین صرافی‌های بازار است واریز شده است.

واریز حجم زیادی بیت کوین به صرافی جمینی

زمانی که نهنگ‌ها حجم زیادی را به صرافی‌های ارز دیجیتال منتقل می‌کنند معمولا به این دلیل است که می‌خواهند از دارایی‌های خود سود کسب کنند و آنها را در صرافی‌ها بفروشند. در نتیجه‌ی این فروش، قیمت به شدت افت می‌کند.

البته فروش بیت کوین توسط نهنگ‌ها ممکن است باعث اصلاح‌های شدیدتری شود. کاهش قیمت باعث می‌شود بسیاری از سفارشات خرید استقراضی در بازارهای آتی نقد شوند.

بسیاری از سفارشات لانگ که با اهرم‌های بالا ثبت شده‌اند به سرعت لیکویید می‌شوند و در نتیجه اثر فروش نهنگ‌ها را چند برابر می‌کنند. داده‌ها نشان می‌دهد که بیش از ۱ میلیارد دلار از قراردادهای آتی در ۲۴ ساعت گذشته نقد شده‌اند.

بسیاری از تریدرها پیش‌بینی کرده‌اند که بازار به آرامی بعد از اصلاح صورت گرفته به روال قبلی برگردد. اسکات ملکر تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال می‌گوید که اصلاح‌های صورت گرفته در گذشته نشان داده است که دوام زیادی ندارند. او می‌گوید:

من هیچ ایده‌ای ندارم که امروز چه اتفاقی افتاده است، اما می‌دانم که اصلاح قیمت‌ها زیاد دوام ندارند. دوست دارم که بعد از این فروش صورت گرفته، بازار به آرامی به روند قبلی خود برگردد. احتمال ریزش قیمت وجود دارد، اما هر حرکتی مانند این مورد، یک فرصت خرید محسوب می‌شود.

درست قبل از اصلاح امروز، و از زمان سقوط بازار در ماه مارس ۲۰۲۰، بازار شاهد بزرگ‌ترین جریان واریز BTC به صرافی‌ بوده است. داده‌های وبسایت IntoTheBlock نشان می‌دهد که ۳۳،۸۷۰ بیت کوین به صرافی جمینی واریز شده است. صرافی‌های بایننس و coinbase در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند.

بیشترین میزان واریز بیت کوین به صرافی

 

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا