تحلیل تکنیکال

سقوط قیمت بیت کوین تا ۶۰٬۰۰۰ دلار؛ آیا BTC بیشتر از این اصلاح می‌شود؟

قیمت بیت کوین حدودا یک ماه پس از ثبت اوج ۷۳٬۸۰۰ دلاری، بیش از ۱۴٪ اصلاح شده و به کانال ۶۰٬۰۰۰ دلاری سقوط کرده است. در حال حاضر، خروجی سرمایه از ETFهای اسپات، تنش‌های ژئوپلیتیکی در منطقه خاورمیانه و بالا ماندن نرخ بهره آمریکا در اوج ۲۳ ساله خود فشار نزولی بر قیمت بیت کوین وارد می‌کند و می‌تواند قیمت را بیش از این کاهش دهد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر تنها دو روز دیگر تا هاوینگ چهارم بیت کوین باقی مانده و همه توجهات به این رویداد مهم متمرکز شده است. اما آیا قیمت بیت کوین دوباره سقوط خواهد کرد یا شاهد ریکاوری و بهبود شرایط فعلی خواهیم بود؟

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ ساعته – منبع: TradingView

الگوی سه قله در نمودار بیت کوین و احتمال کاهش ۱۴٪

بیت کوین در ۳۰ روز اخیر سه بار تلاش کرد تا از اوج قیمت خود فراتر برود اما موفق نشد. این نشان می‌دهد معامله‌گران در سطوح نزدیک به سقف تاریخی بیت کوین در بلاتکلیفی به سر می‌برند و سیو سود و افزایش فشار فروش آنها مانع از صعود بیشتر قیمت می‌شود.

نوسانات قیمت بیت کوین در هفته‌های اخیر باعث شده تا چیزی شبیه به الگوی سه قله (triple-top) در نمودار این ارز دیجیتال تشکیل شود. الگوی سه قله، یک الگوی تکنیکالی نزولی است که از سه اوج متوالی در یک سطح قیمتی و دو اصلاح جزیی در میان آنها بوجود می‌آید.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در این الگو، اگر قیمت پایین‌تر از خط حمایت الگو بسته شود، می‌تواند به اندازه فاصله خط حمایت تا اوج الگو سقوط کند. خط حمایت این الگو در حوالی ۶۳٬۵۰۰ دلار قرار دارد و در حال حاضر بیت کوین پایین‌تر از آن معامله می‌شود.

در صورت تایید این الگوی نزولی، قیمت بیت کوین می‌تواند با ۱۴.۲۵٪ ریزش به حوالی ۵۶٬۴۵۰ دلار سقوط کند. در غیر این صورت، اگر قیمت دوباره به بالای خط حمایت برگردد، ممکن است شاهد صعود آن تا مرز ۷۰٬۰۰۰ دلار باشیم.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

آیا خرید بیت کوین توسط شرکت‌های بزرگ متوقف شده است؟

تیم تحلیلی استاک مانی لیزردز (Stockmoney Lizards) معتقد است طبق الگوی وایکوف (Wyckoff)، در حال حاضر امکان ریزش بیشتر قیمت بیت کوین وجود دارد.

به گفته این تیم تحلیلی، افزایش قیمت و اصلاح اخیر بیت کوین مشابه روندهایی است که معمولا در طول شکل‌گیری مدل توزیع وایکوف مشاهده می‌شود. این تحلیلگران معتقدند بیت کوین در حال حاضر وارد مرحله «sign of weakness» یا به اصطلاح تضعیف روند شده است.

تغییرات قیمت بیت کوین بر اساس الگوی وایکوف - منبع: TradingView
تغییرات قیمت بیت کوین بر اساس الگوی وایکوف – منبع: TradingView

این مرحله نشان‌دهنده کاهش تقاضا برای یک دارایی است که منجر به روند نزولی آن می‌شود. تحلیلگران استاک مانی لیزردز معتقدند در حال حاضر این کمبود تقاضا در بازار بیت کوین، به دلیل تمایل سرمایه‌گذاران برای دوری از ریسک با توجه به فاکتورهای مختلف از جمله بالا ماندن نرخ بهره و تشدید بحران خاورمیانه رخ داده است.

این تحلیلگران می‌گویند:

شرکت‌های بزرگ در حال حاضر خرید خود را متوقف کرده‌اند. جریان ورودی سرمایه به ETFها هرگز اینقدر پایین نبوده است. حدس ما این است سرمایه‌گذاران بزرگ احساس می‌کنند بازار با دوران سختی مواجه خواهد شد.

بر اساس داده‌های وب‌سایت فارساید، از زمان آغاز تشدید تنش‌ها در منطقه خاورمیانه (۱۲ آپریل) تاکنون، نزدیک به ۱۵۰ میلیون دلار از ETFهای اسپات خارج شده است.

ورودی و خروجی سرمایه در ETFهای اسپات بیت کوین - منبع: Farside Investors
ورودی و خروجی سرمایه در ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: Farside Investors

بیت کوین ممکن است تا ۷۵٬۰۰۰ دلار صعود کند

علیرغم پیش‌بینی‌ها از اصلاح قیمت بیت کوین در کوتاه‌مدت، بخش زیادی از بازار نسبت به رشد قیمت این ارز دیجیتال در ماه‌های آتی خوش‌بین هستند.

کریستوفر اینکس (Christopher Inks)، تحلیلگر بازار معتقد است در حال حاضر یک الگوی آدم و حوا (Adam and Eve) در نمودار بیت کوین تشکیل شده که می‌تواند روند اصلاحی فعلی را به یک روند صعودی تبدیل کند.

الگوی آدم و حوا در نمودار بیت کوین - منبع: TradingView
الگوی آدم و حوا در نمودار بیت کوین – منبع: TradingView

به گفته اینکس، اگر این الگو در روزهای آینده تایید شود، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۷۵٬۰۰۰ دلار افزایش یابد و به رکورد جدیدی برسد. از نظر تکنیکالی، زمانی که قیمت از خط مقاومت الگوی آدم و حوا عبور کند، این الگو تایید می‌شود و به دنبال آن می‌تواند به اندازه حداکثر ارتفاع الگو صعود کند.

به طور مشابه، شرکت تحلیلی کریپتوکوانت نیز در گزارشی اعلام کرده است میزان برداشت بیت کوین از صرافی‌ها به بالاترین سطح خود از ژانویه سال گذشته رسیده که نشان‌دهنده انباشت قوی در فاز اصلاحی کنونی است.

ورودی و خروجی خالص بیت کوین در صرافی‌ها - منبع: CryptoQuant
ورودی و خروجی خالص بیت کوین در صرافی‌ها – منبع: CryptoQuant

به بیان دیگر، بسیاری از معامله‌گران پیش‌بینی می‌کنند علیرغم روند ضعیف بیت کوین در ماه گذشته، باز هم شاهد افزایش بیشتر قیمت خواهیم بود.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا