تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین، اتریوم، BNB و سولانا؛ ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

به دنبال انتشار نرخ تورم آمریکا در ماه آپریل پایین‌‌تر از پیش‌بینی‌ها، بازار بورس آمریکا گارد صعودی به خود گرفت و دو شاخص نزدک کامپوزیت و S&P 500 به رکورد جدیدی رسیدند. روند صعودی بازار سهام آمریکا به بیت کوین نیز سرایت کرد و در عرض چند ساعت، قیمت این ارز دیجیتال از ۶۶٬۰۰۰ دلار فراتر رفت. هرچه بیت کوین از ۶۰٬۰۰۰ دلار فاصله بگیرد،‌ احتمال ریزش قیمت کاهش می‌یابد. با این حال، این فاصله گرفتن لزوما شروع یک روند صعودی جدید را تضمین نمی‌کند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، مایک نووگراتز (Mike Novogratz)، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت گلکسی دیجیتال معتقد است بیت کوین احتمالا قبل از اینکه رالی خود را در پایان سه‌ماهه جاری از سر بگیرد، بین ۵۵٬۰۰۰ تا ۷۵٬۰۰۰ دلار تثبیت خواهد شد.

نگاهی کلی به بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نگاهی کلی به بازار رمزارزها – منبع: Coin360

به نظر می‌رسد ناتوانی فروشندگان در کاهش قیمت بیت کوین به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار خریداران را به بازار جذب کرده باشد. بر اساس گزارش اخیر شرکت کوین شرز (CoinShares)، این هفته ۱۳۰ میلیون دلار سرمایه جدید به صندوق‌های سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال وارد شده که اولین ورودی در ۵ هفته اخیر محسوب می‌شود.

در همین حال، هیئت سرمایه گذاری ایالت ویسکانسین (SWIB) اعلام کرده که ۱۶۴ میلیون دلار در صندوق‌های ETF بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کند. به عقیده اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ، با توجه به «حرکت دسته جمعی سرمایه‌گذاران سازمانی» می‌توان انتظار داشت سرمایه‌گذاری‌های این چنینی بیشتری در ماه‌های آتی انجام شود.

آیا بیت کوین و آلت کوین‌ها می‌توانند بر سطوح مقاومتی پیش رو در کوتاه‌مدت غلبه کنند و افزایش یابند؟ در این مطلب، تحلیل تکنیکال بیت کوین، اتریوم، BNB و سولانا را زیر ذره‌بین می‌بریم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

بیت کوین روز گذشته از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (۶۲٬۷۶۵ دلار) عبور کرد که نشان‌دهنده افزایش تقاضای خرید معامله‌گران است.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که خریداران مومنتوم فعلی را حفظ کنند و قیمت را به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۶۵٬۱۵۲ دلار) برسانند، مسیر برای آزمایش دوباره مقاومت ۷۳٬۷۷۷ دلاری هموار خواهد شد. در این سطح انتظار داریم با مقاومت گسترده فروشندگان مواجه شویم.

در سمت دیگر، اگر خرس‌ها (فروشندگان) بخواهند از رالی بیت کوین جلوگیری کنند، باید با تمام توان خود از میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه دفاع کنند و پس از آن قیمت را تا حمایت ۵۹٬۶۰۰ دلاری کاهش دهند. البته انتظار می‌رود خریداران از این حمایت به خوبی دفاع کنند. با این حال، در صورت از دست رفتن حمایت مذکور، قیمت بیت کوین می‌تواند تا سطح ۶۱.۸٪ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۵۴٬۲۹۸ دلار سقوط کند.

تحلیل تکنیکال اتریوم

روز گذشته قیمت اتریوم پس از آزمایش حمایت ۲۸۵۰ دلار افزایش یافت که از دفاع جانانه خریداران از این سطح خبر می‌دهد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در صورتی که خریداران بتوانند قیمت را از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۰۲۶ دلار) فراتر ببرند، قیمت اتریوم می‌تواند تا خط مقاومت کانال نزولی افزیش یابد. احتمالا در این سطح شاهد تقابل گسترده خریداران و فروشندگان خواهیم بود،‌ با این حال،‌ شکسته شدن این مقاومت می‌تواند اتریوم را تا ۳۴۰۰ دلار افزایش دهد.

در سمت مقابل، فشار فروش خرس‌ها در زمان افزایش قیمت می‌تواند اتریوم را پس از آزمایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش دهد. در این سناریو، احتمالا دوباره شاهد آزمایش حمایت ۲۸۵۰ دلاری خواهیم بود. اگر این حمایت از دست برود، احتمالا اتریوم تا خط حمایت کانال اصلاح خواهد شد.

تحلیل تکنیکال BNB

قیمت BNB در تاریخ ۱۴ می (۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۳) به زیر میانگین‌های متحرک خود سقوط کرد اما پس از آزمایش خط حمایت الگوی مثلثی متقارن دوباره افزایش یافت. چنین اتفاقی خرید تهاجمی گاوها (خریداران) در زمان به کف رسیدن قیمت را نشان می‌دهد.

نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار BNB تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر خریداران به دنبال آن هستند تا با عبور قیمت BNB از خط مقاومت الگوی مثلثی، کنترل بازار را در اختیار خود درآورند. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، قیمت BNB می‌تواند تا ۶۳۴ و سپس ۶۹۲ دلار افزایش یابد. هدف الگوی مثلثی مذکور نیز در حوالی ۷۲۶ دلار قرار دارد.

در سمت مقابل اما، اگر قیمت BNB کاهش یابد و به زیر الگوی مثلثی برسد، ممکن است شاهد ریزش بیشتر تا ۴۹۵ دلار و پس از آن ۴۳۴ دلار (هدف الگو) باشیم.

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت سولانا روز گذشته از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود در حوالی ۱۴۶ دلار عبور کرد که نشان می‌دهد فشار فروش در حال فروکش کردن است.

نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار سولانا تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

اگر قیمت بالای ۱۴۵ دلار باقی بماند، سولانا می‌تواند تا ۱۶۲ دلار افزایش یابد. معمولا در زمان رنج زدن قیمت، معامله‌گران در حوالی سطوح مقاومتی دارایی خود را به فروش می‌رسانند. در این سناریو نیز اگر این رفتار دوباره تکرار شود و قیمت از حوالی مقاومت ۱۶۲ دلاری کاهش یابد، می‌توان انتظار داشت رنج زدن سولانا برای مدت بیشتری ادامه داشته باشد.

شکسته شدن مقاومت ۱۶۲ دلاری یا حمایت ۱۲۶ دلاری حرکت بعدی سولانا را تعیین خواهد کرد. اگر مقاومت ۱۶۲ دلاری شکسته شود، سولانا می‌تواند تا ۲۰۵ دلار افزایش یابد. در سمت دیگر، اگر قیمت به زیر ۱۲۶ دلار سقوط کند، ممکن است شاهد تداوم ریزش تا ۱۰۰ دلار باشیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا