تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۷ آلت کوین برتر بازار؛ ۲۴ بهمن ۱۴۰۲

قیمت بیت کوین (BTC) در شب گذشته به ۵۰٬۰۰۰ دلار رسید و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام آمریکا و افزایش جریان ورود سرمایه ETFها به آن کمک کرده است. حال باید دید که آیا بازار کریپتو به حرکت صعودی خود ادامه می‌دهد یا خیر.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، معامله‌گر مشهوری به اسم دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) تاکید کرده که خالص جریان ورود سرمایه ETFهای بیت کوین برای ۱۱ روز متوالی مثبت بوده است.

تحلیلگران زیادی احتمال داده‌اند که رالی بازار کریپتو ادامه می‌یابد؛ اما جیمز ون استراتن (James Van Straten)، تحلیلگر وب سایت کریپتواسلیت (CryptoSlate)، به معامله‌گران در مورد اصلاح احتمالی بازار هشدار داده و تاکید کرده که ۹۵٪ از عرضه کل BTC در سود است و ممکن است با اصلاح جدیدی مواجه شود.

عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته
عملکرد بازار کریپتو در ۲۴ ساعت گذشته – منبع: Coin360

هرچند که احتمال اصلاح بیت کوین در کوتاه‌مدت وجود دارد، تقریبا تمام تحلیلگران نسبت به چشم‌انداز بلندمدت آن امیدوار هستند. پلتفرم گلس‌نود (Glassnode) هم اعلام کرده است که طبق شاخص‌‌های آنچین، بیت کوین احتمالا به مرحله اول بازار صعودی خود رسیده است.

حال سوال این جا است که آیا بیت کوین می‌تواند حرکت صعودی خود را ادامه دهد و به رشد آلت کوین‌ها هم کمک کند؟ در ادامه تحلیل تکنیکال بیت کوین و ۷ آلت کوین منتخب را بررسی می‌کنیم تا جواب این سوال را پیدا کنیم.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

قیمت بیت کوین در ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) به بالای ۴۸٬۹۷۰ دلار رسید و مرحله بعدی رالی خود را در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) شروع کرد.

نمودار روزانه بیت کوین
نمودار روزانه بیت کوین – منبع: TradingView

بسته شدن کندل بیت کوین در بالای ۴۸٬۹۷۰ دلار شکست صعودی مقاومت آن را تایید کرد. حالا بیت کوین در تلاش است خود را به مقاومت ۵۲٬۰۰۰ دلار برسد. اگر قیمت بیت کوین در سطوح فعلی آن تثبیت شود، در ادامه ممکن است به محدوده ۶۰٬۰۰۰ دلار هم برسد.

با این حال اگر دوباره به زیر ۴۸٬۹۷۰ دلار برگردد، نشان می‌دهد که فشار فروش خرس‌ها در ۵۰٬۰۰۰ دلار افزایش یافته و ریسک سقوط آن تا ۴۴٬۷۰۰ دلار وجود دارد.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

خرس‌ها تلاش کردند در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) رالی اتریوم را در ناحیه ۶۱.۸٪ اصلاحی فیبوناچی (در روند نزولی رسم‌شده از ۲٬۷۱۷ دلار تا ۲٬۱۰۸ دلار) در محدوده ۲٬۵۰۷ دلار متوقف کنند اما گاوها تسلیم نشدند.

نمودار روزانه اتریوم
نمودار روزانه اتریوم – منبع: TradingView

افزایش میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۲٬۴۰۰ دلار) و شاخص قدرت نسبی (RSI) نشان‌ می‌دهد که گاوها کنترل بازار را در اختیار دارند. حالا که اتریوم از مقاومت ۲٬۶۰۰ دلار عبور کرده، ممکن است در ادامه به ۲٬۷۱۷ دلار برسد.

سطح ۲٬۴۰۰ دلار حمایت مهمی برای اتریوم است و معامله‌گران باید مراقب آن باشند. اگر قیمت اتریوم به زیر این سطح برسد، در ادامه ممکن است تا حمایت ۲٬۱۰۰ دلار کاهش می‌یابد. با این حال گاوها احتمالا با تمام توان از این ناحیه دفاع می‌کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت BNB

قیمت BNB در ۸ فوریه (۱۹ بهمن) به بالای خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه خود (خط روند آبی تیره در تصویر پایین) رسید اما گاوها به سختی توانستند قیمت آن را به مقاومت سربار ۳۳۸ دلار برسانند.

نمودار روزانه BNB
نمودار روزانه BNB – منبع: TradingView

قیمت BNB در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) تا نزدیکی میانگین‌ متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۰۸ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۱۰ دلار) کاهش یافت، اما دنباله بلند کندل آن نشان داد که فشار خرید این ارز دیجیتال در سطوح پایین افزایش می‌یابد. اکنون گاوها با عبور از مقاومت کوچک ۳۲۶ دلار می‌توانند قیمت BNB را به مقاومت سر بار ۳۳۸ دلار برگردانند.

برعکس اگر قیمت BNB به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین‌های متحرک آن سقوط کند، نشان می‌دهد که خرس‌ها ممکن است دوباره کنترل بازار را در دست بگیرند. در این صورت قیمت BNB ممکن است تا حمایت مهم ۲۸۸ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت ریپل

ریپل (XRP) در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه خود (موج آبی رنگ، ۰.۵۲ دلار) با فشار فروش قابل‌توجهی مواجه شد و نشان داد که با افزایش قیمت آن برداشت سود معامله‌گران شروع می‌شود.

نمودار روزانه ریپل
نمودار روزانه ریپل – منبع: TradingView

اگر قیمت ریپل کاهش یابد، خرس‌ها تلاش می‌کنند آن را به حمایت مهم ۰.۵۰ دلار برگردانند. اگر موفق شوند، ریپل ممکن است تا حمایت مهم ۰.۴۶ دلار کاهش یابد. با این حال گاوها احتمالا با تمام توان از این سطح دفاع می‌کنند.

اگر کندل ریپل در بالای میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه بسته شود، اولین سیگنال صعودی آن صادر می‌شود. در این صورت XRP ممکن است به سمت خط روند نزولی موجود در نمودار روزانه خود (خط آبی تیره در تصویر بالا) حرکت کند. این خط روند احتمالا به عنوان مقاومت محکمی برای گاوها عمل می‌کند اما اگر شکسته شود، قیمت ریپل تا ۰.۶۷ دلار افزایش می‌یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

گاوها در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) توانستند سولانا را به بالای خط گردن الگوی سر و شانه معکوس آن برسانند.

نمودار روزانه سولانا
نمودار روزانه سولانا – منبع: TradingView

اگر گاوها موقعیت سولانا در بالای ۱۰۷ دلار را حفظ کنند، قیمت این ارز دیجیتال ممکن است تا ۱۱۷ دلار و یا ۱۲۶ دلار رشد کند. اگر روند صعودی SOL باز هم ادامه داشته باشد، در ادامه ممکن است به ۱۳۵ دلار برسد.

از طرف دیگر اگر قیمت سولانا به شدت کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۱۰۰ دلار) و میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۹۸ دلار) برسد، نشان می دهد که شکست صعودی ۱۰۷ دلار یک تله گاوی بوده است. در این صورت قیمت سولانا ممکن است تا ۹۳ دلار کاهش یابد و حتی به ۸۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت کاردانو

نبرد سختی بین گاوها و خرس‌های کاردانو (ADA) در کف کانال نزولی موجود در نمودار روزانه آن (تصویر پایین) به وجود آمده است.

کاردانو
نمودار روزانه کاردانو – منبع: TradingView

گاوها در ۱۰ فوریه (۲۱ بهمن) سقف این کانال را شکستند اما در ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) نتوانستند موقعیت خود را حفظ کنند. خرس‌ها هم در ۱۲ فوریه (۲۳ بهمن) سعی کردند از این موقعیت استفاده کنند و قیمت کاردانو را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۰.۵۳ دلار) کاهش دهند اما با دفاع گاوها مواجه شدند. این امر نشان می‌دهد که با کاهش قیمت کاردانو فشار خرید آن افزایش می‌یابد. گاوها احتمالا سعی می‌کنند در ادامه قیمت ADA را به ۰.۶۲ دلار و سپس هم به ۰.۶۸ دلار برسانند.

با این حال خرس‌ها هم احتمالا سعی می‌کنند قیمت ADA را به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۰.۵۲ دلار) برسانند. اگر آن‌ها موفق شوند، قیمت کاردانو ممکن است به حمایت مهم ۰.۴۶ دلار برسد. اگر گاوها نتوانند از این سطح دفاع کنند، قیمت کاردانو ممکن است در ادامه به ۰.۴۰ دلار برسد.

تحلیل تکنیکال قیمت آوالانچ

فشار فروش آوالانچ (AVAX) در ۴۲ دلار افزایش یافت و نشان داد که معامله‌گران در سطوح بالاتر به برداشت سود خود ادامه می‌دهند.

نمودار روزانه آوالانچ
نمودار روزانه آوالانچ – منبع: TradingView

اولین حمایت آوالانچ در میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (موج قرمز رنگ، ۳۶.۳۳ دلار) و میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (موج آبی رنگ، ۳۶.۲۷) قرار دارد. اگر قیمت AVAX بعد از برخورد به میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه رشد کند، نشان می‌دهد که احساسات معامله‌گران مثبت باقی مانده و فشار خرید آن در سطوح پایین‌تر افزایش می‌یابد.

آوالانچ در ادامه احتمالا سعی می‌کند از مقاومت ۴۲ دلار عبور کند و اگر موفق شود، می‌تواند تا ۵۰ دلار رشد کند. برعکس اگر به زیر میانگین‌های متحرک خود برسد، نشان می‌دهد که رشد آن تله گاوی بوده است. در این صورت قیمت آن ممکن است تا ۳۲ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین (DOGE) در چند روز گذشته در یک مثلث متقارن قرار داشت و نشان داد که گاوها و خرس‌های آن هنوز تصمیم قطعی نگرفته‌اند.

نمودار روزانه دوج کوین
نمودار روزانه دوج کوین – منبع: TradingView

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه دوج کوین (موج آبی رنگ، ۰.۰۸ دلار) کاهش یافته و RSI آن در نزدیکی نقطه میانی خود قرار دارد. این امر نشان می‌دهد که عرضه و تقاضای دوج کوین به تعادل رسیده است. اکنون گاوها باید قیمت DOGE را به بالای الگوی مذکور برسانند تا کنترل بازار را به دست آوردند. در این صورت قیمت دوج کوین ممکن است به ۰.۱۰ تا ۰.۱۱ دلار برسد.

اگر گاوها موفق نشوند و قیمت دوج کوین به زیر خط روند صعودی (خط روند صعودی آبی تیره در تصویر بالا) برسد، خرس‌ها کنترل بازار را در دست می‌گیرند. در این صورت قیمت دوج کوین ممکن است تا حمایت ۰.۰۷ دلار و یا ۰.۰۶ دلار سقوط کند. گاوها هم احتمالا با تمام توان از ۰.۰۶ دلار دفاع می‌کنند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا