تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)، اتریوم (ETH) و سولانا (SOL)؛ ۹ تیر ۱۴۰۳

بیت کوین همچنان در یک محدوده نوسانی بزرگ معامله می‌شود، اما گاوها در تلاش هستند تا قیمت را در بالای ۶۰٬۰۰۰ دلار حفظ کنند. این نشانه مثبتی است، چرا که گاوها منتظر رسیدن به کف ۵۶٬۵۵۲ دلار نیستند تا خرید خود را شروع کنند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

طبق داده‌های فارساید اینوستورز، صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین ظاهرا دوباره مثبت شده و ورودی خالصی در سه روز گذشته جذب کردند.

کاهش سرخوشی و ایجاد کف در بازار

طبق داده‌های سنتیمنت (Santiment)، نوسان چند ماهه بیت‌کوین و عدم توانایی گاوها در شکست سطح ۷۳٬۷۷۷ دلار باعث کاهش احساسات صعودی در سراسر رسانه‌های اجتماعی در چند هفته گذشته شده است. سنتیمنت معتقد است که کاهش سرخوشی می‌تواند نشانه‌ای از کف بازار باشد.

هیت مپ عملکرد بازار - منبع: کوین ۳۶۰
هیت مپ عملکرد بازار – منبع: کوین ۳۶۰

در کنار بیت کوین، تحلیلگران منتخب نظرات مثبتی روی اتریوم هم دارند. مدیر سرمایه‌گذاری بیت‌وایز (Bitwise)، مت هوگان در صفحه X خود بیان کرد که ETFهای اسپات اتریوم می‌توانند ۱۱۵ میلیارد دلار ورودی خالص در طی ۱۸ ماه پس از راه‌اندازی آن جذب کنند.

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین

خریداران در کوتاه‌مدت با شکستن سطح ۶۲٬۵۰۰ دلار به چالش خورده‌اند، اما نشانه مثبت این است که اجازه ندادند قیمت از سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار پایین‌تر رفته و حفظ شود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

اگر خریداران، قیمت بیت کوین را به بالای ۶۲٬۵۰۰ دلار برسانند، بیت کوین می‌تواند برای شروع یک رالی تا ۶۴٬۶۰۲ دلار تلاش بکند. این مقاومت مهمی برای خرس‌هاست؛ چرا که یک شکست به بالای آن می‌تواند مسیر را برای صعود تا ۷۰٬۰۰۰ دلار هموار سازد.

از طرف دیگر، یک شکست و بسته شدن به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار نشان از برتری خرس‌ها خواهد داشت.

در چنین حالتی، بیت کوین می‌تواند تا سطح حمایت مهم ۵۶٬۵۵۲ دلار کاهش پیدا کند. انتظار می‌رود خریداران در این سطح، حمایت ویژه‌ای از خود نشان دهند، زیرا در صورتی که این سطح شکسته شود، احتمالا قیمت تا ۵۰٬۰۰۰ دلار کاهش پیدا کند.

تحلیل تکنیکال قیمت اتریوم

رالی بازگشتی اتریوم با فشار فروش در میانگین‌های متحرک روبرو شده است که نشان‌دهنده فعال شدن خرس‌ها در سطوح بالاست.

نمودار روزانه قیمت اتریوم - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت اتریوم – منبع: تریدینگ ویو

اگر قیمت همچنان از سطح فعلی کاهش پیدا کند، نشان از منفی باقی ماندن احساسات و فروش تریدرها در رالی‌های بازگشتی خواهد بود. خرس‌ها در چنین حالتی تلاش خواهند کرد که قیمت را به زیر ۳٬۲۰۰ دلار برسانند و سطح حمایت مهم ۳٬۰۰۰ دلار را به چالش خواهند کشید.

اما اگر قیمت به بالای میانگین‌های متحرک برسد، نشان‌دهنده شروع یک رالی احتمالی تا ۳٬۷۳۰ دلار خواهد بود. اگر قیمت اتریوم از سطح ۳٬۷۳۰ دلار به پایین بازگردد و در میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه حمایت پیدا کند، احتمال شکستن مقاومت بالاسری در تلاش‌های آتی افزایش خواهد یافت.

تحلیل تکنیکال قیمت سولانا

سولانا در ۲۷ ژوئن (۷ تیر) با شیب تندی از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۱۴۳ دلار، موج آبی رنگ) به بالا بازگشت، اما در سطوح بالاتر، با فشار فروش قوی از طرف خرس‌ها مواجه شدند.

نمودار روزانه قیمت سولانا - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت سولانا – منبع: تریدینگ ویو

کاهش شیب میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه و قرار داشتن شاخص قدرت نسبی (RSI) در خط میانه، نشان‌دهنده تعادل بین عرضه و تقاضاست. اگر قیمت به بالای میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۱۵۶ دلار، موج قرمز رنگ) برسد، احتمالا گاوها کنترل را به دست خواهند گرفت. در چنین حالتی راه برای بالا بردن قیمت تا ۱۷۵ دلار و سپس ۱۸۹ دلار هموار خواهد شد.

اما اگر خرس‌ها قیمت را به زیر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه برسانند و زیر آن حفظ کنند، برتری با خرس‌ها خواهد بود. در چنین حالتی، احتمالا قیمت سولانا به حمایت مهم ۱۱۶ دلاری کاهش پیدا کند. انتظار می‌رود خریداران با قدرت از این سطح دفاع کنند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا