تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و اتریوم؛ ۲۷ خرداد ۱۴۰۳

قیمت بیت کوین این هفته بیش از ۴٪ کاهش یافت که نشان می‌دهد فروشندگان همچنان در حوالی ۷۰٬۰۰۰ دلار گوش به زنگ هستند. با این حال، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران به جای هجوم برای فروش، از این فرصت برای خرید در کف و انباشت بیشتر بیت کوین استفاده کرده‌اند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حالی که بیت کوین در تلاش برای پیدا کردن کف کوتاه‌مدت خود است، قیمت اتریوم، دومین ارز دیجیتال بزرگ بازار در تلاش برای بهبود از افت ۳۴۰۰ دلاری خود است. در حال حاضر تقاضای زیادی برای خرید اتریوم وجود دارد که می‌تواند به دلیل راه‌اندازی قریب‌الوقوع ETFهای اسپات این ارز دیجیتال باشد. اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر بلومبرگ پیش‌بینی می‌کند معاملات ETFهای اسپات اتریوم از ۲ جولای (۱۲ تیر ۱۴۰۳) آغاز شود.

نمای کلی از بازار رمزارزها - منبع: Coin360
نمای کلی از بازار رمزارزها – منبع: Coin360

ریزش اخیر بیت کوین باعث شده تا در چند وقت اخیر برخی از آلت کوین‌ها با افت قابل توجهی همراه شوند. با این حال، اگر قیمت بیت کوین افزایش یابد، احتمالا آلت کوین‌ها نیز دوباره به مسیر صعودی بازخواهند گشت.

آیا رشد قیمت بیت کوین می‌تواند دوباره بازار را به رنگ سبز درآورد؟ در این مطلب تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین و اتریوم را بررسی می‌کنیم.

تحلیل تکنیکال بیت کوین

قیمت بیت کوین دو روز پیش به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه خود (۶۶٬۱۴۷ دلار) سقوط کرد اما دوباره افزایش یافت. این نشان می‌دهد خریداران در تلاش برای دفاع از این سطح هستند.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر،‌ میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۷٬۸۶۳ دلار) شروع به کاهش کرده و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در محدوده منفی قرار گرفته که از برتری نسبی فروشندگان خبر می‌دهد. در صورت کاهش قیمت از سطوح فعلی و سطوح به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه، می‌توان انتظار داشت بیت کوین تا حوالی ۶۰٬۰۰۰ دلار سقوط کند.

در سمت مقابل، اگر قیمت از میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه فراتر برود، احتمالا دوباره رالی صعودی بیت کوین تا ۷۲٬۰۰۰ دلار از سر گرفته خواهد شد. انتظار می‌رود در این محدوده بیت کوین با مقاومت گسترده‌ای مواجه شود.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت بیت کوین برای مدتی است بین ۶۴٬۶۰۲ تا ۷۲٬۰۰۰ دلار در نوسان است. در حال حاضر خریداران در تلاشند تا قیمت بیت کوین را از حوالی ۶۵٬۰۰۰ دلار افزایش دهند، با این حال احتمالا در نزدیکی میانگین‌های متحرک با فشار فروش مواجه خواهند شد. در صورت عبور بیت کوین از این میانگین‌ها، احتمالا رشد قیمت تا ۷۰٬۰۰۰ دلار ادامه‌دار خواهد بود.

در سمت مقابل، اگر قیمت بیت کوین از میانگین‌های متحرک مذکور پس زده شود و کاهش یابد، می‌توان گفت همچنان احساسات منفی باقی مانده و خرس‌ها بر بازار سوار هستند. در این سناریو، بیت کوین می‌تواند بار دیگر حمایت ۶۴٬۶۰۲ دلاری را آزمایش کند که سطح مهمی است. اگر این حمایت شکسته شود، قیمت بیت کوین می‌تواند تا ۶۰٬۰۰۰ دلار کاهش یابد.

تحلیل تکنیکال اتریوم

قیمت اتریوم در تاریخ ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) با جهشی از حوالی میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه (۳۴۱۵ دلار) افزایش یافت. این نشان می‌دهد خریداران همچنان در سطوح پایین آماده انباشت بیشتر هستند.

نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۳۶۱۲ دلار) محدوده مهمی است که باید در رادار معامله‌گران قرار گیرد. اگر قیمت اتریوم از این میانگین متحرک عبور کند، فاز اصلاحی ممکن است به پایان برسد. در این صورت اتر می‌تواند ابتدا تا ۳۷۳۰ دلار و سپس ۳۹۷۷ دلار صعود کند.

در سمت دیگر، اگر قیمت از حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه کاهش یابد و به زیر میانگین متحرک ساده ۵۰ روزه سقوط کند، پیش‌بینی صعودی مذکور فاقد اعتبار می‌شود. در این سناریو، اتریوم می‌تواند بار دیگر تا حمایت ۲۸۵۰ دلاری کاهش یابد.

نمودار اتریوم تایم فریم ۴ ساعته - منبع: TradingView
نمودار اتریوم تایم فریم ۴ ساعته – منبع: TradingView

در تایم فریم ۴ ساعته، قیمت اتریوم از میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای عبور کرده که از کاهش فشار فروش خبر می‌دهد. در صورت حفظ قیمت بالاتر از این میانگین، می‌توان نسبت به از سرگیری روند صعودی امیدوار بود. در این سناریو، اتریوم می‌تواند تا مقاومت ۳۷۳۰ دلاری افزایش یابد. اگر قیمت از این سطح پس زده شود اما مجددا در حوالی میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای حمایت شود،‌ احتمال شکسته شدن مقاومت ۳۷۳۰ دلاری افزایش می‌یابد و به دنبال آن اتر می‌تواند تا ۳۸۸۷ دلار صعود کند.

در سمت مقابل، تشدید فشار فروش می‌تواند قیمت اتریوم را به زیر ۳۳۶۲ دلار برساند. در صورت تحقق این مهم، ممکن است شاهد تداوم سقوط قیمت تا حوالی ۳۰۰۰ دلار باشیم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا