تحلیل تکنیکال

بررسی همه جانبه وضعیت قیمت بیت کوین؛ تکلیف چیست؟

روند نزولی شش روزه قیمت بیت کوین با انتشار داده‌های اقتصاد کلان که به کاهش رشد اقتصاد ایالات متحده، به ویژه در خرده فروشی و اشتغال اشاره می‌کند، همزمان اتفاق افتاد. در همین حال، فدرال رزرو آمریکا نرخ بهره را در بالاترین سطح خود در دو دهه اخیر نگه داشته است. با این حال، انعطاف‌پذیری در بازارهای مشتقات به بهبود احتمالی قیمت بیت کوین در آینده اشاره دارد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، از طرف دیگر تحلیلگران معتقدند که بیت کوین در هفته‌های آتی صعودی خواهد بود و حتی اهداف ۶ رقمی برای آن تعیین کرده‌اند.

نرخ بهره بالا، مانع بیت کوین از رسیدن به سقف

بر اساس گزارش یاهو فایننس، خرده فروشی ایالات متحده نسبت به ماه قبل ۰.۱٪ افزایش یافته است که کمتر از اجماع اقتصاددانان روی ۰.۳٪ است .

پال اشورت (Paul Ashworth)، اقتصاددان ارشد آمریکای شمالی در کپیتال اکونومیکس، خاطرنشان کرد که این داده‌ها حاکی از «کمبود» تولید ناخالص داخلی در سه ماهه دوم است. با این حال، متیو لوزتی (Matthew Luzzetti)، اقتصاددان ارشد آمریکایی در دویچه بانک، معتقد است که مصرف در حال بازگشت به «سرعت عادی‌تر برای اقتصاد» است.

جان ویلیامز (John Williams)، رییس فدرال رزرو نیویورک، اقتصاد و بازار کار ایالات متحده را قوی توصیف کرد و انتظار دارد تورم در نیمه دوم سال جاری به کاهش خود ادامه دهد. ویلیامز گفت سیاست فعلی فدرال رزرو بر اقتصاد تاثیر می‌گذارد اما استدلال کرد که بانک مرکزی قبل از بررسی کاهش نرخ بهره به داده‌های بیشتری نیاز دارد.

یک محیط با نرخ بهره بالا به نفع سرمایه‌گذاری‌های با درآمد ثابت و برای بیت کوین مضر است. این واقعیت که شاخص S&P 500 در ۱۸ ژوئن (۲۹ خرداد) به بالاترین حد خود رسید، حتی اگر توسط تعداد کمی از شرکت‌های فناوری هدایت شود، بر علاقه سرمایه‌گذاران به بیت کوین تأثیر منفی می‌گذارد.

بر اساس داده‌های فارساید اینوستورز، این سناریو وقتی با این واقعیت ترکیب می‌شود که صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین آمریکا با خروجی ۵۶۲ میلیون دلاری در سه روز همراه شده‌اند، حتی نگران‌کننده‌تر است.

از بازار مشتقات چه خبر؟

سرمایه‌گذاران می‌توانند احساسات بازار را با اندازه‌گیری نسبت لانگ به شورت تریدرهای برتر ارزیابی کنند. با تثبیت موقعیت‌ها در قراردادهای پرپچوال و فیوچرز سه ماهه، می‌توان بینش بهتری درمورد اینکه آیا تریدرهای حرفه‌ای به سمت یک موضع صعودی یا نزولی گرایش دارند به دست آورد.

نسبت لانگ به شورت تریدرهای برتر در صرافی‌ها - منبع: کوین گلس
نسبت لانگ به شورت تریدرهای برتر در صرافی‌ها – منبع: کوین گلس

نسبت لانگ به شورت تریدرهای برتر بایننس از ۱.۳۲ در ۱۳ ژوئن به ۱.۵۲ رسیده است که نشان‌دهنده تقاضای قوی برای پوزیشن‌های اهرمی لانگ است؛ حتی با وجود شکست بیت کوین در حفظ حمایت ۶۸٬۰۰۰ دلاری. در صرافی اوکس‌اکس، این معیار از ۱.۶۵ در ۱۳ ژوئن به ۱.۷۸ افزایش یافت که نشان می‌دهد نهنگ‌ها و بازار‌سازان با وجود کاهش قیمت به زیر ۶۷٬۰۰۰ دلار، پوزیشن‌های خالص لانگ‌ اضافه کرده‌اند.

نهنگ‌ها و ماینرهای بیت کوین خوشبین هستند

برای تعیین اینکه آیا تریدرها غافلگیر شده‌اند و در حال حاضر موقعیت‌های شورت با ضرر تحقق نیافته دارند یا خیر، تحلیلگران باید تعادل بین آپشن‌های کال (خرید) و پوت (فروش) را بررسی کنند. رشد تقاضا برای آپشن‌های پوت معمولاً نشان می‌دهد که تریدرها روی استراتژی‌های قیمتی خنثی به نزولی تمرکز می‌کنند.

حجم آپشن‌های پوت به کال در دریبیت - منبع: لاویتاس
حجم آپشن‌های پوت به کال در دریبیت – منبع: لاویتاس

داده‌های به‌دست‌آمده از آپشن‌های بیت‌کوین در صرافی دریبیت (Deribit) نشان می‌دهد تقاضا برای آپشن‌های پوت از ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) کاهش یافته است و بیش از دو برابر بیشتر به سود آپشن‌های کال است. این امر نشان می‌دهد نهنگ‌های بیت‌کوین و بازارسازان کاهش قیمت را پیش‌بینی نمی‌کردند و در طول این کاهش خوشبین بودند.

به غیر از ETFها و تریدرهای مشتقات، ماینرهای بیت کوین به طور متوسط ​​هر هفته ۳٬۱۵۰ بیت کوین تولید می‌کنند. ماینرها احتمالا می‌توانند بیش از ۲۰۳ میلیون دلار در هفته را در بازار تخلیه کنند. بنابراین نظارت بر جریان خروجی آنها برای درک احساسات تریدرها ضروری است.

خروجی ماینرهای بیت کوین در برابر میانگین ۳۶۵ روزه - منبع: گلس نود
خروجی ماینرهای بیت کوین در برابر میانگین ۳۶۵ روزه – منبع: گلس نود

ضریب خروجی ماینر گلسنود از ۱۴ ژوئن (۲۵ خرداد) زیر ۰.۸ باقی مانده است که نشان‌دهنده کاهش فشار فروش است. این روند با دوره بین ۳۰ می و ۱۳ ژوئن، زمانی که این معیار غالبا به ۱.۰ نزدیک یا از آن فراتر می‌رفت، در تضاد است که یعنی ماینرها بیش از میانگین ۳۶۵ روز گذشته فروش داشتند.

با توجه به اینکه تریدرهای مشتقات بیت کوین در طول این دوره کاهش قیمت به ۶۴٬۳۰۰ دلار در ۱۸ ژوئن موضع صعودی داشتند، در حالی که ETF اسپات بیت کوین جریان خروجی قوی داشت، با توجه به اینکه ستاپ اقتصاد کلان فعلی نشان می‌دهد که فدرال رزرو احتمالاً نرخ‌ها را کاهش خواهد داد، دلیلی برای انتظار فشار اضافی بر قیمت بیت کوین وجود ندارد.

بیت کوین می‌تواند وارد یک ناحیه موزی (Banana Zone) در فاز سرخوشی شود که احتمالا باعث افزایش قیمت آن می‌شود، اما تحلیل‌گران می‌گویند قبل از آن باید در سه روند کلیدی بهبود دیده شود.

جولین بیتل (Julien Bittel)، رییس بخش تحقیقات گلوبال ماکرو اینوستور (GMI) بیان کرد:

اساسا قبل از ناحیه موزی، ناحیه خستگی باید مشاهده شود.

ناحیه موزی اصطلاحی است که رائول پال (Raul pal)، بنیان‌گذار GMI برای توصیف یک دوره رشد قیمتی عظیم ابداع کرده است.

با این حال، تحلیلگری از کریپتوکوانت معتقد است که بازیابی پایدار نیازمند تغییر جهت سه معیار مهم است.

آی‌تی تک (IT Tech)، تحلیلگر کریپتو کوانت بیان کرد که فروش ماینرهای بیت کوین باید کاهش پیدا کند. از زمان کاهش درآمد ماینرها به ۵۵٪، به مرور فروش آنها افزایش یافته است.

از زمانی که بیت کوین در ماه مارس به سقف تاریخی در ۷۳٬۶۷۹ دلار رسید، درآمد ماینرها کاهشی بوده است.

طبق داده‌های Blockchain.com، درآمد ماینرها از حدود ۷۸.۸۹ میلیون دلار روزانه از پاداش بلاک و کارمزد تراکنش‌ها در ۱۱ مارس، ۵۶٪ کاهش داشته است و در ۱۲ ژوئن (۲۳ خرداد) به ۳۴.۲۶ میلیون دلار رسیده است.

این تحلیلگر همچنین با توجه به نبود «صدور جدید» در بازار استیبل کوین‌ها که نقدینگی را کاهش می‌دهد و بر نوسان قیمت‌ها تأثیر می‌گذارد، بر نیاز به افزایش ورودی‌های استیبل کوین تأکید کرد.

بر اساس داده‌های کریپتوکوانت، مقدار استیبل کوین‌های نگهداری شده در ذخایر صرافی‌های کریپتو طی دو ماه نزدیک به ۱۰٪ کاهش یافته و در حال حاضر به ۲۱.۹۶ میلیارد دلار رسیده است.

این تحلیلگر گفت که در نهایت، خروج از صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) بیت کوین، مانند صندوق‌های فیدلیتی و گری‌اسکیل باید کاهش یابد، زیرا آنها هستند که فشار فروش روی بیت کوین ایجاد می‌کنند.

طبق داده‌های فرساید، در ۱۸ ژوئن، صندوق ETF فیدلیتی (FBTC) و صندوق ETF گری‌اسکیل (GBTC) به ترتیب ۸۳.۱ و ۶۲.۳ میلیون دلار خروجی داشته‌اند.

بیتل اظهار داشت که نوسانات بیت کوین نشان می‌دهد که بیت کوین در دوره Sideway Chop (یک روز نوسانات نزولی و روز دیگر نوسانات صعودی) قرار دارد، در حالی که سایر تریدرها پیش بینی می‌کنند در کوتاه مدت تغییر جهت داشته باشد.

رکت کپیتال (Rekt Capital) تریدر معروف، در ۱۸ ژوئن، پس از اذعان به اینکه بیت کوین در تمام ماه ژوئن در یک روند نزولی ثابت قرار داشته است، نوشت:

اگر این خط روند نزولی شکسته بود، بیت کوین یک بازگشت قیمتی را آغاز خواهد کرد.

داده‌های کوین‌گلس نشان می‌دهند که در طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶۱ میلیون دلار پوزیشن لانگ (خرید) لیکویید شدند، در حالی که پوزیشن‌های لیکویید شده شورت (فروش) به ۲۴ میلیون دلار رسیده است.

حدودا ۳۷۲ میلیون دلار پوزیشن اهرمی لانگ در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است، در حالی که پوزیشن‌های شورت اهرمی لیکویید شده به ۶۱.۸ میلیون دلار رسیدند.

لیکوییدیشن بیت کوین در بین تمامی صرافی‌ها - منبع: کوین گلس
لیکوییدیشن بیت کوین در بین تمامی صرافی‌ها – منبع: کوین گلس

با وجود مومنتوم ضعیف در کل بخش ارز دیجیتال، تحلیلگران همچنان به بازیابی قیمت بیت کوین در هفته‌های آتی خوش‌بین هستند.

تحلیلگران کی۳۳ ریسرچ (K33 Research) در گزارش ۱۸ ژوئن بیان کردند:

با وجود اینکه آلت‌کوین‌ها با لانگ اسکوییز عظیمی روبرو شدند، اهرم بیت‌کوین همچنان بالا و پایدار است.

ظاهرا احساسات مثبت این تحلیلگران از یک الگوی مثلث صعودی الهام گرفته شده است که جل (Jelle)، تحلیلگر کریپتو به آن اشاره کرده است.

جل روز گذشته نمودار زیر را در صفحه X خود منتشر کرد که در آن بیت کوین در حال نوسان در یک الگوی مثلث صعودی است. به گفته این تحلیلگر، کاهش قیمت اخیر بیت کوین باعث شده است به منطقه خوبی در این الگو برسد. وی بیان کرد:

بیت کوین در حال رسیدن به میانگین متحرک نمایی ۱۰۰ روزه و کف مثلث صعودی است. اگر جهشی داشته باشد، تا ۷۲٬۰۰۰ دلار بالا خواهد رفت.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: جل
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: جل

این تحلیلگر، هدف پس از آن را نیز عدد شش رقمی ۱۰۰٬۰۰۰ دلار بیان کرد.

تحلیلگر دیگری با اسم مستعار مستاش (Moustache) بیان کرد که قیمت بیت کوین در تایم‌فریم روزانه در حال ایجاد یک الگوی سر و شانه معکوس است .

اگر این الگو تایید شود، قیمت بیت کوین می‌تواند به هدف الگو در ۸۷٬۵۰۰ دلار افزایش پیدا کند.

منبع: موستاش
منبع: موستاش

یودا (Yoddha)، تحلیلگر مطرح دیگری بیان کرد که قیمت بیت کوین یک ستاپ مشابه با چرخه ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ را به نمایش گذاشته است.

به گفته این تحلیلگر، اصلاح فعلی یک پولبک قیمتی سالم همانند رخداد سال ۲۰۱۷ در حال تامین نیروی لازم برای شکست قیمتی عظیمی به طرف بالاست. وی بیان کرد:

یک پولبک مشابه در دومین رویداد هاوینگ اتفاق افتاد و سپس، یک رالی عظیم در سال ۲۰۱۷ مشاهده کردیم.

پرایس اکشن بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۱۷ - منبع: یودا
پرایس اکشن بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و ۲۰۱۷ – منبع: یودا

دان کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades) نیز یک سطح نقدینگی در ۶۵٬۰۰۰ دلار و ۶۶٬۳۰۰ دلار مشاهده و بیان کرد زمانی که قیمت به این سطوح نزدیک شود، به عنوان آهنربا عمل خواهند کرد.

داده‌های کوین گلس نشان می‌دهد که سطح ۶۴٬۱۰۰ دلار یک ناحیه با نقدینگی سفارش خرید عظیم ۴۷ میلیون دلاری زیر قیمت بازار است.

هیت مپ نقدینگی بیت کوین - منبع: کوین گلس
هیت مپ نقدینگی بیت کوین – منبع: کوین گلس

این ناحیه می‌تواند فشار تقاضای لازم برای افزایش قیمت بیت کوین و خروج از روند نزولی تامین کند.

این تحلیلگر در پست دیگری نیز با تحلیل فعالیت اوردربوک‌ها در رابطه با گسترش اسپوفینگ (Spoofing) هشدار داد. اسپوفینگ (سفارشات جعلی) شامل بلاک‌های بزرگ نقدینگی است که احتمالاً در تلاش برای دستکاری قیمت بیت کوین در جهتی خاص، ایجاد شده و سپس حذف می‌شوند. وی پس از باز شدن وال‌استریت بیان کرد:

مقدار زیادی از سفارشات جعلی پر شده‌اند.

نمودار نقدینگی اردربوک بیت کوین - منبع: دان کریپتو تریدز
نمودار نقدینگی اردربوک بیت کوین – منبع: دان کریپتو تریدز

منبع
کوین تلگرافکوین تلگرافکوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا