تحلیل آنچین

تحلیل آنچین گلسنود: برقراری تعادل در بازار بیت کوین | هفته ۲۵ام سال ۲۰۲۴

علیرغم پرایس اکشن نوسانی بیت کوین در هفته‌های گذشته، همچنان بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران در سود قرار دارند. داده‌های آنچین نشان می‌دهد در حال حاضر میانگین سود تحقق نیافته بیت کوین چیزی حدود ۱۲۰٪ است که رقم قابل توجهی است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نظر می‌رسد فشار خریداران برای جذب فشار فروش هولدرهای بلندمدت بیت کوین کافی بوده است، با این حال، هنوز نتوانسته قیمت این ارز دیجیتال را افزایش دهد. از طرف دیگر، همچنان استراتژی آربیتراژی کش اند کری (Cash-and-Carry) که در تحلیل هفته گذشته در رابطه با آن صحبت کردیم، توسط سرمایه‌گذاران سازمانی به کار گرفته می‌شود که می‌تواند بیت کوین را برای مدت بیشتری در محدوده کنونی نگه دارد. در این مطلب از میهن بلاکچین که از تحلیل هفته ۲۵ام سال ۲۰۲۴ شرکت گلسنود برگرفته شده است، وضعیت کنونی بازار بیت کوین را از دید دیتای آنچین زیر ذره‌بین می‌بریم.

سودآوری بازار همچنان بالاست

نوسانات محدود بیت کوین و رِنج زدن قیمت آن زمانی رخ می‌دهد که بی‌حوصلگی و بی‌علاقگی به بازار در میان معامله‌گران حاکم می‌شود؛ روندی که در طول عمر این ارز دیجیتال بارها شاهد آن بوده‌ایم. در حال حاضر، طی چند هفته گذشته قیمت بیت کوین در محدوده مشخصی در حال تثبیت بوده است. با این حال، علیرغم رکود نسبی بازار، همچنان بخش قابل توجهی از سرمایه‌گذاران در سود قرار دارند. اگر نگاهی به نمودارهای آنچین بیندازیم می‌بینیم در حال حاضر بیش از ۸۷٪ از عرضه در گردش در سود نگهداری می‌شود. این یعنی قیمت خرید آنها کمتر از قیمت فعلی بیت کوین بوده است.

درصد عرضه در سود بیت کوین - منبع: Glassnode
درصد عرضه در سود بیت کوین – منبع: Glassnode

برای بررسی سود تحقق نیافته متوسط سرمایه‌گذاران به سراغ نسبت ارزش بازار به ارزش تحقق یافته یا به اختصار MVRV می‌رویم. در حال حاضر، میانگین سود تحقق نیافته بیت کوین بیش از ۱۲۰٪ است، وضعیتی که در چرخه‌های گذشته معمولا در حوالی اوج قیمت شاهد آن بوده‌ایم. همچنین نسبت MVRV بالاتر از میانگین متحرک سالیانه خود قرار دارد که نشان می‌دهد روند صعودی کلان بیت کوین همچنان دست نخورده باقی مانده است.

شاخص MVRV بیت کوین - منبع: Glassnode
شاخص MVRV بیت کوین – منبع: Glassnode

بری ارزیابی بهتر وضعیت بازار و پیدا کردن سقف و کف قیمت، می‌توانیم از انحراف معیارهای شاخص MVRV استفاده کنیم. از نظر تاریخی، هر زمان شاخص MVRV انحراف معیار ۱ خود را شکسته، بیت کوین در شرف ثبت سقف ماکرو خود بوده است.

در حال حاضر، بیت کوین بین محدوده انحراف معیار ۰.۵ و ۱ شاخص MVRV در حال تثبیت شدن است که نشان می‌دهد علیرغم وضعیت نوسانی بازار، همچنان سرمایه‌گذاران در نظر آماری در سود زیادی قرار گرفته‌اند.

شاخص MVRV و انحراف معیارهای آن - منبع: Glassnode
شاخص MVRV و انحراف معیارهای آن – منبع: Glassnode

زمانی که قیمت بیت کوین قاطعانه از اوج سال ۲۰۲۱ عبور کرد، بخش زیادی از هولدرهای بلندمدت شروع به فروش کوین‌های خود کردند و با سود زیادی از بازار خارج شدند. این اتفاق باعث شد عرضه قابل معامله بیت کوین افزایش یابد.

پس از رکوردشکنی جدید، بازار معمولا به زمان کافی نیاز دارد تا عرضه اضافی را جذب کند، اتفاقی که به یک دوره تثبیت قیمت منجر می‌شود. به دنبال این دوره، هم سود تحقق یافته و هم فشار فروش هر دو کاهش می‌یابند.

کاهش فشار سمت فروش و سیو سود معامله‌گران به طور طبیعی مقاومت در برابر صعود بیشتر را می‌کاهد. با این حال، قیمت بیت کوین از زمان رکوردشکنی در ماه مارس، روند صعودی پایداری را تجربه نکرده است. این نشان می‌دهد در حالی که تقاضای کنونی برای حفظ سطوح فعلی به اندازه کافی پایدار است، اما به اندازه کافی قوی نیست که بتواند قیمت را بیش از این افزایش دهد.

کاهش سیو سود پس از رکوردشکنی‌های بیت کوین - منبع: Glassnode
کاهش سیو سود پس از رکوردشکنی‌های بیت کوین – منبع: Glassnode

کاهش حجم معاملات

علیرغم اینکه بخش زیادی از عرضه بیت کوین همچنان در سود قرار دارد، حجم تراکنش‌های پردازش شده و ارزش انتقال‌یافته در این شبکه بلاکچینی به دنبال رکوردشکنی این ارز به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این نشان می‌دهد اشتهای معامله‌گران برای فعالیت‌های سوداگرانه کاهش یافته و فعلا بازار بلاتکلیف است.

حجم تراکنش‌های تعدیل‌شده بیت کوین - منبع: Glassnode
حجم تراکنش‌های تعدیل‌شده بیت کوین – منبع: Glassnode

روند مشابهی را می‌توان در حجم معاملات اسپات صرافی‌های متمرکز برتر بازار نیز مشاهده کرد. این نشان‌دهنده همبستگی بالای بین حجم تراکنش‌های آنچین و حجم معاملات است که از بی‌حوصلگی سرمایه‌گذاران خبر می‌دهد.

حجم معاملات اسپات بیت کوین - منبع: Glassnode
حجم معاملات اسپات بیت کوین – منبع: Glassnode

کاهش انتقال بیت کوین به صرافی‌ها

برای درک بهتر وضعیت فعلی، جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌های ارز دیجیتال را بررسی می‌کنیم. در حال حاضر، هولدرهای کوتاه‌مدت هرروز حدود ۱۷.۴ هزار واحد بیت کوین به صرافی‌ها ارسال می‌کنند که نسبت به اوج بیش از ۵۵ هزار واحد ماه مارس (همزمان با رکوردشکنی بیت کوین) بسیار پایین‌تر است. در سمت دیگر، عرضه ارسال‌شده به صرافی‌ها توسط هولدرهای بلندمدت نیز کاهش یافته و به هزار واحد در روز رسیده است.

تفکیک جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها - منبع: Glassnode
تفکیک جریان ورودی بیت کوین به صرافی‌ها – منبع: Glassnode

می‌توان کاهش شدید فعالیت سرمایه‌گذاران بلندمدت را از طریق شاخص «درصد عرضه بلندمدت ارسال‌شده به صرافی‌ها» نیز بررسی کرد. در حال حاضر، هولدرهای بلندمدت کمتر از ۰.۰۰۶٪ از دارایی‌های خود را به صرافی‌ها منتقل می‌کنند. این نشان می‌دهد فعلا این گروه از سرمایه‌گذاران به تعادل رسیده‌اند و برای تحریک دوباره آنها به نوسانات گسترده‌تری نیاز است.

درصد عرضه بلندمدت ارسال‌شده به صرافی‌ها - منبع: Glassnode
درصد عرضه بلندمدت ارسال‌شده به صرافی‌ها – منبع: Glassnode

از بین بیت کوین‌هایی که هرروز به صرافی‌های ارز دیجیتال ارسال می‌شوند، بیش از ۱۱ هزار واحد آنها در سود و بیش از ۸.۲ هزار واحد آنها در ضرر قرار دارند. این نشان می‌دهد همچنان تمایل نسبی به برداشت سود از بازار وجود دارد.

تفکیک جریان ورودی صرافی‌ها بر اساس سود و ضرر - منبع: Glassnode
تفکیک جریان ورودی صرافی‌ها بر اساس سود و ضرر – منبع: Glassnode

در حال حاضر، میانگین سود بیت کوین‌های ارسال شده به صرافی‌ها حدود ۵.۵ هزار دلار و میانگین ضرر آنها ۷۳۵ دلار است. این یعنی سود فعلی به طور میانگین ۷.۵ برابر ضرر است. جالب است بدانید تنها ۱۴.۵٪ از روزهای معاملاتی بیت کوین آماری بهتر از این داشته‌اند.

این نشان می‌دهد هولدرهای بلندمدت همچنان در حال فروش هستند. در حالی که تقاضای کنونی برای جذب فشار فروش کافی است، اما به اندازه کافی قوی نیست تا قیمت‌ها را بالا ببرد. در نتیجه در وضعیت فعلی به نظر می‌رسد معامله‌گرانی که در بازارهای رِنج (نوسانات محدود) فعالیت می‌کنند و استراتژی‌های آربیتراژ عملکرد بهتری نسبت به استراتژی‌های معاملاتی مبتنی بر روند داشته باشند.

میانگین سود یا ضرر تحقق یافته در صرافی‌ها - منبع: Glassnode
میانگین سود یا ضرر تحقق یافته در صرافی‌ها – منبع: Glassnode

تداوم استراتژی کش اند کری

یکی دیگر از شاخص‌هایی که به ما کمک می‌کند تا سوگیری بازارهای اسپات را متوجه شویم، دلتای حجم تجمعی اسپات (The Spot Cumulative Volume Delta) یا به اختصار CVD است. این شاخص، تفاوت خالص دلاری حجم خرید و فروش را به ما نشان می‌دهد.

در حال حاضر با توجه به شاخص CVD، یک سوگیری خالص در سمت فروش بر بازار اسپات حاکم است، با این حال، بیت کوین همچنان به تثبیت ادامه می‌دهد. یافته‌های این شاخص از این ادعا که در حال حاضر فشار سمت خرید و فروش تقریبا با یکدیگر برابر هستند حمایت می‌کند.

شاخص CVD - منبع: Glassnode
شاخص CVD – منبع: Glassnode

حالا به سراغ بازار فیوچرز برویم. در بازار فیوچرز می‌بینیم که سود باز قراردادهای آتی بیت کوین از ۳۰ میلیارد دلار فراتر رفته و کمی پایین‌تر از اوج خود قرار دارد. با این حال، همانطور که در گزارش تحلیل آنچین بیت کوین هفته پیش بررسی کردیم، بخش قابل توجهی از این سود باز به استراتژی کش اند کری مربوط است.

در یک بازار با نوسانات محدود، افزایش سود باز می‌تواند نشان‌دهنده افزایش به‌کارگیری استراتژی‌های جذب نوسان به منظور استفاده از پریمیوم معاملات دائمی، فیوچرز و آپشن باشد.

سود باز قراردادهای فیوچرز - منبع: Glassnode
سود باز قراردادهای فیوچرز – منبع: Glassnode

رشد قابل توجه سود باز در بورس کالای شیکاگو (CME) از حضور رو به رشد سرمایه‌گذاران سازمانی خبر می‌دهد. در حال حاضر کمتر از یک سوم سود باز جهانی یعنی بیش از ۱۰ میلیارد دلار در اختیار این پلتفرم است.

سود باز در بازار CME - منبع: Glassnode
سود باز در بازار CME – منبع: Glassnode

البته همزمان با افزایش سود باز، حجم معاملات آتی مشابه با حجم معاملات اسپات و حجم تراکنش‌های آنچین، به طور قابل توجهی کاهش یافته است. این نشان می‌دهد در حال حاضر تمایل نسبتا کمی به فعالیت‌های سوداگرانه وجود دارد و بیشتر معامله‌گران به دنبال استراتژی‌های مبتنی بر آربیتراژ هستند.

حجم معاملات بازار فیوچرز - منبع: Glassnode
حجم معاملات بازار فیوچرز – منبع: Glassnode

سخن پایانی

علیرغم وضعیت متلاطم بازار، در حال حاضر بخش زیادی از سرمایه‌گذاران بیت کوین همچنان در سود هستند. با این حال، به نظر می‌رسد تمایلات سرمایه‌گذاران و قاطعیت آنها، همانطور که از افت حجم معاملات بازار اسپات، مشتقات و حجم تراکنش‌های آنچین مشخص است، کاهش یافته است.

در حال حاضر به نظر می‌رسد تعادلی در سمت تقاضا و فروش برقرار شده که به ثبات نسبی بازار و نوسانات محدود آن منجر شده است. این نوسانات محدود در نهایت بازار را به سمت بی‌حوصلگی، بی‌تفاوتی و بلاتکلیفی سوق می‌دهد. از نظر تاریخی، برای شروع فاز بعدی بازار قیمت باید به طور قابل توجهی افزایش یا کاهش یابد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا