تحلیل آنچین

گزارش گلسنود: ارزیابی رفتار ثابت قدم‌های بیت‌کوین | هفته ۲۶ام سال ۲۰۲۴

از زمان ثبت رکورد ۷۳٬۰۰۰ دلار در ماه مارس، بازار بیت کوین اغلب در تلاطم و نوسان بود و مومنتوم تقاضا از اوایل ماه می منفی شد. تحلیل قیمت خرید سرمایه‌گذاران کوتاه مدت دید مناسبی در رابطه با جریان سرمایه فراهم می‌کند. در سمت عرضه، سودهای تحقق نیافته هولدرهای بلند مدت، بسیار پایین‌تر از سقف‌های تاریخی باقی مانده که نشان‌دهنده فعالیت کمتر سفته‌بازی است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

رفتار هولدرهای بلندمدت نشان می‌دهد که معاملات آنها تنها ۴٪ تا ۸٪ از حجم کل روزانه را تشکیل می‌دهد، با این حال آنها معمولا تا ۴۰٪ از سود تجمعی بازار گاوی را دریافت می‌کنند. این امر نشان‌دهنده تمرکز ثروت در کوین‌های قدیمی‌تر و به نفع سرمایه‌گذاران ثابت قدم یا «دست‌های الماسی» در بازارهای گاوی است.

زیر نظر گرفتن تقاضای کوین‌ها

در گزارش WoC 18، ما روشی را برای شناسایی جهت و تمرکز جریان سرمایه در داخل یا خارج از بازار بررسی کردیم. ما چارچوبی را در نظر می‌گیریم که از میانگین قیمت خرید براکت‌های مختلف سنی در گروه هولدرهای کوتاه‌مدت استفاده می‌کند:

 • هنگامی که قیمت خرید این گروه‌ها در یک روند صعودی است، نشان می‌دهد سرمایه به بازار جریان می‌یابد، زیرا خریداران جدید کوین‌ها را با قیمت‌های بالاتر خریداری می‌کنند (و بالعکس برای روند نزولی).
 • از آنجایی که قیمت‌های اسپات بالاتر یا پایین‌تر از قیمت خرید تمام شده بوده و نسبت به آن انحراف دارند، می‌توانیم میزان سود تحقق نیافته هر گروه را از طریق نسبت MVRV به طور تقریبی اندازه‌گیری کنیم.
 • ما می‌توانیم مقدار MVRV را معیاری برای انگیزه سرمایه‌گذاران برای کسب سود (مقادیر بالا) یا شاخصی برای خستگی فروشنده (مقادیر پایین) در نظر بگیریم.

ما با مقایسه قیمت اسپات (Spot Price) در رابطه با قیمت خرید دو گروه شروع خواهیم کرد:

 • 🟠 هولدرهای کوین‌های یک هفته تا یک ماهه
 • 🔴 هولدرهای کوین‌های ۱ تا ۳ ماهه

از این طریق، می‌توانیم تشخیص دهیم که چه زمانی موج‌های کلان در جریان سرمایه در مراحل اولیه فازهای گاوی و خرسی تغییر می‌کند. نمودار زیر نشان می‌دهد چگونه این دو مدل قیمتی در طول دوره صعودی ۲۰۲۴-۲۰۲۳ از بازار را حمایت کرده‌اند.

از اواسط ژوئن، قیمت اسپات به پایین‌تر از قیمت تمام شده هولدرهای یک هفته‌ای تا یک ماهه 🟠 (۶۸٬۵۰۰ دلار) و هولدرهای یک ماهه تا سه ماهه 🔴 (۶۶٬۴۰۰ دلار) سقوط کرده است. اگر این ساختار ادامه داشته باشد، از نظر تاریخی منجر به کاهش اعتماد سرمایه‌گذاران شده و خطر عمیق‌تر شدن و طولانی‌تر شدن اصلاحات را در پی دارد.

قیمت تحقق یافته در گروه‌های سنی مختلف مربوط به هولدرهای کوتاه مدت - منبع: گلسنود
قیمت تحقق یافته در گروه‌های سنی مختلف مربوط به هولدرهای کوتاه مدت – منبع: گلسنود

ما همچنین می‌توانیم مومنتوم بازار را با مقایسه قیمت خرید این گروه‌ها با یکدیگر مشخص کنیم. نمودار زیر نشان می‌دهد:

 • ورود سرمایه 🟦 زمانی که قیمت خرید هولدرهای ۱ هفته تا ۱ ماهه بالاتر از قیمت خرید ۱ ماهه تا ۳ ماهه قرار دارد. این امر بر مومنتوم مثبت در تقاضا و جذب سرمایه جدید به بازار تاکید می‌کند.
 • خروج سرمایه 🟪 زمانی که قیمت خرید هولدرهای ۱ هفته تا ۱ ماهه به زیر قیمت خرید هولدرهای ۱ ماهه تا ۳ ماهه کاهش می‌یابد. این ساختار سیگنال کاهش مومنتوم در سمت تقاضا و خروج سرمایه خالص از دارایی است.

در طول بازارهای صعودی قبلی، ساختار جریان سرمایه منفی تا پنج بار رخ داده است. همچنین، می‌توانیم ببینیم که این ساختار از ماه می تا اوایل ژوئن در جریان است.

ورودی سرمایه از هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین - منبع: گلسنود
ورودی سرمایه از هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین – منبع: گلسنود

برای دستیابی به یک دید کلان کامل از بازار فعلی، می‌توانیم از معیارهایی استفاده کنیم که رفتار هولدرهای بلندمدت (LTHs) را توصیف می‌کنند. گروه LTH بازیگر اصلی در سمت عرضه در طول بازارهای صعودی است، زیرا آنها کوین‌ها را عرضه کرده و سود خود را برداشت می‌کنند. سقف چرخه‌های بازار زمانی ایجاد می‌شود که LTHها شدت فروش خود را افزایش می‌دهند تا زمانی که تقاضا را تحت الشعاع قرار داده و از بین ببرد.

نمودار زیر قیمت اسپات را در برابر ضریب قابل‌ توجه اعمال شده بر قیمت خرید میانگین گروه LTH مقایسه می‌کند.

 • 1.0 * LTH Realized Price از لحاظ تاریخی با مرحله شکل‌گیری کف چرخه خرسی و بهبود بازار همسو می‌شود.
 • 1.5 * LTH Realized Price مرحله بازیابی را از مرحله تعادل بلندمدت گاوی مشخص می‌کند. معمولا قیمت تمایل به تجربه نرخ رشد آهسته‌تری دارد و به طور متوسط، LTHها سود تحقق نیافته‌ای در حدود ۵۰٪ دارند.
 • 3.5 * LTH Realized Price 🔴 مرز متمایز بین فاز تعادل و فازهای سرخوشی بازار گاوی را فراهم می‌کند. این نقطه‌ای است که قیمت به سرعت افزایش می‌یابد و LTHها فشار عرضه خود را به دلیل داشتن سود تحقق نیافته ۲۵۰٪ یا بیشتر افزایش می‌دهند.

اگر این چارچوب را برای چرخه‌های اخیر اعمال کنیم، می‌بینیم که روند صعودی فعلی از دیدگاه کلان بسیار شبیه به چرخه ۲۰۱۷ بوده است. فاز تثبیت اخیر در نزدیکی ATH قبلی با مرز سرخوشی که با ضریب ۳.۵ اعمال شده در قیمت تحقق یافته LTH 🔴 نمایش داده‌شده، مشابه است.

ضریب قیمت خرید هولدرهای بلند مدت بیت کوین - منبع: گلسنود
ضریب قیمت خرید هولدرهای بلند مدت بیت کوین – منبع: گلسنود

میزان سود تحقق نیافته را که توسط LTHها هولد می‌شود، می‌توان برای اندازه‌گیری انگیزه این گروه برای خرج کردن کوین‌ها و نقد کردن آن در نظر گرفت. ما می‌توانیم این انگیزه روانی را با استفاده از معیار LTH-NUPL ترسیم کنیم.

LTH-NUPL اکنون روی ۰.۶۶ قرار دارد که بین سطوح مرتبط با فاز پیش‌سرخوشی قرار دارد. این شرایط به مدت ۹۶ روز در جریان بوده که مدت زمان بسیار مشابهی با چرخه ۲۰۱۶-۲۰۱۷ است.

نمودار معیار NUPL هولدرهای بلند مدت بیت کوین - منبع: گلسنود
نمودار معیار NUPL هولدرهای بلند مدت بیت کوین – منبع: گلسنود

با استفاده از معیار باینری خرج‌کردن هولدرهای بلندمدت، می‌توانیم دوره‌هایی را شناسایی کنیم که خرج کردن قوی توسط این گروه مشاهده شده است. در طول این رویدادها، مجموع موجودی کل هولد شده توسط LTHها به طور مداوم و به طور قابل توجهی کاهش می‌یابد.

از این طریق، می‌توانیم دوره‌های خرج کردن LTHها را شناسایی کنیم:

 • خرج ضعیف 🟩 که در آن موجودی LTHها حداقل در ۳ روز از ۱۵ روز گذشته کاهش می‌یابد.
 • خرج متوسط ​​🟧 که در آن موجودی LTHها حداقل در ۸ روز از ۱۵ روز گذشته کاهش می‌یابد.
 • خرج قوی 🟥 که در آن موجودی LTHها برای بیش از ۱۲ روز از ۱۵ روز گذشته کاهش می‌یابد.
معیار باینری خرج کردن هولدرهای بلند مدت بیت کوین - منبع: گلسنود
معیار باینری خرج کردن هولدرهای بلند مدت بیت کوین – منبع: گلسنود

نمودار بعدی برای ترکیب هر دو مدل قبلی به منظور ارزیابی احساسات و رفتار هولدرهای بلندمدت طراحی شده است و انگیزه این گروه برای برداشت سود را با رفتار خرج کردن واقعی آنها ترکیب می‌کند.

ما چهار مدل را در نظر می‌گیریم که تغییرات در الگوهای رفتاری و خرج کردن LTH را توصیف می‌کند:

 1. تسلیم 🟥 که در آن قیمت اسپات کمتر از قیمت خرید LTH است و بنابراین هرگونه خرج کردن قوی احتمالا با ترس و تسلیم همراه است.
 2. انتقال 🟧 که در آن قیمت اسپات کمی بالاتر از قیمت خرید LTH معامله می‌شود و با خرج کردن‌های ناچیز و گاه به گاه همراه و احتمالا با فعالیت معمولی روزانه مرتبط است.
 3. تعادل 🟨 که پس از بازیابی از یک فاز خرسی طولانی مدت که بازار به دنبال تعادل بین جریان کم تقاضای جدید، نقدینگی سبک‌تر و سرمایه‌گذاری تدریجی توسط هولدرهای ضرر کرده از چرخه قبلی است، رخ می‌دهد. خرج کردن‌های سنگین LTH در این مرحله معمولا با رالی‌ها یا اصلاحات ناگهانی همراه است.
 4. سرخوشی که LTH-MVRV بالاتر از ۳.۵ می‌شود و از نظر تاریخی با بازاری که در چرخه قبلی ATH قرار دارد مشابه است. گروه LTH به طور متوسط ​​بیش از ۲۵۰٪ سود تحقق نیافته را حفظ می‌کند. بازار وارد یک فاز سرخوشی می‌شود که این سرمایه‌گذاران را تشویق می‌کند تا با نرخ‌های بسیار بالا و افزایشی دست به خرج کردن بزنند.

با استفاده از این چارچوب، می‌توانیم کدل خرج کردن‌های بالا توسط LTHها در طول سه ماهه چهارم ۲۰۲۳ و تا سه ماهه اول ۲۰۲۴ را مشاهده کنیم که بازار را در این دوره در حالت تعادل قرار می‌دهد.

سوددهی و خرج کردن هولدرهای بلند مدت بیت کوین - منبع: گلسنود
سوددهی و خرج کردن هولدرهای بلند مدت بیت کوین – منبع: گلسنود

کالبد شکافی خرج کردن

معیار قبلی دوره‌هایی را در نظر می‌گیرد که مجموع عرضه هولدرهای بلندمدت کاهش می‌یابد. به طور مشابه، برای گروه کوتاه‌مدت، می‌توانیم بررسی کنیم که کدام زیرگروه‌های سنی مسئول فشار سمت فروش هستند.

تفکیک سرمایه با سن - منبع: گلسنود
تفکیک عرضه با سن – منبع: گلسنود

برای ارزیابی سهم هر زیر گروه از خرج کننده‌های LTH، بر روزهایی تمرکز کردیم که حجم مخارج آنها حداقل یک انحراف استاندارد بالاتر از میانگین سالانه داشته است.

در حالی که گهگاه انبوهی از فعالیت‌های خرج کردن برای هر گروه وجود دارد، دفعات روزهای پرهزینه در طول مرحله سرخوشی یک بازار صعودی به طور چشمگیری افزایش می‌یابد. این امر الگوی رفتار نسبتا ثابت سرمایه‌گذاران بلندمدت را که در دوره‌های افزایش سریع قیمت سود می‌برند، نشان می‌دهد.

خرج کردن گروه‌های بلندمدت بیت کوین - منبع: گلسنود
خرج کردن گروه‌های بلندمدت بیت کوین – منبع: گلسنود

با توجه به اینکه تنها ۴٪ تا ۸٪ از حجم روزانه آنچین مربوط به LTHهاست، می‌توانیم از معیار دیگری برای توضیح وزن نسبی این سرمایه‌گذاران در سمت عرضه استفاده کنیم.

باندهای سنی حجم خرج شده بیت کوین - منبع: گلسنود
باندهای سنی حجم خرج شده بیت کوین – منبع: گلسنود

علیرغم سهم کم از حجم خرج شده، کوین‌های LTH معمولا با قیمت‌های بسیار بالاتر (یا پایین‌تر) نسبت به زمانی که در ابتدا خریداری شدند، در حرکت هستند. بنابراین، میزان سود یا زیان تحقق یافته از طریق کوین‌های خرج شده، دید ارزشمندی را در الگوهای رفتاری آنها فراهم می‌کند.

نمودار زیر حجم تجمعی سود تحقق یافته توسط هولدرهای بلندمدت در طول بازارهای صعودی را نشان می‌دهد. چیزی که متوجه شدیم این است که LTHها معمولا بین ۲۰٪ تا ۴۰٪ از کل سود برداشت شده در طول زمان را تشکیل می‌دهند.

علیرغم اینکه حجم آنها فقط ۴٪ تا ۸٪ از کل حجم روزانه است، گروه LTH تا ۴۰٪ از سود دریافتی توسط سرمایه‌گذاران را تشکیل می‌دهد.

سود تحقق یافته در بازار گاوی - منبع: گلسنود
سود تحقق یافته در بازار گاوی – منبع: گلسنود

نتیجه‌گیری

از اوایل ماه مارس، با سلطه نوسان بر بازار، ما از قیمت خرید سرمایه‌گذاران بلندمدت و کوتاه‌مدت برای ارزیابی میزان فعلی عرضه و تقاضا در بازار استفاده کردیم.

با استفاده از تغییر در قیمت خرید زیر گروه‌های سرمایه‌گذاران کوتاه‌مدت، چارچوبی ساختیم که حرکت جریان سرمایه به شبکه را تخمین می‌زند. نتایج تایید کرد که ATH در ماه مارس با یک خروج منظم سرمایه (تحرک منفی) دنبال شد.

در ادامه، ما مخارج هولدرهای بلندمدت را به زیر گروه‌های سنی مختلف تقسیم کردیم. نتیجه‌گیری نشان داد که روزهای پر خرج به طور چشمگیری در مرحله سرخوشی یک بازار صعودی افزایش می‌یابد. جالب توجه است که حجم هولدرهای بلندمدت تنها ۴٪ تا ۸٪ از حجم کل روزانه را به خود اختصاص می‌دهد، با این حال، این گروه تا ۴۰٪ سود را از آن خود کرده‌اند.

منبع
گلسنود

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا