اخبار بیت کوین

۵ دلیل اصلی ریزش شدید قیمت بیت کوین چیست؟

افزایش ارزش دلار به همراه سودآوری ماینرها منجر به شرایط نزولی کوتاه‌مدت برای قیمت بیت کوین شده است. بیت کوین پس از آخر هفته پرنوسان دیگری وارد هفته جاری شد. اما اینبار، روند آن نزولی است.

با کاهش ۸۰۰۰ دلاری قیمت بیت کوین، می‌توان به ۵ دلیل اشاره کرد که روزهای آتی شاهد ادامه روند نزولی باشیم.

کاهش قیمت بیت کوین ممکن است گوگنهایم را به فروش ترغیب کند

مهم‌ترین موضوعی که طرفداران بیت کوین درباره آن صحبت می‌کنند، کاهش ناگهانی قیمت در روز شنبه و یک‌شنبه اخیر است. قیمت بیت کوین از رکورد ۴۲,۰۰۰ دلار با فروش عمده مواجه شد و خرس‌ها توانستند قیمت این ارز دیجیتال را به ۳۲,۳۰۰ دلار کاهش دهند. در حال انتشار این خبر بیت کوین به ۳۱۴۰۰ دلار رسیده است.

ریزش قیمت اخیر، بیشترین کاهش قیمت در سال جاری و هم‌چنین از زمان سقوط بازار در ماه مارس ۲۰۲۰ بوده است. اما تحلیلگران این موضوع را پیش‌بینی کرده بودند.

در حالی که خریداران سازمانی در چند ماه گذشته تبدیل به تیتر اصلی اخبار بیت کوین شده‌اند، یکی از این سازمان‌ها که به تعدادی از خرده سرمایه سیگنال داده بود، توجه تحلیلگران را در این هفته به خود جلب کرد.

طبق گزارش کوین تلگراف،‌ شرکت Gaugenheim Partners که در اواخر ماه نوامبر (آبان) اعلام کرده بود می‌خواهد مبلغ زیادی را به خرید بیت کوین اختصاص دهد، اکنون می‌خواهد مقداری از دارایی‌های خود را بفروشد. این اطلاعات از طرف اسکات مینرد (Scott Minerd) مدیر ارشد اطلاعات این شرکت منتشر شده است. مینرد در روز دوشنبه گفته که ریزش اخیر بیت کوین انگیزه‌ای برای تجدید نظر درباره جایگاه آن ایجاد کرده است.

هولگر شاپیتز (Holger Zschaepitz) تحلیلگر اقتصادی در این خصوص گفت:

سقوط قیمت بیت کوین بیش از ۱۰ درصد بوده است. این ریزش قیمت، بدترین کاهش از زمان ماه مارس بوده و یادآور چرخه هاوینگ قبلی در سال ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۷ است. در آن زمان، روند صعودی با کاهش بیش از ۵۰ درصدی قیمت در سال ۲۰۱۷ همراه شد.

قیمت بیت کوین

در واقع، کاهش قیمت ۲۳ درصدی اخیر، موضوع جدیدی برای دارندگان بلندمدت بیت کوین نیست و عدم کاهش قیمت چشمگیر بیانگر آن است که سطح حمایتی بالاتر از ۳۰,۰۰۰ دلار هم‌چنان قوی و پابرجاست.

در این بین، مایکل ون دوپوپ گفته است:

کاهش قیمت‌های اخیر و آتی، همان فرصت‌هایی است که در زمان فوموی قیمت ۴۰,۰۰۰ دلار به دنبال آن بودید. از این کاهش قیمت‌ها استفاده کنید.

در حال حاضر، بیت کوین اندکی بازیابی شده و به کانال قیمت ۳۵,۰۰۰ دلار رسیده است. این افزایش قیمت اندک برای سرمایه‌گذار سازمانی گوگنهایم (Guggenheim) کافی نبوده است و اسکات ماینرد (Scott Minerd) مدیر ارشد اطلاعات این شرکت گفته است که ممکن است مقداری از دارایی‌های بیت کوین خود را بفروشند.

وی در روز دوشنبه اذعان کرد:

افزایش قیمت بیت کوین پایدار نیست و در مقابل کاهش قیمت آسیب‌پذیر است. قیمت بیت کوین از هدف ۳۵,۰۰۰ دلار ما فراتر رفته است. زمان آن رسیده است تا مقداری از سرمایه خود را از بیت کوین خارج کنیم.

اعلام چاپ ۳ تریلیون دلار توسط بایدن

در آمریکا، یکی از نشانه‌های روند صعودی بالقوه برای بیت کوین، اعلام برنامه بسته اقتصادی ۳ تریلیون دلاری توسط کابینه جو بایدن بود که در میان اخبار اخیر نادیده گرفته شد.

رابطه معکوس بیت کوین و شاخص دلار (DXY) در روزهای اخیر افزایش داشته و به سطح بالاتر از ۹۰ رسیده است. سال گذشته، با کاهش شاخص ارزش دلار شاهد افزایش قیمت بیت کوین بودیم.

مت میلی (Matt Maley) استراتژیست ارشد بازار در شرکت Miller Tabak + Co به بلومبرگ گفته است:

دلار در شرایط اشباع فروش شدید قرار دارد و باید به زودی روند صعودی داشته باشد.

نمودار کندل یک روزه شاخص ارز دلار آمریکا

هرچند، در بلندمدت مشخص است که آمریکا اقتصاد خود را به تکاپو می‌اندازد. جو بایدن در صدد ارائه بسته اقتصادی ۲۰۰۰ دلاری برای هر شهروند آمریکایی است که در مجموع ۳ تریلیون دلار ارزش خواهد داشت.

در صورت تصویب این طرح، نقدینگی بانک مرکزی به بیشترین مقدار خود پس از آغاز شیوع ویروس کرونا خواهد رسید و بدهی فدرال آمریکا را برای اولین بار در تاریخ به بیش از ۳۰ تریلیون دلار خواهد رساند.

روند صعودی بازار بورس

معامله‌گران بازار بورس به لطف اتفاقات اخیر در آمریکا امیدوارند که در هفته جاری به سودآوری برسند.

روز دوشنبه، نوبت بازار بورس هند بود که به رکورد جدیدی دست یابد. طبق گزارش کوین تلگراف، سایر بازارها نیز به رکوردهای جدید دست یافته‌اند یا در آستانه دستیابی به آن هستند. بازار بورس هنگ کنگ و کره جنوبی نیز با رشد همراه بود، در حالی که روند بازار بورس استرالیا نزولی بود.

با وجود کاهش ارزش بازار قراردادهای آتی آمریکا قبل از بازگشایی وال استریت، افراد حاضر در بازار سردرگم شده‌اند، به طوری که طلا هم‌‌چنان روند پرنوسان و نزولی دارد، در حالی که نفت با افزایش قیمت همراه است.

ادامه وابستگی بیت کوین به نوسانات بازار بورس بار دیگر مورد تردید قرار گرفته است، زیرا نوسان آخر هفته بیت کوین ارتباطی با بورس نداشته است. از آنجایی که عملکرد بیت کوین پس از سقوط ماه مارس تاکنون از کل بازار بورس به غیر از سهام تسلا بهتر بوده است، می‌توان گفت این ارز دیجیتال مسیر خود را پیدا کرده است.

عماد آخوند (Immad Akhund) مدیرعامل بانک معطوف به استارت آپ مرکوری (Mercury) گفته است:

پیش‌بینی می‌کنم که بیت کوین و سهام شرکت‌های فناوری در ۶ الی ۹ ماه آتی مجددا شاهد ارتباط باشند. مشخص است که ما در حباب ناشی از بسته اقتصادی، نرخ بهره اندک و درآمد خالص بیشتر در زمان شیوع ویروس کرونا هستیم. احتمالا شاهد پایان خوبی نباشیم اما از شرایط کنونی لذت ببرید.

سودآوری بسیار زیاد ماینرها

یکی از دلایل کاهش قیمت بیت کوین در خود شبکه بیت کوین قرار دارد. به نظر می‌رسد که ماینرها بار دیگر توانسته‌اند دارایی‌های خود را با قیمت چشمگیری به فروش برسانند.

طبق اطلاعات منبع نظارتی CryptoQuant، این فروش‌ها به بالاترین سطح خود از ماه جولای ۲۰۱۹ تاکنون رسیده است. این موضوع حتی باعث تعجب کسانی شده است که هاوینگ ماه می سال گذشته را دنبال کرده‌اند.

پلتفرم CryptoQuant از شاخص وضعیت ماینرها (MPI) برای تعیین کاهش سهم ماینرها از بیت کوین استفاده کرده است. کی یونگ جو (Ki Young Ju) مدیرعامل CryptoQuant شرایط کنونی را به عنوان بازار نزولی کوتاه‌مدت خوانده و گفته است:

از ماه دسامبر سال گذشته تاکنون، ماینرها در حال فروش بیت کوین بوده‌اند، اما به دلیل قدرت خرید سرمایه‌گذاران سازمانی، اصلاح و کاهش قیمت بیت کوین بسیار اندک بوده است.

شاخص وضعیت ماینر های بیت کوین

جوزف یانگ (Joseph Young) تحلیلگر کوین تلگراف نظر دیگری دارد. به نظر او، رسیدن قیمت بیت کوین به ۴۲,۰۰۰ دلار در پایان دورانی رخ داد که بازار فشار بیش از حدی به خود وارد کرده است. ۲.۷ میلیارد دلار در روز دوشنبه نقد شده است. پاسخ ساده این است که بازار بیش از حد لوریج شده است.

هنوز خبری از فصل آلتکوین‌ها نیست

کاهش قیمت بیت کوین ممکن است به سود دارندگان آلتکوین‌ها باشد که منتظر کاهش روند صعودی بیت کوین بودند تا سایر ارزهای دیجیتال نیز بتوانند خودی نشان بدهند.

همانطور که ون دوپوپ بارها خاطرنشان کرده است، آلتکوین‌ها در زمان روند صعودی بیت کوین عملکرد خوبی ندارند و معمولا عملکرد خوب آنها پس از پایان روند صعودی بیت کوین شروع می‌شود.

وی در روز دوشنبه گفت:

ارزش بازار آلتکوین هم‌چنان بسیار خوب به نظر می‌رسد. موج اول، ارزش بازار را به ۳۲۰ میلیارد دلار رسانده است. تا زمانی که ارزش بازار بالاتر از ۲۲۵ میلیارد دلار باقی بماند، روند صعودی بعدی می‌تواند ارزش بازار را به رکورد جدیدی برساند.

هرچند، روز دوشنبه مشخص شد این الگو هنوز رخ نداده است، به طوری که کاهش قیمت آلتکوین‌ها از بیت کوین بیشتر بوده است.

بسیاری از ۱۰ ارز دیجیتال برتر از لحاظ ارزش بازار، طی یک روز ۱۷ الی ۲۰ درصد ارزش خود را از دست داده‌اند. علیرغم این روند نزولی، بسیاری از ارزهای دیجیتال با افزایش قیمت بلندمدتی مواجه شده‌اند. در بین ۱۰ ارز دیجیتال برتر، کاردانو با ۲۷ درصد رشد، بیشترین افزایش قیمت نسبت به هفته گذشته را داشته است.

نهنگ های بیت کوین از فروش سود می برند

اطلاعات نشان می‌دهند که در طول سقوط بیت کوین به ۳۲۰۰۰ دلار، تنها میلیونرها برنده می‌شوند و BTC در بین آنها دست به دست می‌شود.

آمار کنترل موجودی کیف پول‌ها که در ۱۱ ژانویه (۲۲ دی) توسط Glassnode جمع آوری شده، نشان می‌دهد که سرمایه گذاران اصلی که اکنون بیت کوین خریداری می‌کنند، کسانی هستند که بیش از ۱۰۰۰ بیتکوین (۳۶ میلیون دلار) موجودی دارند.

اطلاعات جمع آوری شده توسط الیاس سایموس (Elias Simos) متخصص پروتکل در Bison Trails (ارائه دهنده زیرساخت بلاک چین)، نشان می‌دهد تعداد ثروتمندانی که از فروش سرمایه گذاران کوچک‌تر سود می‌برند، در ماه‌های دسامبر (آذر) و ژانویه (دی) بیشتر شده است.

در حالی که تعداد کیف پول‌هایی با موجودی کمتر، از زمان افزایش قیمت بیت کوین از ۱۹۰۰۰ دلار به ۴۲۰۰۰ دلار کاهش یافته، تعداد افرادی که بیش از ۱۰۰۰ BTC دارایی دارند، در حال افزایش است.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا