تحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

تحلیل قیمت بیت کوین؛ آیا زمان تغییر روند فرا رسیده است؟

روز جمعه قیمت بیت کوین به ۴۵،۰۰۰ دلار رسید. اکثر آلتکوین‌ها روز گذشته عملکرد ضعیفی نسبت به بیت کوین داشتند که نشان می‌دهد تمایل کمتری به ریسک در میان معامله‌گران رمز ارزها در آستانه پایان هفته معاملاتی وجود دارد. علاوه بر این، دامیننس بیت کوین که ارزش بازار این ارز نسبت به ارزش کل بازار رمز ارزها را نشان می‌دهد، از روند نزولی کوتاه مدت خود در چند روز گذشته فاصله گرفته و رشد کرده است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کوین دسک، خریداران در حال ردیابی بازار سهام هستند. شاخص‌های S&P 500 و نزدک روز جمعه نوسانات زیادی نداشتند. از نظر تکنیکال، بیت کوین و بازار سهام در حال نزدیک شدن به سطوح مقاومتی کوتاه مدت خود هستند که می‌تواند روند صعودی را در چند روز آتی متوقف کند و قیمت‌ها با کمی اصلاح مواجه شوند.

البته اصلاح قیمت احتمالا مختصر خواهد بود چراکه برخی از اندیکاتورهای تکنیکال از صعود بیشتر در بیت کوین و آلتکوین‌ها خبر می‌دهند. به عنوان مثال، قیمت اتریوم در هفته‌ای که گذشت از ۳،۰۰۰ دلار فراتر رفت و روند نزولی میان مدت خود را معکوس کرد. به گفته کتی استاکتون، یکی از مدیران شرکت Fairlead Strategies، این مهم در کوتاه مدت از روند صعودی پشتیبانی می‌کند. وی روز جمعه در ایمیلی در این رابطه نوشت:

ما معتقدیم در نزدیکی ۳،۵۰۰ دلار برای اتریوم، همان حوالی میانگین متحرک ۲۰۰ روزه، یک مقاومت قرار دارد.

برخی از شاخص‌ها نشان می‌دهند که بیت کوین در حال نزدیک شدن به کف چرخه خود قرار دارد. نمودار زیر توسط شرکت دلفی دیجیتال به اشتراک گذاشته شده که نشان می‌دهد بازده سال به سال بیت کوین منفی شده است که پیش از افت قیمت عمده بازار رخ داده بود. گفتنی است افزایش قیمت در آلت کوین‌ها می‌تواند تغییر احساسات نزولی به صعودی را تایید کند که معمولا، نشان‌دهنده وقوع یک رالی قیمتی است.

البته، درست مثل سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ بازده منفی می‌تواند تا چندین ماه ادامه داشته باشد. به طور معمول، رشد قیمت‌ها در بازار نزولی تا زمانی که تغییر روندی قاطع از بازار نزولی به بازار صعودی تایید شود، به نفع معامله‌گران کوتاه مدت است.

بازده سال به سال بیت کوین
بازده سال به سال بیت کوین

دلفی دیجیتال روز جمعه در پستی وبلاگی در رابطه با شرایط کنونی نوشت:

بیت کوین هنوز از محدوده معاملاتی خود خارج نشده است اما ما شاهد قدرت برخی از خریداران بازار بوده‌ایم که باعث می‌شود شرایط بهتری نسبت به هفته‌های قبل داشته باشیم.

تحلیل قیمت بیت کوین

در حال حاضر، سطوح حمایتی و مقاومتی بیت کوین همچنان با داده‌های درون زنجیره‌ای مطابقت دارد. نمودار زیر قیمت کنونی را با توجه به هزینه‌ای که هولدرهای کوتاه مدت و بلند مدت برای خرید بیت کوین خود صرف کرده‌اند را نشان می‌دهد. بر اساس داده‌های گلسنود، متوسط قیمت پرداخت شده برای بیت کوین توسط سرمایه‌گذارانی که پس از اوج ۴۵،۹۰۰ دلاری ماه اکتبر (مهر) دست به خرید زده‌اند، به عنوان مقاومت در نظر گرفته می‌شود.

نمودار میزان هزینه صرف شده توسط هولدرها برای خرید بیت کوین
نمودار میزان هزینه صرف شده توسط هولدرها برای خرید بیت کوین

در صورتی که مقاومت تکنیکال موجود در ناحیه ۴۶،۰۰۰ تا ۵۰،۰۰۰ دلار به سمت بالا شکسته شود، هولدرهای کوتاه مدت بیت کوین در سود قرار خواهند گرفت و از فروش خودداری خواهند کرد، اما اگر قیمت ارز دیجیتال BTC نتواند بالای این محدوده دوام بیاورد، این دسته از معامله‌گران احتمالا دارایی خود را با ضرر به فروش خواهند رساند.

بسته شدن قیمت بیت کوین بالاتر از سطح ۴۲٬۵۹۴ دلار در تاریخ ۲۳ مارس نشان می‌دهد که گاوها توانسته‌اند عرضه BTC توسط خرس‌ها را به خوبی جذب کنند. همین موضوع باعث شده است تا راه برای صعود تا سطح ۴۵۰۰۰ دلاری باز شود؛ جاییکه دوباره خرس‌ها می‌توانند دفاع قوی از آن داشته باشند.

نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم فریم روزانه
نمودار قیمت بیت کوین؛ تایم فریم روزانه

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید هر دو میانگین متحرک ساده ۵۹ روزه و نمایی ۲۰ روزه که به ترتیب با رنگ‌های قرمز و آبی نشان داده شده است در حال اوج گرفتن هستند و اندیکاتور RSI نیز در محدوده مثبت قرار دارد که نشانه‌های خوبی برای خریداران هستند.

اگر گاوها بتوانند قیمت بیت کوین را به بالاتر از سطح ۴۵٬۴۰۰ دلار برسانند، نمودار BTC/USDT می‌تواند به سمت خط مقاومت خود (خط بالایی کانال صعودی رسم شده) صعود کند. در صورت صعود بیشتر قیمت، بیت کوین با مقاومت روانی موجود در محدوده ۵۰٬۰۰۰ تا ۵۲٬۰۰۰ دلار مواجه می‌شود. از سوی دیگر، اگر رمزارز بیت کوین با اصلاح روبه‌رو شود، با اولین حمایت خود در سطح ۴۲٬۵۹۴ دلار و میانگین متحرک‌های نامبرده مواجه می‌شود.

منبع
coindesk

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا