تحلیل آنچین

فشار فروش گسترده بیت کوین؛ آیا بیت کوین وارد فاز اصلاحی شده است؟

هولدرهای بلند مدت بیت کوین بیش از ۱.۲ میلیارد دلار در دو هفته گذشته به فروش رسانده‌اند. این فروش قابل توجه یک فشار فروش گسترده در بازار به وجود آورده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، تنها هولدرها و نهنگ‌های بلند مدت نیستند که شروع به فروش کردند. ماینرها و خروجی‌های خالص ETFها، خصوصا از طرف گری‌اسکیل و فیدلیتی این فشار فروش را تشدید کردند.

فروش گسترده بازار

طبق گفته‌های کی یانگ یو (Ki Young Ju)، مدیرعامل کریپتوکوانت، این مقدار سرمایه در نقدینگی سمت فروش باید از طریق تراکنش‌های OTC جذب شود. در غیر این صورت، بروکرها ممکن است این بیت‌کوین‌ها را به به صرافی‌ها منتقل کنند که احتمالا بر بازار نیز تاثیر بگذارد.

سود تحقق یافته نهنگ‌های بلند مدت بیت کوین به دلار - منبع: کریپتوکوانت
سود تحقق یافته نهنگ‌های بلند مدت بیت کوین به دلار – منبع: کریپتوکوانت

ماینرهای اولیه بیت کوین نیز در این فشار فروش نقش داشتند. آنها حدودا ۵۵۰ میلیون سود بین ۶۲٬۰۰۰ دلار تا ۷۰٬۰۰۰ دلار نقد کرده‌اند. این موضوع، روند فشار نزولی روی قیمت بیت کوین را تشدید کرده است.

یانگ این تسلیم نادر ماینرها را به هاوینگ بیت‌کوین نسبت داد. در این پروسه، ماینرهای ضعیف حذف می‌شوند که در نهایت به فشار فروش موقت بیت‌کوین منتهی می‌شود. با خروج این ماینرها، بازار یک کف را قبل از جهشی دوباره تجربه می‌کند.

با این‌حال، ویلی وو (Willy woo)، تحلیلگر دیگری بیان کرد که پیش از ادامه روند صعودی، این مرحله نیاز به پاکسازی سود بازها در بازار فیوچرز دارد. وو بیان کرد:

قبل از اینکه راه را برای فعالیت صعودی بیشتری هموار سازیم، به مقدار زیادی لیکوییدیشن نیاز داریم.

سود تحقق یافته ماینرهای اولیه به دلار - کریپتو کوانت
سود تحقق یافته ماینرهای اولیه به دلار – کریپتو کوانت

علاوه بر چالش‌های بازار، تحلیلگران اسپات آنچین (Spot on Chain)، به جریان‌های خالص منفی مداوم در ETF بیت‌کوین اشاره کردند.

در ۱۸ ژوئن ۲۰۲۴ (۲۹ خرداد)، خروجی خالص ETF بیت کوین به ۱۵۲ میلیون دلار رسید. این چهارمین روز متوالی ورودی خالص منفی است که مجموعاً ۷۱۴ میلیون دلار خروجی ثبت شده است. قابل توجه است که گری‌اسکیل و فیدلیتی شاهد خروجی‌های قابل توجهی بودند که احساسات نزولی را تشدید کرد.

روند جریان خالص تاریخی ETF بیت کوین - منبع: کریپتو کوانت
روند جریان خالص تاریخی ETF بیت کوین – منبع: کریپتو کوانت

در نهایت، تحلیلگران اینتودبلاک خاطرنشان کردند که تعداد تراکنش‌های بیت‌کوین در اوایل سال جاری به دلیل هیجان پیرامون اوردینالز (Ordinals) و رونز (Runes) افزایش یافت. با این حال، افزایش استفاده و فعالیت نهنگ‌ها شامل هجوم قابل توجهی از شرکت کنندگان جدید نمی‌شود. اینتو دبلاک بیان کرد:

معمولا، بازارهای گاوی کریپتو با اشتیاق گسترده به بیت کوین تحریک می‌شود. با این حال، علیرغم رشد زودهنگام بیت کوین، با نبود رشد کاربران خرد مواجه هستیم.

در واقع، تعداد کاربران جدید بیت کوین به پایین ترین حد در چند سال اخیر کاهش یافته است ، حتی کمتر از سطوحی که در بازار نزولی سال ۲۰۱۸ مشاهده شد. این عدم رشد سرمایه‌گذاران خرد، سؤالات مهمی را درمورد پایداری پویایی بازار فعلی ایجاد می‌کند.

آدرس‌های فعال بیت کوین - منبع: کریپتوکوانت
آدرس‌های فعال بیت کوین – منبع: کریپتوکوانت

با وجود اینکه یانگ بیان کرد که احساسات رسانه همچنان صعودی است، این دیدگاه مثبت ممکن است سودمند نباشد. با فروش گسترده هولدرهای بلند مدت، ماینرهای اولیه و خروجی‌های منفی ETFهای اسپات بیت‌کوین، ممکن است با یک دوره اصلاحی تاخیری روبرو باشیم.

مدل پول در ضرر/سود (IOMAP)اینتودبلاک نشان می‌دهد که قیمت در حال حاضر بین دو سطح قابل توجه است.

پشتیبانی قوی در حدود ۶۱٬۰۰۰ دلار تا ۶۵٬۰۰۰ دلار به عنوان منطقه تقاضا وجود دارد و تقریباً ۸۰۷.۸۳ میلیون بیت کوین قبلاً توسط ۲.۶۱ میلیون آدرس خریداری شده بود.

مدل پول در ضرر/سود (IOMAP) - اینتودبلاک
مدل پول در ضرر/سود (IOMAP) – اینتودبلاک

با وجود فشار فروش گسترده فعلی، ظاهرا گاوهای بازار نیز کاملا تسلیم نشدند و برای نتیجه‌گیری بهتر باید حرکت خاصی از گاوها و خرس‌ها مشاهده شود. در حال حاضر برای تصمیم‌گیری زود است و هنوز بیت‌کوین در رنج (ناحیه نوسانی) چند ماهه خود از مارس تاکنون در حال معامله است.

منبع
بی‌این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا