تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)؛ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

بیت کوین طی هفته گذشته بیش از ۷.۳٪ رشد داشته است که نشان‌دهنده جذابیت سطوح پایین برای خریداران است. معمولا، تریدرها در محدوده نوسانی نزدیک به حمایت خرید انجام داده و نزدیک به مقاومت دست به فروش می‌زنند. این امر نشان می‌دهد که ممکن است قیمت بیت کوین به سقف این محدوده در ۷۳٬۷۷۷ دلار برسد، اما شکست این سد راحت نخواهد بود.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، تحلیل‌گران نظرات متفاوتی در رابطه با جهت روند بعدی بیت کوین دارند. بعضی از آنها معتقدند که دوره اصلاح قیمت به پایان رسیده است و به زودی بیت کوین سقف خود را نیز خواهد شکست، در حالی که سایرین انتظار دارند بیت کوین به پایین بازگشته و حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری را تست کرده و به سطوح پایین‌تر کاهش پیدا کند.

پیش‌بینی جهت شکست قیمتی در داخل یک محدوده نوسانی بسیار سخت است. بنابراین بهترین راه حل این است تا تریدرها منتظر شروع یک روند جدید باشند و سپس پوزیشن‌های معاملاتی را باز کنند.

هیت مپ عملکرد بازار ارز دیجیتال - منبع: Coin360
هیت مپ عملکرد بازار ارز دیجیتال – منبع: Coin360

با نوسان بیت کوین، توجه تریدرها برای فرصت‌های معامله در کوتاه مدت به آلت‌کوین‌ها نیز جلب می‌شود. با این وجود آلت‌سیزن هنوز فرا نرسیده و فقط آلت‌کوین‌های خاصی، فرصت‌های معاملاتی به شمار می‌روند.

سد ۶۷٬۵۰۰ دلاری بیت کوین

سطح ۶۷٬۵۰۰ دلار به عنوان خط حمایتی قوی برای بیت کوین عمل کرده است و طبق گزارش ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت) مارکوس تیلن (Markus Thielen)، رییس بخش تحقیقات 10x Research، می‌تواند رفتار قیمتی بیت کوین را برای هفته‌های آینده تعیین کند. تیلن بیان کرد:

یک شکست قیمتی به بالای ۶۷٬۵۰۰ دلار می‌تواند در نهایت باعث شود بیت‌کوین به سقف‌های تاریخی جدیدی برسد. این سناریویی است که مدل ETF بیت‌کوین ما پیش‌بینی می‌کند.

این پیش‌بینی‌ها پس از بازگشت قیمتی از سطح ۶۶٬۰۰۰ دلار داغ شدند. بیت‌کوین در طی هفته گذشته بیش از ۷.۳٪ رشد داشته است.

جریان ورودی صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) اسپات بیت‌کوین در ایالات متحده همچنان و برای دومین هفته متوالی مثبت مانده است. ETF اسپات بیت کوین در هفته‌ای که گذشت جمعا ۲۰۰ میلیون دلار جریان خالص ورودی داشته است که نسبت به هفته قبل از آن (۴۱۳ میلیون دلار)، تقریبا نصف شده است.

در ۶ می (۱۷ اردیبهشت)، قبل از شروع هفته، جریان خالص ورودی ETF اسپات بیت‌کوین به مدت ۳ هفته متوالی منفی بوده است.

جریان خالص ورودی ETF بیت کوین در بازه هفتگی - منبع: Dune
جریان خالص ورودی ETF بیت کوین در بازه هفتگی – منبع: Dune

در حال حاضر بیت کوین با مقاومت شدیدی در سطح ۶۷٬۵۰۰ دلار روبرو است. با شکست این سطح، نزدیک به ۳۰۰ میلیون دلار پوزیشن اهرم‌دار شورت در صرافی‌های ارزهای دیجیتال متمرکز، لیکویید خواهد شد.

نقشه لیکوییدیشن بیت کوین در صرافی‌ها - منبع: کوین‌گلس
نقشه لیکوییدیشن بیت کوین در صرافی‌ها – منبع: کوین‌گلس

صدور تترهای جدید، محرک احتمالی صعود بیت کوین

رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیل‌گر مطرح ارز دیجیتال، در صفحه X (توییتر سابق) بیان کرد که معتقد است در نمودار ماهیانه، بیت‌کوین مقاومت مهمی را به حمایت تبدیل کرده است که نشانه‌ای از یک مومنتوم صعودی‌تر است.

نمودار ماهیانه قیمت بیت کوین - منبع: رکت کپیتال
نمودار ماهیانه قیمت بیت کوین – منبع: رکت کپیتال

پس از اینکه تتر در ۱۷ می (۲۸ اردیبهشت) ۱ میلیارد دلار توکن دیگر صادر کرد و آمار تترهای صادر شده جدید سالیانه آن به ۳۱ میلیارد توکن رسید، این اتفاق افتاد.

تحلیل‌گران لوک‌آنچین معتقدند که USDTهای صادر شده جدید دلیل اصلی رشد قیمتی بیت‌کوین از ۲۷٬۰۰۰ دلار به ۷۳٬۰۰۰ دلار بود.

نمودار بیت کوین با USDTهای صادر شده جدید - منبع: لوک‌آنچین
نمودار بیت کوین با USDTهای صادر شده جدید – منبع: لوک‌آنچین

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین (BTC)

بیت کوین مدتی است با مقاومتی در نزدیکی ۶۸٬۰۰۰ دلار مواجه شده است، اما گاوها هنوز کاملا تسلیم نشده‌اند و این نشانه مثبتی به شمار می‌رود. ظاهرا گاوها پیش‌بینی می‌کنند که بیت کوین دوباره صعودی شود.

نمودار روزانه قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار روزانه قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

میانگین متحرک نمایی ۲۰ روزه (۶۴٬۱۰۹ دلار، موج آبی رنگ) شیب صعودی گرفته و شاخص قدرت نسبی (RSI) وارد ناحیه مثبت شده است که نشان‌دهنده برتری گاوهاست. اگر سطح ۶۸٬۰۰۰ دلار شکسته شود، احتمالا مقاومت بالاسری ۷۳٬۷۷۷ دلار نیز تست شود.

خرس‌ها برای جلوگیری از این اتفاق، باید قیمت بیت کوین را به زیر میانگین‌های متحرک بکشانند. اگر موفق به این کار شوند، کاهش قیمت می‌تواند تا ۵۹٬۶۰۰ دلار و سپس تا ۵۶٬۵۲۲ دلار ادامه پیدا کند.

نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار ۴ ساعته قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

در نمودار ۴ ساعته هر دو میانگین متحرک شیب صعودی به خود گرفتند و شاخص قدرت نسبی نیز در ناحیه مثبت قرار گرفته است که نشان‌دهنده کنترل گاوهاست. حمایت مهمی که باید در نظر داشت، میانگین متحرک ۲۰ دوره‌ای است. اگر قیمت از این سطح به بالا بازگردد، احتمال شروع رالی تا ۶۸٬۰۰۰ دلار افزایش پیدا می‌کند.

اما اگر میانگین متحرک نمایی ۲۰ دوره‌ای رو به پایین شکسته شود، نشان از ضعیف شدن مومنتوم صعودی خواهد بود. در چنین سناریویی کاهش قیمت می‌تواند تا میانگین متحرک ساده ۵۰ دوره‌ای و سپس حمایت ۵۹٬۶۰۰ دلاری کاهش پیدا کند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا