تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال قیمت بیت کوین؛ نوسانات قیمتی در راه است

به دنبال سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۲۵,۰۰۰ دلار، تحلیلگران احتمال می‌دهند که شاهد افزایش نوسانات قیمتی در بازار باشیم. شناخت سطوح مهم حمایتی بیت کوین در این وضعیت می‌تواند بسیار کارگشا باشد که در ادامه این مطلب آن را بررسی کرده‌ایم.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین تلگراف، جروم پاول، رییس فدرال رزرو آمریکا، در کنفرانس مطبوعاتی خود پس از اعلام نرخ بهره اعلام کرد که روند افزایشی این شاخص همچنان ادامه دارد و احتمالا تا دو سال آینده طول می‌کشد. صحبت‌های پاول در کنار اتفاقات اخیر بازار رمزارزها به فشار نزولی موجود اضافه کرد و باعث شد که قیمت بیت کوین برای اولین بار در سه ماه گذشته به زیر محدوده ۲۵,۰۰۰ دلار برسد.

همه تحلیلگران اما نسبت به اتفاقات اخیر دید منفی ندارند. کیث الن (Keith Alan)، بنیان‌گذار پلتفرم تحلیلی متریال ایندیکیترز (Material Indicators)، در واکنش به صحبت‌های پاول، آن‌ها را صرفا یک وعده تو خالی خطاب کرد و مدعی شد که در عمل چنین اتفاقی رخ نخواهد داد. وی در توییتی در این باره نوشت:

او حرفی زد تا بازارها را رام کند، اما برخلاف آن انجام داد و افزایش نرخ بهره را متوقف کرد. اهداف قیمتی خود را انتخاب کنید.

در این توییت کیث نموداری را به اشتراک گذاشت که سطوح حمایتی مهم بیت کوین از سال ۲۰۱۸ تا به الان را نشان می‌دهد:

  • حمایت ۱۹,۸۹۱ دلاری که در سال ۲۰۱۷ انتهای روند صعودی بود.
  • حمایت ۱۳,۸۶۸ دلار که در روند صعودی ژوئن سال ۲۰۱۹ سقف قیمتی بود.
  • حمایت ۱۱,۷۴۶ دلار که چندین سال برای قیمت بیت کوین مقاومت محسوب می‌شد.
نمودار سطوح حمایتی مهم بیت کوین از سال ۲۰۱۸ - منبع: حساب توییتری کیث الن
نمودار سطوح حمایتی مهم بیت کوین از سال ۲۰۱۸ – منبع: حساب توییتری کیث الن

نوسانات بیشتری در راه است

برخی از تحلیلگران معتقدند که در روزهای آتی احتمالا شاهد نوسانات بیشتری در قیمت بیت کوین خواهیم بود. به گفته تحلیلگران پلتفرم معاملاتی دیسنتریدر (DecenTrader)، قیمت بیت کوین در حال رسیدن به محدوده‌ای است که پوزیشن‌های لانگ معامله‌گران با اهرم ۳ برابری را لیکویید می‌کند.

نمودار زیر این وضعیت را نشان می‌دهد و میله‌های بنفش نماینده معامله‌گرانی هستند که پوزیشن لانگ با اهرم ۳ برابری باز کرده‌اند. با توجه به وضعیت لیکویید شدن این معامله‌گران، احتمالا این پوزیشن‌ها در حوالی قیمت ۳۱,۰۰۰ دلار باز شده‌اند.

وضعیت پتانسیل لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی بیت کوین منبع: تریدینگ ویو
وضعیت پتانسیل لیکویید شدن پوزیشن‌های معاملاتی بیت کوین منبع: تریدینگ ویو

تجربه ثابت کرده است که بازار به سمت افزایش حجم معاملات حرکت می‌کند و لیکویید شدن حجم بالایی از پوزیشن‌ها نیز بخشی از این افزایش حجم است.

تحلیلگر دیگری با نام مارتون (Maartunn) از پلتفرم تحلیلی کریپتوکوانت (CryptoQuant) ضمن پیش‌بینی افزایش نوسانات بازار در توییتی از وضعیت بازار نوشت:

در حالی که قیمت بیت کوین روند مشخصی ندارد، سود باز قراردادهای آتی ۴۳۹ میلیون دلار افزایش یافته است. برخلاف دفعات قبل، فاندینگ ریت نیز در حال کاهش و نزدیک به محدوده خنثی است. پوزیشن‌های شورت و لانگ هم تقریبا در تعادل‌اند.

این وضعیت در نمودار زیر به خوبی قابل مشاهده است. نمودار اول قیمت بیت کوین را نشان می‌دهد که از زمان ریزش دیشب تقریبا ثابت بوده است اما نمودار دوم تعداد معاملات باز استقراضی را نشان می‌دهد که از آن زمان به سرعت افزایش یافته است. این موضوع می‌تواند نویدبخش افزایش نوسان در بازار باشد.

نمودار قیمت بیت کوین و سود باز قراردادهای آتی - منبع: حساب توییتری مارتون
نمودار قیمت بیت کوین و سود باز قراردادهای آتی – منبع: حساب توییتری مارتون

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا