اخبار بیت کوین

قیمت بیت کوین در انتظار داده‌های اقتصادی آمریکا؛ گرفتار «بازی نهنگ‌ها» نشوید

قیمت بیت کوین روز گذشته از ۳۸٬۰۰۰ دلار فراتر رفت و در حوالی اوج ۱۸ ماهه خود باقی ماند. در حالی که برخی از تحلیلگران نسبت به اصلاح احتمالی قیمت بیت کوین هشدار داده‌اند، برخی دیگر معتقدند سخنرانی جروم پاول (Jerome Powell)، رییس فدرال رزرو در روز جمعه می‌تواند بالاخره قیمت را به ۴۰٬۰۰۰ دلار برساند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، به دنبال رشد روز گذشته، قیمت بیت کوین در بازار فیوچرز به ۳۹٬۰۰۰ دلار رسید و همه توجهات را به بازار مشتقات جلب کرد.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در حال حاضر، برخی از تحلیلگران معتقدند رفتار کنونی معامله‌گران بزرگ و نهنگ‌ها ممکن است به لیکویید شدن پوزیشن‌های لانگی که به تازگی توسط معامله‌گران باز شده است، منجر شود.

کیث الن (Keith Alan)، یکی از تحلیلگران پلتفرم تحلیلی متریال ایندیکیترز (Material Indicators) در واکنش به افزایش قیمت اخیر به کاربران نسبت به «بازی نهنگ‌ها» هشدار داد و از آن‌ها خواست در دام این بازی نیفتند.

وی در این رابطه نوشت:

اوایل امروز، مقداری سفارش خرید در ۳۸٬۰۰۰ دلار ایجاد شد و با هدف رساندن قیمت به ۳۸٬۵۰۰ دلار نقدینگی به بازار تزریق شد. اینطور فکر نکنید که این کار نهنگ‌های دوست‌دار شما بوده تا سود ببرید. بلکه این کار نهنگ‌های قاتل بوده که سعی داشته‌اند احساس فومو را در شما برانگیزند.

الن در ادامه خاطرنشان کرد سخنرانی جروم پاول در تاریخ ۱ دسامبر (۱۰ آذر) ساعت ۱۷:۳۰ و ۱۰:۳۰ به وقت تهران ممکن است به عنوان یک کاتالیزور خارج از بازار، قیمت بیت کوین را به ۴۰٬۰۰۰ دلار برساند. با این حال، نهنگ‌ها همچنان به دنبال پیدا کردن سطح مشخصی برای فروش خواهند بود:

فرضیه من این است که آنها به روند فعلی تا زمانی که کوین کافی برای فروش داشته باشند، ادامه خواهند داد.

وی ادامه داد:

این بدان معنا نیست که سخنرانی جروم پاول نمی‌تواند کاتالیزوری باشد که قیمت را از ۴۰٬۰۰۰ دلار فراتر ببرد، با این حال، با توجه به حجم نقدینگی مربوط به سفارشات خرید بالاتر از ۳۷٬۵۰۰ دلار، باید برای ریزش‌های احتمالی در بازار آماده بود. اگر به بازی نهنگ‌ها توجه نکرده‌اید، احتمالا برای ریزش قیمت آماده نیستید.

نمودار دفتر سفارشات بیت کوین - منبع: Keith Alan/X
نمودار دفتر سفارشات بیت کوین – منبع: Keith Alan/X

الن در ادامه یک نمودار از دفتر سفارشات بیت کوین به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد سفارشات خرید بسیار زیادی در حوالی ۳۸٬۵۰۰ دلار وجود دارد.

در سمت دیگر، برخی از تحلیلگران معتقدند احتمال تداوم افزایش قیمت در کوتاه‌مدت وجود دارد. اسکیو تحلیلگر مطرح بازار معتقد است بیت کوین برای حمله به مقاومت ۴۰٬۰۰۰ دلاری تنها به حجم معاملاتی بالا نیاز دارد.

توییت اسکیو
منبع: X

احتمال کاهش نرخ بهره در سه ماهه اول سال جاری وجود دارد

در حال حاضر، نگاه تمام بازار به شاخص تولید ناخالص داخلی (GDP) سه‌ماهه سوم ۲۰۲۳ و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) است که به ترتیب ساعت ۵ عصر امروز و فردا منتشر خواهند شد.

به دنبال کاهش سریع‌تر از انتظار نرخ تورم، بسیاری از سرمایه‌گذاران معتقدند فدرال رزرو در نشست کمیته بازار آزاد فدرال نرخ بهره را افزایش نخواهد داد.

بیل آکمن (Bill Ackman)، مدیرعامل و بنیانگذار صندوق سرمایه‌گذاری پرشینگ اسکور کپیتال منیجمنت (Pershing Square Capital Management) روز گذشته در گفتگویی با بلومبرگ خاطرنشان کرد فدرال رزرو در آغاز سال ۲۰۲۴ چاره‌ای جز کاهش نرخ بهره نخواهد داشت.

وی در این رابطه گفت:

من فکر می‌کنم آنها نرخ بهره را کاهش خواهند داد. معتقدم نرخ بهره زودتر از چیزی که مردم فکر می‌کنند کاهش می‌یابد.

به گفته آکمن، عدم کاهش سریع نرخ بهره با توجه به کاهش تورم، اقتصاد آمریکا را با خطر هارد لندینگ یا فرود سخت مواجه می‌کند.

وی افزود:

بازار انتظار دارد این اتفاق اواسط سال آینده رخ دهد. من فکر می‌کنم احتمال بیشتری وجود دارد نرخ بهره در اوایل سه‌ماهه سوم کاهش یابد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا